ظریف: دولت بایدن باید حسن نیت خودش را ثابت کند

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، وزیر خارجه ایران با اشاره به پایبندی ایران به تعهداتش در توافق هسته ای برجام شرایط اثبات حسن نیت دولت آینده آمریکا را مشخص کرد.

ظریف: دولت بایدن باید حسن نیت خودش را ثابت کند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در حساب کاربری اش در توییتر با اشاره به پایبندی ایران به تعهداتش ذیل توافق هسته ای، شرایطی که دولت بعدی آمریکا می تواند حسن نیت خودش را ثابت کند را مشخص کرد.

ظریف در توییتر نوشت: ایران در 15 گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی حسن نیت خودش را ثابت کرد. دولت بایدن هم باید با پایبندی کامل به قطعنامه 2231 و متوقف کردن جنگ اقتصادی ترامپ علیه ایرانی ها حسن نیت خودش را ثابت کند. آن موقع، ایران اقدامات اصلاحی اش ذیل برجام را به عقب بازمی گرداند.

این جملات بخشی از مصاحبه آقای ظریف در MED Dialogue است. او در این مصاحبه که لینک آن روی یو تیوب قرار گرفته شرح داد آمریکا در جایگاهی نیست که برای ایران شرط مشخص کند.

ظریف گفت: ایالات متحده از توافق هسته ای خارج شد، ولی از سازمان ملل خارج نشده است. آمریکا به عنوان یکی از اعضای سازمان ملل، مسئولیت ها و تعهداتی دارد و یک قطعنامه شورای امنیت هم داریم که ایالات متحده باید آن را به عنوان یکی از اعضای دائم این شورا رعایت کند.

وی اضافه کرد: آمریکا آن قطعنامه را نقض کرده، زیرا دولت ترامپ دولتی یاغی بوده. حالا اگر دولت بایدن هم می خواهد دولت یاغی باشد می تواند اجرای تعهداتش را به مذاکره منوط کند.

ظریف گفت: ایالات متحده ذیل این قطعنامه تعهداتی دارد که باید اجرا کند و در موقعیتی نیست که برای آن شرط و شروط مشخص کند. شما برای ایستادن پشت چراغ قرمز، شرط و شروط مشخص نمی کنید. اگر خودروی قبلی از چراغ قرمز رد شده، خاطی است و شهروند مطیع قانون نیست. قرار نیست شما هم از او پیروی کنید.

جو بایدن نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که طبق ارزیابی رسانه های این کشور در این انتخابات پیروز شده در مصاحبه ای روز گذشته شرط و شروط جدیدی برای بازگشت به برجام مشخص کرده بود.

بایدن در آن مصاحبه با نیویورک تایمز علی رغم بیان اینکه هنوز بر سر موضع خود درباره بازگشت به برجام ایستاده گفت قصد دارد وارد مذاکرات تکمیلی، در خصوص طولانی کردن محدودیت های ایران ذیل برجام شود.

بایدن در پاسخ به این سئوال که آیا موضعش درباره برجام هنوز همان موضع مطرح شده در یادداشت چند هفته قبلش در وبگاه سی ان ان است یا خیر گفت: کار سخت خواهد بود، ولی بله.

او، قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در یادداشتی در سی ان ان نوشته بود چنانچه ایران به پایبندی به تعهداتش برشود، آمریکا نیز به توافق هسته ای بازخواهد گشت.

بایدن، علی رغم این در مصاحبه با نیویورک تایمز گفت: ما از طریق مشورت با متحدان و شرکای خود، وارد مذاکرات و توافقات تکمیلی برای طولانی کردن محدودیت های هسته ای ایران خواهیم شد و همچنین به برنامه موشکی ایران نیز خواهیم پرداخت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 دی 1399 بروزرسانی: 28 دی 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 1074

به "ظریف: دولت بایدن باید حسن نیت خودش را ثابت کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: دولت بایدن باید حسن نیت خودش را ثابت کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید