چیماماندا آدیچی برنده برندگان جایزه داستان نویسان زن بریتانیا شد

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، به گزارش خبرنگاران به نقل از گاردین، چندی پیش جایزه ادبیات داستانی زنان بریتانیا یا بیلیزِ سابق گفت به مناسبت بزرگداشت بیست و پنجمین سال تشکیل این جایزه با یاری آرای مردمی برنده برندگان را انتخاب خواهد نمود و حالا چیماماندا آدیچی، نویسنده نیجریه ای کتاب نیمی از خورشید زرد به عنوان برنده انتخاب شد.

چیماماندا آدیچی برنده برندگان جایزه داستان نویسان زن بریتانیا شد

آدیچی در سال 2007 و زمانی که فقط 29 ساله بود با داستان نیمی از خورشید زرد به عنوان برگزیده جایزه ادبیات داستان نویسان زن بریتانیا انتخاب شده بود. نیمی از خورشید زرد زندگی چند شخصیت در اواخر دهه 1960 میلادی را نشان می دهد که درگیر جنگ داخلی نیجریه شده بودند.

آن تایلر، رئیس هیئت داوران جایزه در سال 2007 داستان نیمی از خورشید زرد را شگفت انگیز نه فقط از نظر موضوع بلکه زکاوت دسترسی آن توصیف نموده بود.

آدیچی که در حال حاضر ساکن لاگوس، پایتخت نیجریه است پس از دریافت جایزه گفت به طور خاص از دریافت این جایزه خوشحال است زیرا این جایزه اولین بار نظر خوانندگان را به کار من جلب کرد و همچنین من را با آثار نویسندگان بااستعداد زیادی آشنا کرد.

جایزه ادبیات داستانی زنان بریتانیا 25 سال پیش در اعتراض به جایزه معتبر بوکر تشکیل شد. عدم توجه بنیاد بوکر به نویسندگان زن و حضور اندک نویسندگان زن در میان نامزدهای بوکر سبب شد جایزه ای مستقل برای بزرگداشت داستان نویسان زن بریتانیایی شکل بگیرد.

کیت ماس، مؤسس جایزه داستان نویسان زن این جایزه را در سال 1995 بنا نهاد زیرا چند سال قبل آن یعنی در سال 1991 هیچ نویسنده زنی در میان فهرست نهایی جایزه بوکر نبود. ماس می گوید خوشحال است که آدیچی برنده جایزه ای شده است که میخواهد اثبات کند آثار خوب فراتر از زمان خود هستند.

ماس هر بیست و پنج رمان را در طول قرنطینه بار دیگر خواند و معتقد است نیمی از خورشید زرد با همه سخنی دارد. مهم نیست کجا و در چه زمانه ای باشند یا چه دیدگاهی داشته باشند و به نظر من آثار کمی هستند که چنین توانایی دارند.

هلن دانمور، آن مایکلز، کارول شیلدز، سوزان برن، لیندا گرنت، کیت گرنویل، آن پاچت، والری مارتین، آندریا لِوی، لیونل شریور، زادی اسمیت، چیمامندا آچیدی، و رز تریمین برندگان سال 1996 تا 2008 به عنوان برندگان جایزه بیلیز انتخاب شدند.

در سال 2009 جایزه ادبیات داستانی زنان به جایزه اورنج تغییر نام داد و مریلین رابینسون برنده آن سال شد. باربارا کینگزلاور، تیا اوبرت، و مادلین میلر دیگر برندگان جایزه اورنج بودند.

در سال 2010 جایزه به ادبیات داستانی زنان بریتانیا تغییر نام داد و ا. ام. هولمز، ایمیر مک براید، علی اسمیت، لیسا مک اینرری، نائومی آلدرمن، کامیلا شمسی، و تایری جونز برندگان این جایزه از سال 2010 تا 2019 هستند.

در سال 2020 مگی اُفارل با داستان همنت به عنوان برنده انتخاب شد تا اشتباه بنیاد بوکر را جبران کند. کمی پیش از اعلام نام اُفارل به عنوان برنده جایزه ادبیات داستانی زنان بریتانیا همنت از نامزدهای نهایی بوکر حذف شد. تصمیمی که موردانتقاد مخاطبان انگلیسی نهاده شد. ویلیام ساتکلیف، همسر مگی و نویسنده شناخته شده انگلیسی گفته بود: نمی دانم که یک نویسنده بریتانیایی دیگر چه کاری باید انجام دهد تا در جایزه ادبی معتبری در کشور خودش دیده گردد.

جایزه ادبیات داستانی زنان، که پیش از این با عنوان جایزه اورنج یا بیلیز شناخته می شد، مهم ترین جایزه ادبی بریتانیا برای نویسندگان زن است که به صورت سالیانه برگزار می گردد و اولین بار در سال 1996 و برای بزرگداشت اصالت و برتری آثار زنان در سراسر جهان تشکیل شده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 22 آذر 1399 بروزرسانی: 22 آذر 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 1011

به "چیماماندا آدیچی برنده برندگان جایزه داستان نویسان زن بریتانیا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چیماماندا آدیچی برنده برندگان جایزه داستان نویسان زن بریتانیا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید