خون قرمز روشن در مدفوع نشانه چیست؟

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، چه عاملی موجب دیده شدن خون قرمز روشن در مدفوع می گردد؟ به وسیله این مقاله اطلاعات بیشتری در خصوص مواردی از مشاهده خون قرمز روشن در مدفوع همراه با گزینه های درمانی آن به دست آورید.

خون قرمز روشن در مدفوع نشانه چیست؟
اصطلاح هماتوشزی به دفع مدفوع همراه با خون اطلاق می شود. هماتوشزی می تواند در نتیجه خونریزی در هر ناحیه از دستگاه گوارش باشد. رنگ خون در مدفوع می تواند به معین محل خونریزی یاری کند. در صورتی که خون مایل به سیاه باشد، نشان دهنده آن است که خونریزی در دستگاه گوارش فوقانی اتفاق افتاده است. در حالی که خون از ایلئوم یعنی آخرین بخش روده باریک و کولون (روده بزرگ) عبور می نماید، اکسیداسیون آهن در هموگلوبین موجب سیاه شدن آن می شود. تحت چنین شرایطی، فرد مدفوع قیری رنگ دفع می نماید. در اصطلاح پزشکی، عارضه همراه با دفع مدفوع مایل به سیاه یا قیری ناشی از خونریزی در قسمت فوقانی دستگاه گوارش را ملنا (melena) گویند. با این حال، در صورتی که رنگ خون قرمز روشن باشد، نشان دهنده خونریزی در دستگاه گوارش تحتانی است. از آنجا که رکتوم قسمت پایانی روده بزرگ است که مواد زائد را دخیره می سازد، به نظر می رسد هماتوشزی نشانه خونریزی وابسته به مقعد است. در این مقاله، در خصوص شرایطی که تحت آن فرد دچار هماتوشزی می شود اطلاعاتی به دست می آوریم.

علل بروز هماتوشزی

هماتوشزی با خونریزی در کولون، رکتوم یا مقعد معین می شود. نزدیکی محل خونریزی به مقعد معین نماینده رنگ مدفوع است. خونریزی در اطراف مقعد ممکن است دلیل وجود خون قرمز روشن در مدفوع باشد. خونریزی دستگاه گوارش ممکن است به دلیل بروز عوارض پزشکی بی خطر و یا خطرناک باشد. در این بخش چند عامل مؤثر در هماتوشزی را ارائه می دهیم.
هموروئید
هموروئید که بعلاوه تحت عنوان بواسیر شناخته می شود، یکی از عوامل مؤثر معمول به شمار میرود. بواسیر با درد یا ناراحتی ناشی از تورم رگهای رو یا داخل اسفنکتر مقعد معین می شود. افرادی که از یبوست مزمن رنج می برند بیشتر در معرض ابتلا به بواسیر قرار دارند. دفع مدفوع سفت شده، فشاری بر این رگها وارد ساخته و موجب تورم آنها می شود. هنگامی که رگهای اطراف ناحیه رکتوم متورم می شوند، مقعد دچار التهاب می شود. این شرایط به احتمال زیاد موجب ایجاد خون قرمز روشن در مدفوع می شود.

فشار افزایش یافته در ناحیه شکم در طول دوران بارداری می تواند زنان را در معرض ابتلا به هموروئید قرار دهد. هموروئید بزرگ بعلاوه می تواند فرد را در معرض خطر بیشتری جهت ابتلا به پرولاپس یا پایین افتادگی رکتوم قرار دهد. پرولاپس رکتوم عارضه ای است که در آن پوشش بافت رکتوم از محل خود تغییر شرایط داده از مدخل مقعد بیرون می زند. تخلیه خون از بافت بیرون زده، بی اختیاری مدفوعی و درد در طول اجابت مزاج بعضی از علائم پرولاپس رکتوم است.

شقاق مقعد
شقاق مقعد به وجود پارگی در مقعد یا پوشش رکتوم اشاره دارد. هر عاملی که موجب بروز آسیب به پوشش مقعد شود می تواند مسبب بروز شقاق مقعدی باشد که به نوبه خود ممکن است موجب خونریزی شود. پروکتیت که به التهاب پوشش رکتوم اشاره دارد، نیز می تواند به دلیل فرو کردن اشیاء به ناحیه آنورکتال رخ دهد. درد رکتوم و خونریزی از علائم معمول پروکتیت به شمار می فرایند. شقاق مقعد معمولاً زمانی رخ می دهد که فرد مدفوع بزرگ، خشک و سخت دفع نماید. این امر موجب آسیب رسیدن به بافتهای بافت پوششی مقعد می شود. افرادی که از این عارضه رنج می برند احتمالاً دچار درد یا احساس سوزش در طول و یا پس از اجابت مزاج خواهند شد. خونریزی بعلاوه می تواند به دلیل فیستول مقعدی رخ دهد. فیستول مقعدی، کانال یا تونل کوچک و تنگی است که میان کانال مقعدی و پوست نزدیک به مقعد به وجود می آید. که می تواند موجب درد و خونریزی در طول اجابت مزاج شود.
دیورتیکولوز
اجابت مزاج همراه با خون بعلاوه می تواند به دلیل بروز دیورتیکولوز رخ دهد. دیورتیکولوز به وجود کیسه های انگشتی شکل در کولون اشاره دارد. این کیسه ها ممکن است راه اجابت مزاج را مسدود نموده و موجب بروز خونریزی شوند. دیورتیکولوز به التهاب دیورتیکولا اشاره دارد که ممکن است بر روی دیواره های روده بزرگ شکل گیرند. گاهی اوقات، مدفوع می تواند در میان این کیسه ها به دام افتد. در صورتی که این کیسه ها پاره شوند، به احتمال زیاد التهاب ایجاد شده، در نتیجه موجب پخش شدن باکتری درون کولون به داخل و اطراف این کیسه ها می شود. جراحت ایجاد شده در رگهای خونی اطراف این کیسه ها نیز می تواند منجر به خونریزی شود. دیورتیکول مکل (Meckels diverticulum) عارضه ای است که در آن کیسه ای بر روی دیواره روده کوچک در زمان تولد به وجود می آید. این نقص مادرزادی احتمالاً موجب بروز دل درد و هماتوشزی می شود.
بیماری التهابی روده
بیماری التهابی روده به گروهی از بیماریها اشاره دارد که با التهاب بخشی از دستگاه گوارش معین می شود. بیماری کرون و کولیت اولسراتیو عوارضی هستند که تحت بیماری التهابی روده طبقه بندی می شوند. در حالی که ممکن است در بیماری کرون هر ناحیه از دستگاه گوارش ملتهب شود، التهاب ایجاد شده در بیماری کولیت اولسراتیو تنها به روده بزرگ محدود می شود. معین شده است که این عوارض موجب بروز خونریزی می شوند. فرد مبتلا به بیماری التهابی روده ممکن است مخلولی از مخاط و خون قرمز روشن در مدفوع خود داشته باشد.
تومور یا پولیپ در کولون
پولیپها، توده های غیر طبیعی از بافت هستند که در سطح داخلی یا پوشش روده بزرگ یا رکتوم به وجود می آیند. پولیپهای التهابی و پولیپهای آدنوماتوز دو نوع پولیپ هستند که ممکن است در کولون و رکتوم به وجود آیند. پولیپ التهابی در نتیجه التهاب ناشی از بیماری التهابی روده رخ می دهد. این انواع پولیپ معمولاً به غده های سرطانی تبدیل نمی شوند. با این حال، پولیپهای آدنوماتوز ممکن است به انواع بدخیم تبدیل شوند. رشد تومور یا پولیپ در کولون یا رکتوم می تواند از عوامل مؤثر به حساب آید.

تشخیص و درمان

در حالی که خونریزی خفیف ممکن است جای نگرانی نداشته باشد خونریزی شدید را نباید نادیده گرفت. از آنجا که خونریزی رکتوم می تواند نشان دهنده بروز عوارض جدی پزشکی باشد، فرد بایستی در صورت مشاهده خونریزی مداوم به پزشک مراجعه نماید. پزشکان معمولاً آزمایشات و روشهای تشخیصی مانند معاینه رکتوم، آندسکوپی، کولونوسکوپی، سیگموئیدسکوپی یا تنقیه باریم را به منظور معین دلیل اصلی بر روی بیمار انجام می دهند. از آنجا که یبوست مزمن به احتمال زیاد موجب بروز شقاق مقعد و هموروئید می شود، در اولین فرصت بایستی یبوست درمان شود. این کار می تواند به وسیله پیروی از یک رژیم غذایی سالم انجام شود. شما باید غذاهای سرشار از فیبر مصرف کنید. مصرف بیش از حد غذاهای فرآوری شده یکی از متداول ترین علل بروز یبوست است. بهتر خواهد بود که مصرف چنین مواد غذایی را کاهش دهید. اطمینان حاصل کنید که میوه و سبزیجات تازه را وارد رژیم غذایی خود می سازید.

آب به دفع مواد سمی یاری می نماید. بنابراین فرد بایستی مصرف آب خود را افزایش دهد. از آنجا که دفع مدفوع سخت شده می تواند موجب بروز خونریزی شود، استفاده از مسهل های طبیعی یا مواد نرم نماینده مدفوع ممکن است مفید باشد. بکار بردن پمادهای رکتال یا کیسه یخ در اطراف مقعد می تواند بعلاوه احساس سوزش را کاهش داده و به آرام ساختن احساس ناراحتی یاری نماید. مصرف بیش از حد غذاهای فرآوری شده یکی از متداول ترین علل بروز یبوست است. نشستن برای مدت زمان طولانی می تواند بر ناحیه مقعد فشار وارد سازد، بنابراین به قدر کافی استراحت کنید. از آنجا که خونریزی در ناحیه رکتال می تواند به دلیل عوارض مختلف پزشکی رخ دهد، درمان آن به دلیل زمینه ای بستگی خواهد داشت. در حالی که پزشکان ممکن است داروهای ضد التهابی، داروهای کورتیکواستروئید یا آنتی بیوتیک جهت درمان التهاب یا عفونت تجویز نمایند، در صورتی که دلیل التهاب، پاسخ خود ایمنی باشد، داروهای سرکوب نماینده سیستم ایمنی ممکن است تجویز شود. به منظور برداشتن غده های غیر طبیعی در کولون یا رکتوم ممکن است توصیه به انجام عمل جراحی شود.

از آنجا که عوارض جدی پزشکی می توانند موجب بروز هماتوشنز شوند، کسانی که در مدفوع خود خون مشاهده می نمایند، بایستی بلافاصله به پزشک مراجعه نمایند. پزشکان ممکن است بعضی آزمایشات تشخیصی را به منظور معین دلیل اصلی این خونریزی بر روی بیمار انجام دهند. در حالی که دارو درمانی یا سایر درمانها ممکن است به درمان دلیل زمینه ای یاری نمایند، فرد بعلاوه بایستی از دستورالعملهای رژیم غذایی پیروی نموده تا دستگاه گوارش خود را در شرایط مطلوب نگاه دارد.

سلب مسئولیت: اطلاعات ارائه شده در این مقاله صرفاً جنبه آموزشی داشته و نباید به منظور جایگزین توصیه های پزشک متخصص در نظر گرفته شود.

منبع: سایت هلث هارتی

منبع: راسخون
انتشار: 19 آبان 1400 بروزرسانی: 19 آبان 1400 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 1555

به "خون قرمز روشن در مدفوع نشانه چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خون قرمز روشن در مدفوع نشانه چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید