رسوم نوروزی گناباد و بهار کرونایی

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، شهروندان گنابادی در موسم نوروز که جلوه های هزار رنگ بهاری رخ می کند سال نوی دیگری را شروع کردند و هم گام با دیگر ایرانیان اما با رسوم خاص این منطقه به استقبال بهار رفتند.

رسوم نوروزی گناباد و بهار کرونایی

به گزارش همشری آنلاین، روزهای پایانی فصل زمستان و شروع سال نو همیشه در گناباد با جنب و جوش مردم برای به جای آوردن آداب و رسوم همراه بود اما امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا و لزوم خانه نشینی و پرهیز از حضور در اجتماعات با سال های گذشته تفاوت داشت و گنابادی ها به خاطر همین محدودیت ها با رسوم محدودتری که بیشتر محدود به محافل خانوادگی می شد به استقبال بهار رفتند.هر چند آداب و رسوم نوروزی آنچنان در باورهای مردم گناباد ریشه دارد که با وجود لغو بیشتر آنها در نوروز امسال به سبب شیوع کرونا به فراموشی سپرده نمی گردد با این وجود مردم گناباد شادمانی های زود گذر نوروزی را به بهای به خطر انداختن سلامتی خود و خانواده به خزان تبدیل نمی نمایند.

امسال مردم گناباد ضمن رعایت بیشتر مسایل بهداشتی و مواردی که برای پیشگیری از کرونا ضروری است با تهیه غذاهای سنتی در محافل کوچک خانوادگی به استقبال بهار طبیعت رفتند و سعی کردند که این مسائل خللی در شادی های محافل خانوادگی آنها ایجاد نکند.

با وجود الزام به در خانه ماندن برای جلوگیری از شیوع کرونا ولی گنابادی ها از دو هفته مانده به نوروز امسال با خانه تکانی، کاشتن سبزه و تهیه انواع کلنبه شکری و حلوایی که با شیره گندم، کنجد و مغز بادام و هسته زرد آلو، زعفران و زنجبیل ساختهه می گردد به استقبال عید رفتند گر چه این رسوم از سطح مناطق شهری و روستایی و محافل فامیلی به درون کانون گرم خانواده ها محدود شده است.

یکی از شهروندان گنابادی می گوید: پخت سمنو از آداب سنتی مردم این شهرستان در روزهای پایانی سال و آستانه عید نوروز است و در این راستا بعد از خیس کردن گندم و جوانه زدن آن، گندم جوانه زده را در آفتاب پهن می نمایند تا خشک گردد و سپس آن را آسیاب کرده و با آرد به دست آمده سمنو می پزند.

مهتاب ارجمند ادامه داد: قطاب هم از شیرینی های سنتی خاص مردم گناباد است که 10 روز مانده به سال جدید تهیه می گردد به این شکل که وسط آن مغز بادام و پسته وجود دارد و قطاب را با خمیر همراه با آب، شیر و انواع ادویه معطر تهیه می گردد و مواد داخل قطاب سنتی گناباد را عدس، پیاز و فلفل و زرد چوبه تشکیل می دهد و بعد از پختن قطابها در تنور روی آن را با جوشانده ای از زردچوبه زرد کرده و بعد با روغن گاو چرب می نمایند.

خانواده های گنابادی بر اساس رسم کهن و از دیرباز اعتقاد داشتند اگر هشت یا 9 قطاب را با سبزی پر نمایند آن سال کیسه های گندم بسیار به خانه آنها خواهد آمد و آن را مایه برکت می دانند.

دیگر شهروند گنابادی هم می گوید: همه ساله مردم گناباد و از جمله جوانان با آیین سنتی چهارشنبه سوری به استقبال نوروز می رفتند و در شب آخرین چهارشنبه سال جوانان با بوته هیزم و یک کوزه پر از آب به بالای پشت بام یا ایوان رفته و بعد از آتش زدن هیزم کوزه آب را بر روی آن رها می کردند ولی این آداب و رسوم در آستانه نوروز 1399 به دلیل پزهیز از حضور در اجتماعات برگزار نشد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و دبیر ستاد خدمات سفر شهرستان گناباد هم به خبرنگار ایرنا گفت: برنامه های نوروزگاه در بیش از 30 روستا و سطح شهرستان گناباد و منطقه قنات قصبه با مشارکت مردمی، بخش خصوصی و دهیاران روستاها برای اجرا در نوروز 99 برنامه ریزی شده بود که به جهت شیوع ویروس کرونا لغو شد.

علیرضا شناسایی اضافه کرد: آلاچیق های سنتی از جمله ایده های خلاق در ایام نوروز امسال بود که قرار بود در راستا شهر کاخک به گناباد و برای حرکت کاروان نوروزی به سمت کاخک با همکاری باشگاه سوارکاری توسن، شهرداری گناباد و کاخک، اداره میراث فرهنگی و گردشگری ویژه مسافران برگزار گردد همچنین بنا بود پنج خانه فنجان در منطقه قنات قصبه با هزینه ای بالغ بر 400 میلیون ریال میلیون ریال توسط هیات امنای قنات و بخش خصوصی و فعالان عرصه گردشگری جهت معرفی و ارائه سوغات، دست سازه ها، غذاهای سنتی و چایی آتشی برای پذیرایی از گردشگران و مسافران نوروزی بر پا گردد که این برنامه نیز لغو شد.

وی ادامه داد: از آنجاییکه سلامت مردم در اولویت واقع شده است با ابلاغ ستاد مدیریت بحران شهرستان گناباد به منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا تمامی این برنامه ها تا برگشت به شرایط عادی اجرا نمی گردد.

او ابراز امیدواری کرد که با همکاری و همدلی مردم و در خانه ماندن و رعایت مسایل پیشگیرانه هر چه زودتر ویروس کرونا را شکست خورده و برنامه های شاد و آیینی محلی برای شادابی و تغییر روحیه مردم بهتر از گذشته اجرا گردد.

از مجموع 250 اثر تاریخی شناسایی شده در گناباد 144 اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده که در این میان قنات قصبه به عنوان تنها اثر ثبت شده خراسان رضوی در فهرست آثار جهانی یونسکو از صندلی خاصی برخوردار است.از مجموع آثار تاریخی و گردشگری گناباد 60 اثر سابقه چند هزار ساله دارد.

شهرستان 90 هزار نفری گناباد در 287 کیلومتری جنوب مشهد واقع است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 31 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 625

به "رسوم نوروزی گناباد و بهار کرونایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رسوم نوروزی گناباد و بهار کرونایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید