ما به اردن می رسیم؟

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، پنجشنبه تیم ملی باید در اردن مقابل عراق حاضر شود، ولی هنوز نه تکلیف سرمربی روشن است نه بازیکنانی که قرار است به زمین بروند. اوضاع تیم ملی در آستانه این بازی حساس مقدماتی جام جهانی از آنچه تصور می کنیم بحرانی تر است.

ما به اردن می رسیم؟

به گزارش گروه ورزشی مجله سینمایی گوگوریو، سیاست مدیران فدراسیون درباره این بلاتکلیفی در روز های گذشته سکوت بود، درست بر خلاف آنچه در روز های انتخاب جانشین کی روش دیده بودیم. بد نیست وعده های آن روز ها را مرور کنیم: یک مربی بزرگتر از کی روش می آید، می خواهیم سبک بازی تیم ملی را هجومی کنیم، قرارداد سفت و محکمی می بندیم تا به رفتار سرمربی کنترل داشته باشیم... ویلموتس در شروع کار همانی بود که فدراسیون می خواست: در نشست خبری لبخند می زد، با کسی سرشاخ نمی شد و وعده فوتبال هجومی می داد.

برد پرگل مقابل گوام به تولد یک تیم هجومی تعبیر شد، ولی وقتی در بحرین به اولین مانع سخت رسیدیم، معین شد که واقعیت درون زمین با نشست های مطبوعاتی تفاوت دارد. حالا به بازی حساس با عراق رسیده ایم و خبری از سرمربی نیست. ویلموتس تنها چند ماه بعد از شروع کارش می خواهد به لیگ بلژیک برود و بدعهدی فدراسیون فوتبال بهانه ای است تا تقاضای فسخ قرارداد کند. شاید هم پیشنهاد بلژیکی اهرم فشاری است برای دریافت طلبش.

حالا معلوم می شود که رفتار کی روش نابهنجار نبوده. طبیعی است که سرمربی انتظار داشته باشد دستمزد خودش و همکارانش یا پاداش ملی پوشان سر وقت پرداخت شود. با وجود این بدقولی ها مربی پرتغالی همچنان اصرار داشت که اردو ها منظم برگزار شود و برای همین با مربیان لیگ به مشکل خورد. ویلموتس آدم دیگری است و روش متفاوتی برای نشان دادن اعتراضش انتخاب کرده. او نه برای دیدن بازی های لیگ می آید، نه حاضر است پیش از بازی حساس با عراق به تهران سفر کند. نه فهرستی داده، نه علاقه اش به رفتن به لیگ بلژیک را تکذیب کرده.

البته بحث ما مقایسه کی روش و ویلموتس نیست، صحبت از مدیریتی است که نمی تواند از تیم ملی و منافعش به خوبی محافظت کند. حکایت تکرار مشکلاتی است که مربیان را وادار به واکنش می کند و سرنوشت تیم ملی را به خطر می اندازد. پس از ماجرا هایی که با کی روش داشتیم، انتظار می رفت فدراسیون این بار برای انتخاب سرمربی پخته تر عمل کند. زیر بار تعهدات اقتصادی سنگین نرود و کسی را انتخاب کند که این شرایط اقتصادی را بپذیرد. ویلموتس مثل کی روش اهل مصاحبه های تند نیست، ولی کاسه صبرش خیلی زود لبریز شد و در آستانه این بازی حساس پشت تیم ملی را خالی کرده.

انتقاد از مربی بلژیکی آسان ترین کار است، ولی او بر اساس قرارداد دستمزدش را می خواهد. سؤال اصلی از فدراسیون است که با چه پشتوانه ای پای این قرارداد را امضا کرده و در این ماه ها برای پرداخت دستمزد ویلموتس چقدر تلاش کرده؟ چطور اجازه داده این مشکل تا امروز حل نشود و تکلیف نیمکت تیم ملی یک هفته مانده به بازی با عراق همچنان بلاتکلیف باشد؟ انتخاب یک مربی اروپایی که دستمزدش از کی روش هم گران تر است و محل تأمین آن معین نیست، با چه منطقی اجرا شده؟

حتی اگر ویلموتس بپذیرد که برای تشکیل اردو و نشستن روی نیمکت تیم ملی به ایران بیاید، زمان به قدری کم است که معلوم نیست بازیکنان چگونه باید برای این بازی آماده شوند. تیم ملی در بحرین ایراد های اساسی داشت و ویلموتس در این زمان کم به سختی می تواند آن ها را برطرف کند. ناکامی در این بازی شاید رویای جام جهانی را بر باد بدهد، ولی فدراسیون نتوانسته تیم ملی را جمع کند.

پس از سال های طولانی که کی روش با سختگیری اش مدیریتی حرفه ای بر تیم ملی حاکم کرده بود، حالا در وضعیت عجیبی هستیم که مهم ترین تیم کشور به یک تیم محلی شباهت پیدا کرده و برای بازی حساس مقابل عراق روی هواست. ما به اردن می رسیم؟

آرمن ساروخانیان

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 240

به "ما به اردن می رسیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ما به اردن می رسیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید