با افسردگی تغییر فصل چگونه روبرو شویم؟

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، با آغاز دمای سرد و روزهای کوتاه تر و تاریک تر حدود 5 درصد افراد ممکن است اختلال عاطفی فصلی را تجربه کنند. نوعی افسردگی که معمولاً در پاییز یا زمستان ظاهر می شود و سپس در بهار بین می رود. برخی علائم آن در آغاز افزایش اشتها و اشتیاق به کربوهیدرات مانند سیب زمینی سرخ کرده یا بستنی، میل به خواب طولانی تر، مشکل در بیدار شدن صبح و احساس سستی در محل کار.

با افسردگی تغییر فصل چگونه روبرو شویم؟

در عرض سه تا چهار هفته، خلق وخو تغییر می کند. بیماران مبتلا به اختلال عاطفی فصلی یا SAD دچار افسردگی شدید می شوند که شامل احساس غم و اندوه مداوم، کناره گیری از دوستان و خانواده و از دست دادن علاقه به فعالیت هایی است که زمانی لذت بخش بودند. محققان هنوز نمی دانند چرا برخی از افراد دچار اختلال عاطفی فصلی می شوند، اما اعتقاد بر این است که این اختلال بیشتر در بین زنان شایع است. این فرض وجود دارد که ساعات کوتاه روز و نور کمتر خورشید ساعت داخلی بدن را تغییر می دهد و برخی هورمون های تنظیم کننده خلق وخو مانند سروتونین با فصول نوسان می کنند.

اختلال عاطفی فصلی چیست؟

خبر خوب این است که از آنجا که اختلال عاطفی فصلی به فصل های متغیر وابسته است، شما می توانید شروع آن را پیش بینی کرده و آن را دفع کنید. اگر قبلاً علائم را تجربه کرده اید برای مثال بیشتر می خوابید و برای بیدار شدن با مشکل بیشتری روبرو هستید یا اگر قبلاً می دانید که مستعد ابتلا به اختلال عاطفی فصلی هستید، کارشناسان می گویند بهتر است قبل از شروع افسردگی شدید، اقدامات پیشگیرانه را شروع کنید. چندین متخصص در این زمینه گفته اند که درمان با نور روشن، که معمولاً شامل هر روز صبح نیم ساعت نشستن در نزدیکی منبع نور است مؤثرین درمان برای اختلال عاطفی فصلی است. یک مطالعه نشان داد که در طول چهار هفته، 61 درصد از 33 بیماری که تحت درمان با نور شدید قرار گرفتند، در مقایسه با 32 درصد از افرادی که دارونما دریافت کردند، علائمشان ناپدید شد. درمان با نور روشن معمولاً سریع تر از دارو عمل می کند. با این وجود، هنگام بیدار شدن نیاز به انجام مداوم دارد.

در این زمنیه بخوانید:

9 باور غلط رایج درباره افسردگی را بشناسید

نیمه شب از خواب بیدار می شوید؟ این راه چاره را بخوانید

جعبه های نور برای درمان این اختلال طراحی شده اند تا افراد بتوانند هنگام بیدار شدن نیم ساعت در معرض آن ها قرار گیرند. اما این جعبه ها هنوز تأییدیه های لازم را دریافت نکرده اند و لذا خریداران باید با مشورت پزشک آن ها را مورد استفاده قرار دهند.

یک جعبه ایده آل دارای یک صفحه نمایش بزرگ است که نور را به سمت پایین می تاباند، مانند نحوه تابش خورشید از آسمان. شدت نور باید 10 هزار لوکس باشد که معکمک از میزان دریافت نور از طریق چشم است.

در مطالعه ای که در سال 2019 انجام شد، 24 جعبه نور مورد بررسی قرار گرفتند و مشخص شد که تنها 7 مورد از آنها معیارهای بالینی محققان را برآورده می کند. به عنوان مثال، برخی از آنها مدعی 10 هزار لوکس نور بودند در حالی که درخشندگی آن ها فاقد استانداردهای لازم برای درمان بود.

درمان با نور روشن معمولاً در اواخر پاییز و زمستان انجام می شود، اما می تواند در سایر مواقع سال نیز مورد استفاده قرار گیرد. هرکسی که درمان سندرم اختلال عاطفی فصلی را شروع می کند هر روز قبل از ساعت 8 صبح به مدت حداقل 3 هفته 30 دقیقه باید این جعبه را جلوی خود بگذارد. اگر طی این مدت حال فرد بهبود نداشت احتمالاً این درمان برای او بی اثر است. برخی افراد نیز ممکن است از داروهایی مانند داروهای ضدافسردگی برای این افراد مفید باشد. اگر نگرانی های مربوط به چشم دارید یا شرایط جسمی مانند دیابت دارید که شما را مستعد ابتلا به بیماری های چشمی می کند، بهتر است قبل از استفاده از نور درمانی با پزشک خود مشورت کنید.

در مطالعه ای که در سال 2001 انجام شد، دستگاه های شبیه سازی سپیده دم که به شما کمک می کند با افزایش تدریجی میزان نور اتاق خواب خود از خواب بیدار شوید، حتی بیشتر از یک جعبه روشنایی اثرگذار بودند. نوع دیگری از دستگاه ها که یون منفی تولید می کنند نیز امیدوار کننده بوده اند. اما تحقیقات بیشتری برای ارزیابی بیشتر اثربخشی این دستگاه ها برای درمان اختلال عاطفی فصلی مورد نیاز است.

برخی افراد تصور می کنند که مصرف مکمل های ویتامین D می تواند به درمان اختلالات عاطفی فصلی کمک کند. اما مطالعات نشان می دهد که اینطور نیست، بنابراین نیازی به مصرف ویتامین D اضافی نیست مگر اینکه آزمایش خون نشان دهد که کمبود دارید.

سرانجام، در حالی که درمان با نور روشن اولین درمان توصیه شده برای اختلال SAD است، بیرون آمدن منظم از خانه می تواند فرصت های دیگری را برای قرار گرفتن در معرض نور براش ما فراهم کند. پیاده روی حتی 20 یا 30 دقیقه در روز می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند. همچنین انجام فعالیت های بیرون از خانه مانند دوچرخه سواری یا ورزش های گروهی، شما را از خانه بیرون می آورد و می توانید از نور آفتاب و معاشرت با دیگران بهره مند شوید.

منبع: The New York Times

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 17 بهمن 1400 بروزرسانی: 17 بهمن 1400 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 1648

به "با افسردگی تغییر فصل چگونه روبرو شویم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با افسردگی تغییر فصل چگونه روبرو شویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید