قدرت نمایی در دریای عمان، فرصت سازی در مسکو و پکن

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، در روزهای پایانی سال 2019 ایران به همراه دو شریک راهبردی این روزهای خود، در راستای مقابله با یک جانبه گرایی آمریکا، تاکید بر چند جانبه گرایی و تسریع فرایند تحقق صلح در منطقه خلیج فارس، یک مانور مشترک نظامی-سیاسی-برجامی برگزار کردند که دامنه آن از دریای عمان و شمال اقیانوس هند تا پایتخت های روسیه و چین امتداد یافت که البته به نظر می رسد مخاطب پیغام های این مانور فراتر از مرزهای منطقه، غرب و به ویژه آمریکا بود.

قدرت نمایی در دریای عمان، فرصت سازی در مسکو و پکن

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

به گزارش خبرنگاران، در حالی که از روز آدینه رزمایش دریایی مشترک روسیه، ایران و چین شروع شده بود، محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان، طبق برنامه از پیش طراحی شده در روز یکشنبه در راس یک هیات عالی رتبه برای گفت وگو با همتای روس خود راهی مسکو شد و بعد از انجام گفت وگوهای مفصل با سرگئی لاوروف، همتای روس خود به شرق آسیا سفر کرد تا با وانگ یی وزیر امور خارجه چین ملاقات و رایزنی کند.

کمربند امنیتی دریایی

ایران، روسیه و چین در راستای ایجاد آمادگی و هماهنگی بیشتر با یکدیگر جهت مبارزه با تروریسم، دزدی دریایی و همچنین تضمین امنیت منطقه ای، رزمایش دریایی مشترک خود را از روز آدینه با عنوان کمربند امنیتی دریایی شروع و تا روز دوشنبه نهم دی ماه در منطقه شمال اقیانوس هند و دریای عمان ادامه دادند، در این رزمایش تمرینات تاکتیکی متنوعی از جمله نجات شناور دچار حریق، آزادسازی شناور مورد تعرض قرارگرفته و تیراندازی علیه اهداف تعیین در دریا توسط یگان های سه کشور انجام شد.

در کنار دلایل اعلام شده از سوی مقامات سه کشور برای برگزاری این رزمایش مشترک، کارشناس مسائل بین الملل معتقدند برگزاری مانور مشترک ازسوی ایران، روسیه و چین در دریای عمان و شمال اقیانوس هند در شرایطی که اوضاع منطقه در ماه های گذشته متشنج تر از گذشته شده است و بعضی از کشورهای غربی از جمله آمریکایی ها کوشش گسترده ای در ماه های اخیر داشته اند که یک ائتلاف دریایی در منطقه تشکیل دهند و منافع خود را پیش ببرند؛ از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ کارشناسان بر این باورند که مانور برگزار شده دارای پیغام ها و پیغامدهای راهبردی بین المللی است از جمله این که تهران، پکن و مسکو با برگزاری این مانور کوشش نموده اند که به کشورهای غربی این پیغام را بدهند که خلیج فارس و دریای عمان نمی تواند صرفا جولانگاه ائتلاف های نظامی غربی باشد و در شرایط لزوم دیگران نیز می توانند در منطقه حضور داشته باشند و در صورت بروز بحران آنها با بازیگران قدرتمندی روبرو خواهند شد و ایران و شرکایش به تأمین امنیت آبراهه های حیاتی منطقه متعهد هستند.

گفت وگوهای تهران در مسکو و پکن

محمدجواد ظریف شامگاه یکشنبه (8 دی ماه)، بیست و هشتمین سفرش به روسیه را از زمان پذیرش ریاست دستگاه دیپلماسی ایران انجام داد و آن را نشان دهنده روابط تنگاتنگ دو کشور دانست.

او در ظهر دو شنبه (9 دی ماه) با حضور در وزارت امورخارجه روسیه، گفت وگو های مفصلی را با سرگئی لاوروف انجام داد و سپس با همراه همتای روس خود در جمع خبرنگاران به تشریح نتایج این رایزنی ها پرداخت.

همان طور که پیش بینی می شد یکی از اصلی ترین محورهای گفت وگوی این دو دیپلمات کهنه کار با توجه به حضور سیدعباس عراقچی در این سفر و شروع گام پنجم کاهش تعهدات برجانی از سوی ایران طی چند روز آینده؛ موضوع برجام بود چنان که ظریف در نشست خبری مشترک با لاوروف در این ارتباط گفت: ایران و روسیه معتقدند برجام یک دستاورد مهم جامعه بین المللی است و بهتر است کشورها به جای این که دنبال نابودی آن باشند دنبال اجرای تعهداتشان در این توافق باشند.

ظریف با انتقاد از یک جانبه گرایی گسترده آمریکا در سطح بین المللی توضیح داد: در این رابطه به همکاری گسترده احتیاج داریم، ایران و روسیه این کار را در قالب برجام و سایر حوزه ها انجام داده اند، عمده کشورهای اروپایی درباره برجام گرچه از نظر سیاسی حمایت کردند اما به لحاظ عملی برای مقابله با تحریم های آمریکا و اجرای تعهدات خود اقدامی انجام ندادند. ایران و روسیه درباره این که اروپا باید تعهدات خود در برجام را اجرا کند هم نظرند و ما این را به شرکای خود در برجام از اتحادیه اروپا اعلام کردیم.

لاوروف نیز در این زمینه با اشاره به خروج آمریکا از برجام اظهار کرد: روسیه تاکید دارد که این توافق مهم باید حفظ گردد اما اقدام آمریکا (در این زمینه) بسیار غیرسازنده است. برجام یک دستاورد بزرگ در حوزه دیپلماسی به شمار می آید اما آمریکا کوشش می نماید آن را از بین ببرد درحالیکه روسیه برای حفظ آن کوشش نموده است. متاسفانه همکاران اروپایی مان نیز در اقدامات خود مصمم نیستند و به طور کامل به تعهدات خود عمل نمی نمایند. ما قویا بر این باوریم که اگر کوشش آمریکا برای جلوگیری از اجرای توافق هسته ای که در قطعنامه 2231 شورای امنیت به تصویب رسیده است، ادامه پیدا کند، می تواند پیغامدهای بدی برای دنیا و منطقه به همراه داشته باشد.

در کنار آنالیز آخرین تحولات مربوط به سوریه از جمله مقابله با تروریسم، بازگشت پناهندگان سوری و بازسازی سوریه، رایزنی در خصوص تحقق امنیت در منطقه خلیج فارس با توجه به این که دو کشور در این ارتباط طرح هایی را رائه داده اند از دیگر موضوعات مورد گفت وگوی لاوروف و ظریف در مسکو بود، به همین دلیل وزیر امورخارجه کشورمان در ادامه نشست خبری خود با همتای روسش به خبرنگاران گفت: ما و روسیه دو طرح شبیه به هم درباره امنیت در خلیج فارس داریم تحت عنوان صلح هرمز که توسط دکتر روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل مطرح شد و طرحی که دوستان روس به دنبال آن هستند برای امنیت جمعی خلیج فارس هر دو بر این مبنا است که روابط در منطقه باید بر اساس همکاری و نه مقابله و تهدید و توسل به زور باشد و امیدواریم با مشارکت هر دو طرح را گسترش بدهیم و سایر کشورهای منطقه را برای مشارکت در این طرح ها تشویق کنیم.

ظریف پس از خاتمه سفر دو روزه خود به مسکو راهی پکن شد و در آخرین روز سال 2019 میلادی با همتای چینی خود درباره روابط دو جانبه، تحولات برجامی و مهمترین مسائل منطقه ای و بین المللی ملاقات و رایزنی کرد.

طبق اخبار منتشر شده، در این ملاقات دو طرف بر حفظ برجام تاکید نمودند و ظریف درباره رایزنی های ایران با روسیه و اروپا بر سر مسئله برجام توضیحاتی ارائه داد و تاکید نمود که ایران خواستار حفظ تعامل نزدیک با چین و پایبندی به چندجانبه گرایی است.

با توجه به توییت اخیر وزیر خارجه کشورمان پس از رایزنی با وزیران امورخارجه روسیه و چین، به نظر می رسد در حال حاضر این اتفاق نظر بین تهران، مسکو و پکن وجود دارد که در نتیجه اقدامات ایالات متحده، چندجانبه گرایی با خطر جدی روبرو است، قانون شکنی های آمریکا، برجام و امنیت بین المللی را به خطر انداخته است و تنها راهی که سه کشور اروپایی و اتحادیه اروپا می توانند برجام را حفظ نمایند این است که موضع گیری ظاهری را متوقف و اجرای تعهدات خود در برابر برجام را شروع نمایند.

اگر مانور برگزار شده از سوی ایران، روسیه و چین را قدرت نمایی نظامی در دریای عمان بدانیم، رایزنی های برجامی و سیاسی اجرا شده اخیر در جریان سفر ظریف به مسکو و پکن را می توان فرصت سازی برای تحقق صلح منطقه ای و بین المللی مطرح کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 286

به "قدرت نمایی در دریای عمان، فرصت سازی در مسکو و پکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدرت نمایی در دریای عمان، فرصت سازی در مسکو و پکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید