5 اسطوره تاریخ ایران در لیگ قهرمانان آسیا از نگاه AFC

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا 5 ستاره برتر تاریخ فوتبال ایران در لیگ قهرمانان قاره کهن را انتخاب کرده است.

5 اسطوره تاریخ ایران در لیگ قهرمانان آسیا از نگاه AFC

به گزارش خبرنگاران، سایت اینترنتی کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) در گزارشی به معرفی فزونین ستاره های فوتبال ایران که در لیگ قهرمانان آسیا خوش درخشیده اند پرداخته است.

AFC در ابتدای گزارش خود اینگونه می نویسد: اگرچه هیچ تیم باشگاهی از ایران پیروز به فتح لیگ قهرمانان آسیا (دوره جدید جام باشگاه های آسیا) نشده است، اما کنندگان این کشور چندین بار تا آستانه فتح این تورنمنت پیش رفتند و در این تیم ها ستارگانی حضور داشته اند که در رده قاره ای خوش درخشیدند.

جلال حسینی

جلال حسینی کاپیتان پرسپولیس که 58 بازی در لیگ قهرمانان آسیا انجام داده اولین بازیکن در فهرست ستاره های ایرانی منتخب AFC است.

AFC درباره او نوشته است: جلال حسینی یکی از اسطوره های فوتبال ایران با بیش از 100 بازی ملی برای کشور است است. او اولین بار سال 2008 به همراه سایپا در لیگ قهرمانان حضور پیدا کرد و با این تیم به مرحله یک چهارم نهایی این رقابت ها هم راه یافت. جلال حسینی با تیم های سپاهان و نفت تهران هم به مراحل یک هشتم نهایی این رقابت ها رسیده است. با این حال در سال های اخیر او به عنوان کاپیتان پرسپولیس در لیگ قهرمانان حضور داشته و بهترین نمایش های خود را در این رقابت ها ارائه کرده است. او سال 2017 به عنوان کاپیتان به غول های تهران کمک کرد که برای اولین بار به مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان برسند. یک سال بعد او پیروزیتی حتی بزرگتر کسب کرد وقتی که با زدن گل فزونی تیمش در آخرین دقیقه بازی خانگی مقابل الجزیره امارات منجر به صعود تیمش به مرحله یک چهارم نهایی شد. در آن مرحله هم پرسپولیس از سد الدوحیل گذشت. پرسپولیس در نیمه نهایی السد را حذف کرد و به این ترتیب حسینی تیمش را تا رسیدن به فینال فرماندهی کرد. از بخت بد این بازیکن 38 ساله اما پیروزی 2 بر صفر کاشیما آنتلرز در بازی رفت فینال لیگ قهرمانان آسیا مانع از تبدیل شدن پرسپولیس به اولین قهرمان ایرانی لیگ قهرمانان آسیا شد.

مهدی رحمتی

دروازه بان سابق استقلال و سنگربان حال حاضر تیم فوتبال شهرخودرو مشهد دومین بازیکن در فهرست اسطوره های ایران لیگ قهرمانان آسیا به انتخاب کنفدراسیون فوتبال آسیا واقع شده است.

این سایت درباره رحمتی که 61 بازی در لیگ قهرمانان انجام داده نوشته است: هیچ بازیکنی در مهمترین تورنمنت باشگاهی قاره آسیا به اندازه مهدی رحمتی به میدان نرفته است، سنگربان کهنه کاری که برای اولین بار در سال 2010 به همراه سپاهان در مرحله گروهی این رقابت ها شرکت کرد.

رحمتی که در اواسط سال 2011 به استقلال پیوست، سال 2013 به آبی های تهران کمک کرد که به مراحل حذفی لیگ قهرمانان صعود کند. استقلال آن سال برای اولین بار در لیگ قهرمانان آسیا به مرحله نیمه نهایی راه پیدا کرد و در آن مرحله توسط اف سی سئول کره جنوبی حذف شد. رحمتی سال های 2017 و 2018 در سومین دوره حضورش در استقلال به مراحل حذفی لیگ قهرمانان رسید. در ابتدای سال جاری، رحمتی که اکنون 37 ساله است، نشان داد هنوز هیچ کدام از مهارت های دروازه بانی اش را از دست نداده است و به مهار ضربه پنالتی هموطنش کریم انصاری فرد در تیم السیلیه قطر منجر شد که تیم شهر خودرو برای اولین بار در تاریخ خود به لیگ قهرمانان آسیا راه پیدا کند.

فرهاد مجیدی

یکی دیگر از ستاره های سابق استقلال یعنی فرهاد مجیدی نیز در فهرست اسطوره های ایرانی لیگ قهرمانان آسیا به انتخاب AFC قرار گرفته است.

این سایت راجع به مجیدی که 30 بازی در لیگ قهرمانان آسیا انجام داده نوشته است: در حالی که هیچ باشگاه ایرانی پیروز به لمس جام قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا نشده است، یک بازیکن ایرانی که توانسته این جام باپرستیژ را بالای سر ببرد، فرهاد مجیدی است که در اولین تجربه حضورش هم این کار را انجام داد.

او پس از پیوستن به تیم العین امارات - اتفاقی که قبل از مصاف این تیم با دالیان شیده چین در مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان صورت گرفت - نقش مهمی برای تیمش ایفا کرد و گل دیرهنگامش در خانه کننده چین به العین کمک کرد که در مجموع دو دیدار رفت و برگشت با نتیجه 7 بر 6 پیروز شود.

مجیدی به عنوان مهاجم در ترکیب اصلی تیمش در هر دو بازی فینال مقابل تیم تیرو ساسانای تایلند هم به میدان رفت و به این تیم کمک کرد که در مجموع دو بازی 2 بر یک پیروز و به اولین و تنها تیم اماراتی تبدیل شود که تا به امروز لیگ قهرمانان آسیا را فتح کرده است. او ده سال بعد از آن اتفاق به عنوان کاپیتان استقلال به مرحله نیمه نهایی این رقابت ها راه یافت اما بعد از ناکامی در صعود به فینال به دوران بازیگری اش پایان داد. حالا مجیدی به عنوان سرمربی استقلال برای اولین بار در نقش متفاوت به لیگ قهرمانان برگشته است.

قاسم حدادی فر

قاسم حدادی فر بازیکن ذوب آهن با سابقه 38 بازی در لیگ قهرمانان آسیا چهارمین بازیکنی است که سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا او را در زمره اسطوره های ایرانی تاریخ مهمترین تورنمنت باشگاهی قاره کهن قرار داده است.

AFC راجع به حدادی فر 36 ساله می نویسد: این هافبک باستعداد که تقریباً تمام دوران بازیگری اش را در تیم ذوب آهن سپری کرد، برای اهالی نیمه سبز شهر اصفهان یک اسطوره محسوب می شود. او اولین بار سال 2020 در لیگ قهرمانان آسیا حضور یافت و به عنوان کاپیتان به تیمش برای تجربه یک فصل عالی کمک کرد. حدادی فر در مرحله نیمه نهایی مقابل غول های عربستان سعودی تیم الهلال گلزنی کرد تا ذوب آهن دومین تیم ایرانی باشد که به فینال لیگ قهرمانان آسیا راه پیدا می کند. در فینال اما زور ذوب آهن به تیم سئونگنام ایلوای کره نرسید. حدادی فر و یارانش سال بعد هم به لیگ قهرمانان آسیا برگشتند و تا مرحله یک چهارم نهایی رقابت ها صعود کردند. او از سال 2016 سه بار به عنوان کاپیتان ذوب آهن تیمش را در مراحل حذفی لیگ قهرمانان آسیا همراه کرد و در آن سال ها گل های بسیار مهمی هم به ثمر رساند.

احسان حاج صفی

بازیکن سابق سپاهان که 42 بازی در لیگ قهرمانان آسیا انجام داده آخرین بازیکن ایرانی است که AFC برای فهرست اسطوره های ایرانی تاریخ این تورنمنت انتخاب کرده است.

حاج صفی در سن 17 سالگی در 4 بازی اولین تیمش در فصل 2007 لیگ قهرمانان آسیا نیمکت نشینی بود که فرصت رفتن به میدان را پیدا نکرد. او اولین بازی اش در این رقابت ها را در پیروزی 5 بر صفر سپاهان مقابل تیم الاتحاد سوریه انجام داد. بعد از آن، حاج صفی نوجوان در تمام بازی های سپاهان شرکت و به این تیم کمک کرد که اولین کننده ایران باشد که فینالیست لیگ قهرمانان آسیا می شود. در آن مرحله اما تیم او در مجموع دو بازی رفت و برگشت با نتیجه 3 بر یک مغلوب تیم اوراوارد شد. حاج صفی پس از بازی در آلمان و یونان اکنون با تیم تراکتور دوباره به لیگ قهرمانان آسیا برگشته است.

سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا در پایان از کاربران خود خواسته که از میان این 5 نفر، بهترین بازیکن ایرانی تاریخ لیگ قهرمانان آسیا را انتخاب کنند که می توانید در این نظرسنجی شرکت کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 20 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 600

به "5 اسطوره تاریخ ایران در لیگ قهرمانان آسیا از نگاه AFC" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 اسطوره تاریخ ایران در لیگ قهرمانان آسیا از نگاه AFC"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید