دهمین شماره فارسی گیلگمش منتشر شد

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، خبرنگاران: شماره دهم از مجله فارسی گیلگمش در آستانه زمستان 1398 با نظر به شعار سازمان ملل متحد در سال 2019 میلادی تحت عنوان زبان مادری با رویکرد گوناگونی زبان ها و گویش های ایرانی در 176 صفحه منتشر شد.

دهمین شماره فارسی گیلگمش منتشر شد

این تنوع در زبان های ایرانی به سخن سردبیر، رنگین کمانی از نواها در پهنه این مرز و بوم خوانده شده است.

این شماره از فصلنامه فارسی گیلگمش نیز در هفت بخش چهارراه، ره گو، ره یافت، راه نامه، ره آورد، هم راه و رو به راه، چراغ راهی برای سفر از کوره راه تا شاهراه میراث و گردشگری ایران در دستان علاقه مندان خواهد بود.

در چهارراه، خواننده با تجربه جشنواره سفرنگاری دزفول گرام، گالری عکاسی استیو مک کوری در کاشان و مستند جنبل تلاقی خواهد داشت.

یادنامه مرحوم محسن ابوالقاسمی، استاد فرهنگ و زبان های باستانی؛ روایتی از دل اسطوره ها تا راز جاودانگی از زبان استاد ژاله آموزگار، مروری بر کهن زبان ایران زمین و داستان نگارش، ره گویان دومین بخش از این شماره هستند.

با توجه به رویکرد دهمین شماره از این مجله، واکاوی برخی گویش های در معرض خطر فراموشی در ایران، بخش ره یافت را تشکیل می دهد.

راه نامه حاوی دو سفرنامه از سفر گردشگران خارجی و داخلی در ایران و یک سفر به پاکستان می باشد.

بررسی رایج ترین زبان های موجود ایرانی و کاربرد آیینی آنها نظیر نیایش، لالایی، جشن ها، پراکنش آنها، نقش گویش ها در ادبیات بومی و تاریخچه آنها، ارمغان و ره آورد دهمین شماره از مجله گیلگمش برای مخاطبان است.

در ششمین بخش از این مجله، هم راه اهالی سفر خواهیم شد تا از پروانه های ایران و شیوه عکاسی از آسمان شب بیاموزیم و شنونده روایت جمعی از هنرمندان از سفر باشیم.

در واپسین بخش، از آینده زبان ملی ایران در فضای مجازی، اهمیت زبان مادری، پروژه ملی اطلس زبان های مادری ایرانی و تلاشی می خوانیم که برای رو به راه شدن میراث ناملموس استان خراسان جنوبی به ثمر رسیده است.

دهمین شماره از فصلنامه فارسی گیلگمش در تعدادی از کتاب فروشی ها، فروشگاه ها، کافه کتاب ها و اقامتگاه های کشور موجود و لیست نمایندگی های تهران و شهرستان ها در سایت این مجله به آدرس www.gilgameshmag.com قابل دسترس است.

علاقه مندان برای دریافت اطلاعات تکمیلی این فصلنامه ها و خرید می توانند سایت گیلگمش را ملاحظه یا با شماره 02166942660 تماس بگیرند.

منبع: صدای میراث
انتشار: 4 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 389

به "دهمین شماره فارسی گیلگمش منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دهمین شماره فارسی گیلگمش منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید