زنان عشایر کمر همت بستند، کوشش برای حفظ هنرهای سنتی

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، مدیرکل امور عشایر خراسان جنوبی گفت: صنایع دستی به دلیل حفظ اصالت ها و سنن، شاخص ترین هنر سنتی ایران خصوصاً در مناطق عشایری است.

زنان عشایر کمر همت بستند، کوشش برای حفظ هنرهای سنتی

به گزارش خبرنگاران، جامعه عشایری شیوه زیستی متفاوت و جدای از شیوه زیست شهری و شیوه زیست روستایی است. این جامعه عبارت است از جامعه انسانی نسبتاً خوداتکا که ساخت اجتماعی قبیله ای دارد و عموماً زندگی خود را از دامداری اداره می نمایند.

با تغییر فصول، عشایر معمولاً برای یافتن مراتع مناسب برای حیواناتشان محل زندگی خود را تغییر می دهند. عشایر در قدیم در مشخص حکومت ها نقش اساسی داشته اند و اکثر خاندان ها و سلسله های حاکم بر ایران خاستگاه عشایری داشته اند.

حال برای بقای این زندگی، ضروری است هنرهای عشایر زنده و پویا باقی بماند تا همچجون گذشته در زیست آنان و رونق منطقه تاثیرگذار باشد.

حسین حسین پور، مدیرکل امور عشایر خراسان جنوبی در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: جامعه عشایری خراسان جنوبی با داشتن ظرفیت ها و پتانسیل های بسیار ارزشمند و قابل توجه در ابعاد مختلف مالی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی صندلی و نقش مهمی داشته و در این برهه زمانی از نظر موضوع اقتصاد مقاومتی و رونق فراوری یکی از نقاط قوت محسوب می گردد.

وی اضافه کرد: صنایع دستی به دلیل حفظ اصالت ها و سنن، شاخص ترین هنر سنتی ایران خصوصاً در مناطق عشایری است.

مدیرکل امور عشایر خراسان جنوبی اعلام کرد: صنایع دستی و هنرهای سنتی هر منطقه بدون شک بخشی از میراث فرهنگی عظیم گذشتگان ما بوده و به عنوان آثار باقی مانده از فرهنگ اجدادی و سنتی سرزمین ما در دنیای ماشینی امروز قابل بحث و آنالیز است.

حسین پور ادامه داد: تأمین بخش عمده مواد اولیه مصرفی از منابع و فراوریات داخلی، داشتن بار فرهنگی در استفاده از طرح ها، نقش ها و رنگ آمیزی اصیل، بومی و سنتی، عدم احتیاج به سرمایه گذاری در مقایسه با صنایع دیگر، دارابودن ارزش اضافه نموده زیاد در مقایسه با سایر صنایع و .... بخشی از دلایل توجه به این هنر اصیل و بومی است.

وی اضافه کرد: صنایع دستی هر منطقه متأثر از محیط فرهنگی و جغرافیایی و تاریخی آن سرزمین است و مناطق عشایری خراسان جنوبی به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی و فرهنگی، صنایع دستی خاص خود را داراست.

مدیرکل امور عشایر خراسان جنوبی گفت: به همین دلیل در شهرستان زیرکوه اقدام به راه اندازی کارگاه های قالبیافی نموده ایم و منطقه عشایری گزخت یکی از مناطق است که بانوان به بافت جاجیم و توبافی علاقه نشان دادند و در این راه فعالیت می نمایند.

حسین پور ادامه داد: صنعت توبافی و جاجیم بافی در بیشتر منازل این روستا رواج دارد و افراد زیادی در اوقات فراغت خود به این امر می پردازند.

وی اضافه کرد: منطقه عشایری بقرایی شهرستان نیز با جمعیت 84 خانواری با ایجاد یک صندوق خرد زنان عشایر از محل تسهیلات ارزان قیمت مصوب اداره کل تامین شده و هم اکنون بالغ بر 30 نفر عضو فعال در زمینه قالی و قالیچه بافی دارد که به صورت پاره وقت مشغول بافندگی هستند.

مدیرکل امور عشایر خراسان جنوبی با بیان اینکه اغلب طرح ها و نقشه های بکار رفته ریزه ماهی و یا خشتی است، توضیح داد: در منطقه عشایری چاه زرد نیز بالغ بر 30 نفر مشغول قالی بافی هستند و بیشتر بافندگان چاه زرد با مراجعه به مرکز شهرستان و دریافت نقشه های بروز اقدام به بافندگی می نمایند؛ هرچند در این میان هستند کهن سالانی که هنوز به صورت ذهنی بافندگی نموده و نقش بر قالی می زنند.

حسین پور اعلام کرد: در مرکز شهرستان نیز به عنوان قطب حوله بافی و جاجیم بافی شهرستان به همت شرکت تعاونی عشایری ذخایر زیرکوه با ایجاد کارگاه فراوری و خرید و فروش صنایع دستی یاری شایانی به بافندگان شده است که از محل اعتبارات شرکت تعاونی برای کل عشایر شهرستان خدمت رسانی می گردد و بالغ بر 10 نفر به صورت فعال در این کارگاه مشغول به فعالیت هستند.

وی یادآور شد: این اداره کل با مشخص یک نفر به عنوان مسئول صنایع دستی، انجام برنامه ریزی جامع و کامل به صورت استانی و شهرستانی با بهره گیری از امکانات اتحادیه و شرکت های تعاونی عشایری و ورود بخش خصوصی برای آموزش، فراوری و عرضه صنایع دستی را در دستور کار قرار داده تا به صنایع دستی خصوصاً بافت فرش رونق بخشیده گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 143

به "زنان عشایر کمر همت بستند، کوشش برای حفظ هنرهای سنتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنان عشایر کمر همت بستند، کوشش برای حفظ هنرهای سنتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید