احیای بناهای تاریخی نیازمند تعامل و مشارکت حداکثری مردم است

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، ایرنا/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، احیای بناهای تاریخی نیازمند تعامل و مشارکت حداکثری مردم است.

احیای بناهای تاریخی نیازمند تعامل و مشارکت حداکثری مردم است

شهاب طلایی در چهارمین نشست تخصصی و کارگاه های آموزشی معاونان میراث فرهنگی کشور که در سالن فجر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار گردید، با بیان اینکه صندوق موسسه ای کاملا دولتی و بخشی از وزارتخانه است، توضیح داد: صندوق بازوی اجرایی معاونت میراث فرهنگی برای احیای بناهای تاریخی است که با مشورت، تعامل و همکاری با یکدیگر به وظایفی که دارد جامع عمل خواهد پوشاند.

مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی با اشاره به اینکه در اساسنامه صندوق بسیاری از ظرفیت های قانونی در موضوعات مختلف لحاظ شده است بر استفاده از تجربه گذشته برای آینده پیش روی میراث فرهنگی تاکید نمود.

طلایی با بیان اینکه هدف صندوق درآمدزایی نیست بلکه هدف اصلی آن احیای بناهای تاریخی است، ادامه داد: ابهامات موجود بین صندوق، معاونت میراث فرهنگی و استانها قابل حل و شفافیت است و با استفاده از این ظرفیتهای قانونی و تعامل با یکدیگر میتوان به احیای میراث فرهنگی کشور و تشویق مردم به این حیطه یاری کرد.

مدیر عامل صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی با ارائه توضیحاتی درباره ضوابط مربوط به سرمایه گذاری به منظور اتمام پروژه های نیمه کاره گفت: فرآیند واگذاری ها با برگزاری مزایده در استان، تهیه و ارائه طرح بازسازی در زمان واگذاری، تدوین آیین نامه شورای فنی صندوق برای ارائه به معاونت میراث فرهنگی، استفاده از ظرفیت ماده 27، تهیه ساختار و تشکیلات صندوق برای ارائه به سازمان امور استخدامی کشور، ابلاغ اعتبار درآمدهای حاصل از واگذاری ها به استان، مشخص و تکلیف 44 بنای مصوبه هیت وزیران به منظور واگذاری به استان، شرایط واگذاری بنا با ترک تشریفات و با هماهنگی سازمان بازرسی کل کشور و...انجام می گردد.

وی در خاتمه ابراز امیدواری کرد که با تعامل و همکاری شاهد مشارکت حداکثری مردم در احیای بناهای تاریخی باشیم.

علی طلوعی در این نشست گفت: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی وارث مصوبات و قوانینی از گذشته بوده که موجب نارسایی شده است، تدوین سند راهبردی از مهمترین کارهای اجرا شده در این دوره است.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اضافه نمود: در برنامه ششم توسعه هیچ گونه اجازه در توسعه ساختار و جذب نیروی انسانی به وزارتخانه داده نشده است.

وی توجه و حساسیت سایر دستگاه ها از جمله سازمان برنامه و بودجه، مجلس شورای اسلامی و دولت نسبت به حوزه میراث فرهنگی را که در این دوره رخ داده است، مبارک بر شمرد و آن را زیرساختی برای طراحی سازوکار و ساماندهی این حوزه بیان کرد.

طلوعی در خاتمه بر اهمیت مطالبه گری بودن در استان تاکید و معاونان استانی را به این کار ترغیب کرد.

منبع: همگردی
انتشار: 11 دی 1402 بروزرسانی: 11 دی 1402 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 2003

به "احیای بناهای تاریخی نیازمند تعامل و مشارکت حداکثری مردم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احیای بناهای تاریخی نیازمند تعامل و مشارکت حداکثری مردم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید