دبیر کانون مرغداران: با کمبود مرغ در بازار روبرو هستیم

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، دبیر کانون مرغداران گوشتی کشور با اشاره به عدم رعایت نرخ های مصوب مرغ دربازار گفت: هر کیلوگرم مرغ زنده درب مرغداری 60 هزار تومان و در بازار با توجه به انصاف فروشندگان 80 تا 100 هزار تومان به فروش می رسد.

دبیر کانون مرغداران: با کمبود مرغ در بازار روبرو هستیم

پرویز فروغی، دبیر کانون مرغداران گوشتی کشور در مصاحبه با تسنیم درباره دلایل افزایش قیمت مرغ گفت: عرضه مرغ در بازار کاهش یافته و با کمبود مرغ در بازار روبرو هستیم به همین خاطر قیمت مرغ نیز در بازار افزایش یافته است.

وی اضافه کرد: قرار بود حدود 110 میلیون قطعه مرغ در ماه فراوری گردد اما به نظر می رسد این حجم از فراوری محقق نشده است.

وی توضیح داد: بعد از برداشته شدن ارز 4200 نهاده های دامی هزینه های فراوری مرغ افزایش یافته است که این امر باعث شده بعضی از فراورینمایندگان سرمایه در گردش لازم برای فراوری را نداشته باشند به همین علت فراوری را متوقف نموده اند یا با ظرفیت پایینی فراوری می نمایند.

فروغی گفت: مبلغ مورد احتیاج برای جوجه ریزی در یک واحد 20 هزار واحدی مرغ 4 تا 5 میلیارد تومان سرمایه در گردش است که بعضی مرغداران نمی توانند آن را تامین نمایند به همین علت فراوری نیز کاهش یافته است.

وی تاکید نمود: با وجود وعده های داده شده برای تامین سرمایه در گردش مرغداران به صورت اعتباری، این مهم نیز محقق نشده است.

دبیر کانون مرغداران گوشتی کشور ادامه داد: از طرفی نیز با توجه به افزایش قیمت گوشت قرمز، تقاضا برای مرغ که مقرون به صرفه تر است را افزایش داده است.

وی گفت: قیمت مصوب مرغ زنده 52 هزار تومان و برای مصرف نماینده 73 هزار تومان است اما در حال حاضر هزینه فراوری مرغ زنده تا 57 هزار تومان افزایش یافته است و این محصول درب مرغداری 60 هزار تومان و در بازار با توجه به انصاف فروشندگان 80 تا 100 هزار تومان به فروش می رسد.

فروغی ادامه داد: دستگاه های نظارتی و اتحادیه فروشندگان مرغ و ماهی نیز باید بر قیمت این محصول در بازار نظارت داشته باشند تا مرغ با قیمت مناسب تری به دست مصرف نمایندگان برسد.

وی با بیان اینکه اگر دولت دست از سر مرغ بردارد و قیمت گذاری دستور نداشته باشد، فراوری و نرخ این محصول متعادل می گردد گفت: عرضه و تقاضا خود قیمت مرغ را معین می نماید و در صورتی که قیمت مرغ در بازار بالا رود و مردم خرید ننمایند، فراوری نمایندگان نیز مجبور به کاهش قیمت می شوند.

وی در پاسخ به شرایط تامین نهاده های مرغداران گفت: کمبود در تامین نهاده ها وجود ندارد اما با این وجود بسیاری از مرغداران توان خرید نهاده مورد احتیاج را ندارند.

بنابر این گزارش یکی از اولین اظهارت وزیر نو وزیر جهاد کشاورزی، تامین و فروش اعتباری نهاده های دامی به مرغداران است که با توجه به مشکل تامین سرمایه در گردش مرغداران تصمیم درستی است.

بعد از حذف ارز واردات نهاده های دامی با ارز 4200 تومان و تامین نهاده ها با ارز 28 هزار و 500 تومان(افزایش 7 برابری)، بعضی مرغداران نتوانستند سرمایه در گردش لازم برای تامین نهاده های دامی را تامین نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 15 تیر 1402 بروزرسانی: 15 تیر 1402 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 1965

به "دبیر کانون مرغداران: با کمبود مرغ در بازار روبرو هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دبیر کانون مرغداران: با کمبود مرغ در بازار روبرو هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید