شاخص بورس می تواند مبنای محاسبات باشد؟

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، شاخص بورس در پنج روز معاملاتی گذشته، بیش از 36هزار واحد معادل 2.9درصد کاهش پیدا کرد. در کل هفته به جز یک روز، شاهد فرایند نزولی برای شاخص کل بودیم و خیلی از سهامداران مثل من بیشتر از شاخص کل ضرر کردند. در هفته ای که گذشت معامله خاصی نداشتم و بیشتر نظاره گر بودم. شاید اگر چهارشنبه هفته گذشته با از بین رفتن امید ها به بازگشت فرایند صعودی سهامم را فروخته بودم، این هفته ضرر پنج درصدی نصیبم نمی شد.

شاخص بورس می تواند مبنای محاسبات باشد؟

شاخص بورس نمی تواند مبنای محاسبات باشد

به گزارش روزنامه هفت صبح، شاخص کل بورس در پنج روز کاری این هفته 2.9درصد کاهش داشت، اما اغلب سهامداران بیشتر از این مقدار ضرر کردند. نتایج یک نظرسنجی با شرکت سه هزار سهامدار در روز سه شنبه نشان می دهد با وجود رشد سه هزار واحدی شاخص کل، بیش از 80درصد از سهامداران گفتند در این روز ارزش دارایی هایشان در بورس کاهش پیدا نموده است. چراکه کافی است قیمت سهام یک نماد شاخص ساز صعودی باشد تا به تنهایی باعث رشد چند هزار واحدی شاخص کل گردد. در چنین حالتی حتی اگر بخش عمده نماد های بازار فرایند نزولی داشته باشند، در نهایت شاخص کل افزایش پیدا خواهد نمود. به همین خاطر برای محاسبه سود و زیان شخصی در بورس بهتر است کاری به کار شاخص کل نداشته باشیم.

دستورالعمل ها نیامده می فرایند

بورس در روز های شنبه و یکشنبه حرفی برای گفتن باقی نگذاشت. نقشه بازار سراسر قرمزرنگ بود و بیشترین ضرر نصیب مشتریان صندوق های سرمایه گذاری یعنی کسانی مثل من شد که دامنه نوسان نزولی چهار درصد داشتند. تصمیمات شنبه شب هیات مدیره سازمان بورس برای افزایش دامنه نوسان به منفی سه تا مثبت شش درصد و از آن مهمتر تغییرات قابل توجه در دستورالعمل برطرف گره معاملاتی در فرایند نزولی ابتدای هفته بی تاثیر نبودند. هرچند به 24ساعت نکشید که سازمان بورس از تصمیم خود برای تغییر دستورالعمل گره معاملاتی عقب نشینی کرد. تغییری که در نتیجه آن ممکن بود هر پنج روز یک بار شاهد دو برابر شدن دامنه نوسان برای بیش از 300نماد بازار سرمایه باشیم.

پیش بینی بازار با پیروی از صندوق ها

روز دوشنبه صندوق های سرمایه گذاری تغییر فرایند دادند. آن ها به اندازه کافی به مشتریانشان ضرر رسانده بودند و حالا نوبت جبران بخشی از ضرر ها بود. صندوق ها در بازار قرمزرنگ روز دوشنبه جهت صعود در پیش گرفتند و اغلب بین دو تا سه درصد بازدهی مثبت داشتند. چراکه در این روز دیگر خبری از صف فروش وبملت، وبصادر، وتجارت، فولاد، فملی، شستا، آریا، نوری و فارس نبود. عموما زمانی که صندوق ها در بازار قرمزرنگ فرایند نزولی به خود می گیرند، می توان پیش بینی کرد بازار حداقل برای یک روز صعودی خواهد بود. این پیش بینی روز سه شنبه درست از آب درآمد.

بانک ها برنده اصلی احیای برجام

روز سه شنبه همزمان با اینکه عباس عراقچی، نماینده ایران در کمیسیون مشترک برجام از پیشرفت مذاکرات اطلاع داد و گفت مراحل تنظیم پیش نویس شروع شده، ورق در گروه بانک ها و موسسات اعتباری برگشت. فلزات اساسی هم در این روز شرایط خوبی داشتند و باعث شدند شاخص کل بعد از یک هفته به رنگ سبز دربیاید. هرچند فرایند صعودی شاخص در روز سه شنبه آنچنان چشمگیر نبود و نماگر بورس تنها سه هزار واحد رشد کرد.

در معاملات پرنوسان روز سه شنبه، تنها نماد های بانکی در کنار شستا و چند نماد گروه فلزات اساسی مثل کاوه و فخوز پیروز شدند فرایند صعودی خود را حفظ نمایند. در این روز وبملت حسابی از خجالت سهامدارانش درآمد و بیش از پنج درصد رشد کرد. هرچند، شرکت های حقوقی دست از فروش سهام برنداشتند و شاهد فروش سنگین سهام توسط بازارگردان نماد بانک ملت بودیم. شاید همین اتفاق بود که باعث شد فرایند صعودی شاخص به یک روز محدود گردد و دوباره روز چهارشنبه شاهد ادامه فرایند نزولی باشیم.

تاثیر معکوس افزایش 40درصدی قیمت سیمان

سهامداران شرکت های سیمانی شرایط عجیبی را پشت سر گذاشتند. ابتدای هفته خبر رسید قیمت سیمان قرار است افزایش پیدا کند. اتفاقی که باعث شد بخش عمده نماد های سیمانی با افشای اطلاعات با اهمیت درباره افزایش 40درصدی قیمت محصولاتشان، متوقف شوند. از آنجا که این اتفاق اهمیت زیادی داشت، نماد ها بعد از یک روز توقف، در روز چهارشنبه بدون محدودیت دامنه نوسان بازگشایی شدند.

در روزی که خیلی ها انتظار داشتند با خبر های مثبت از افزایش قیمت سیمان، نماد ها شرایط خوبی را تجربه نمایند، شاهد ریزش قیمت سهام سیمانی ها بدون دامنه نوسان بودیم. تا جایی که قیمت سهام یکی از شرکت ها دیروز 67درصد ریزش داشت! همینجا بود که ناظر بازار به داد سهامداران سیمانی رسید و بعد از لغو بازگشایی، معاملات اجرا شده را باطل کرد تا بازگشایی نماد های سیمانی به روز شنبه موکول گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 26 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1400 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 1309

به "شاخص بورس می تواند مبنای محاسبات باشد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شاخص بورس می تواند مبنای محاسبات باشد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید