وصیت نامه دنیا پهلوان تختی بازسازی شد

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، همزمان با پنجاه و سومین سالگرد درگذشت دنیا پهلوان تختی وصیت نامه این قهرمان ملی پس از بازسازی و استحکام بخشی توسط بخش حفاظت و بازسازی موزه ملی ایران، تحویل موزه ملی ورزش، المپیک و پاراالمپیک شد.

وصیت نامه دنیا پهلوان تختی بازسازی شد

جهت دریافت خدمات هزینه بازسازی خانه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

میراث آریا: روابط عمومی موزه ملی ایران، مراسم تحویل این وصیت نامه روز چهارشنبه 17 دی ماه 1399 با حضور جبرئیل نوکنده رئیس کل موزه ملی ایران، فریدون بیگلری معاون فرهنگی، پروانه سلطانی رئیس بخش حفاظت و بازسازی این موزه و سید محسن میر سرپرست موزه ملی ورزش، المپیک و پارا المپیک برگزار گردید.

جبرئیل نوکنده رئیس کل موزه ملی ایران ضمن نکوداشت نام و صندلی رفیع دنیا پهلوان تختی درحافظه تاریخی ورزش ایران گفت: غلامرضا تختی امروز نه تنها در ایران بلکه به عنوان اسطوره پهلوانی در شمار میراث بشری جای گرفته و موزه ملی ایران بسیار شاد است که اقدامات بازسازیی را برای حفظ و نگهداری سند یادگار این قهرمان عظیم انجام داده است.

او ادامه داد: وصیت نامه تختی نخستین اثراز موزه ملی ورزش، المپیک و پارالمپیک است که آن را بازسازی کردیم، موزه ملی ایران یکی از رسالت های خود را تعامل با سایر موزه های کشور در گسترش پروژه های مشترک موزه ای می داند.

نوکنده ضمن قدردانی از خانواده دنیا پهلوان تختی در حفظ و نگهداری این اثر ارزشمند گفت: برای این دو موزه جای افتخار است. خانواده تختی که سال ها در نگهداری از این سند گران بها کوشا بوده اند، حال این امکان را برای ما فراهم کردند تا میزبان این اثر ارزشمند تاریخی باشیم و در حفظ، نگهداری و معرفی آن به عنوان بخش مهمی از نفایس ایران اقدام کنیم.

وصیت نامه این اسطوره ملی که امروز به عنوان میراث فرهنگی و اثر موزه ای در شمار اسناد ارزشمند به جا مانده، در حافظه تاریخی ورزش ایران ماندگار است.

همزمان با اولین سالگرد افتتاح موزه ورزش در اردیبهشت ماه 1399، از سوی خانواده تختی این وصیت نامه به صورت امانی در اختیار این موزه نهاده شد.

در حاشیه رونمایی این وصیت نامه، ضرورت استحکام بخشی و بازسازی این اثر از سوی محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور و جبرئیل نوکنده رئیس کل موزه ملی ایران به مسئولان موزه ورزش پیشنهاد داده شد و با استقبال آن ها روبه رو شد.

این وصیت نامه در پی تعاملات موزه ای با حضور وکیل خانواده تختی به موزه ملی ایران سپرده شد. فرایند اقدامات حفاظتی از جمله مستندنگاری، آسیب شناسی، حذف آسیب ها و استحکام بخشی در آزمایشگاه و کارگاه حفاظت و بازسازی موزه ملی ایران انجام شد و در خاتمه عملیات حفاظت و بازسازی در قابی متناسب این اثر برای نمایش به نمایندگان موزه ملی ورزش، المپیک و پاراالمپیک تحویل داده شد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 19 دی 1399 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 1069

به "وصیت نامه دنیا پهلوان تختی بازسازی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وصیت نامه دنیا پهلوان تختی بازسازی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید