آخر هفته به کدام گالری ها برویم؟

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، این روزها که گالری ها ملزم به رعایت کلیه پروتکل های بهداشتی هستند، برخی هنوز برگزاری نمایشگاه های هنری را به صورت حضوری تدارک دیده اند. در این میان تعداد دیگری از گالری ها نیز به دلیل افزایش میزان مبتلایان به بیماری کووید ـ 19، تصمیم گرفته اند که فعالیتشان را به دنیای مجازی محدود کنند.

آخر هفته به کدام گالری ها برویم؟

گزارش خبرنگاران مروری دارد بر برخی از نمایشگاه هایی که به صورت مجازی و حضوری در این ایام برپا هستند.

  • روایت هشت سال دفاع مقدس در گالری نبشی

بخش دوم نمایشگاه عکس از م. صیاد از روز جمعه (21 شهریور ماه) تا 25 مهر در مرکز نبشی برگزار می شود. بخش اول این رویداد به نمایش عکس های انقلاب و پیامدهای آن پرداخت و اکنون بخش دوم با موضوع جنگ هشت ساله ایران و عراق ادامه می یابد.

این سومین بخش از نمایش عکس های خبری محمد صیاد در مرکز نبشی پس از نمایش عکس های انقلاب و آوارگان کرد عراقی است.

عکس های دوران جنگ از زندگی روزمره مردم ایران در هنگام جنگ آغاز می شود و فضای جبهه و خط مقدم، ویرانی ها، مقاومت خرمشهر و اهواز، بمباران های شهری و لحظه های حماسی و تراژیک را دربرمی گیرد. بخشی از عکس ها خط مقدم و صحنه های بمباران شیمیایی غیرنظامیان را روایت می کند و بخش دیگر صفوف آوارگان غیرنظامی و راهپیمایی های حامی رزمندگان را نشان می دهد.

محمد صیادصبور (متولد 1326، بندرانزلی، ایران) یا م. صیاد ـ آنگونه که پشت عکس هایش مُهر می زند ـ از پیشکسوتان عکاسی خبری در ایران است.

او از سال 1348 وارد کانون خبرنگاران شد و فعالیت حرفه ای خود را آغاز کرد. در سال های 1350 تا 1357 با روزنامه آیندگان در بخش های سیاسی، ورزشی و اجتماعی همکاری کرد و در آستانه انقلاب، همکاری خود را با خبرگزاری آسوشیتدپرس آغاز کرد که تا سال 1380 ادامه یافت.

مرکز نبشی همزمان با بخش دوم این نمایشگاه از کتاب عکس های محمد صیاد با عنوان عکس از م. صیاد رونمایی می کند و همچنین نخستین فیلم مستندی را که از زندگی و آثار این عکاس خبری تهیه شده است، برای اولین بار نمایش می دهد.

  • دو نمایشگاه هنری در گالری فرمانفرما

گالری فرمانفرما، از روز جمعه (21 شهریورماه) تا 4 مهر میزبان دو نمایشگاه پلانارین با آثار ازم طباطبایی و دیوان با آثاری از آزاده اولیایی شاد است.

در بخشی از استیتمنت نمایشگاه پلانارین نوشته شده است: کدام باکره گی آبستن معنای تازه از پیرمرد روان آدمی است؟ چرا انسان همواره شکاف هایش را با خود به دوش می کشد؟ درهم تنیدگی روان انسان، خراشهایش را می پوشاند، چرا که از لحظه زاده شدن آموخته است در نهایت ظرافت، تمام تکه ها را بهم کوک بزند و یکپارچگی روانش را قاب بگیرد، پس از هر بار فروپاشی، مانند پلانارین، پدر و مادر خویش باشد، بارها از زهدان زمان رفته و خود را به تمام و کمال متولد کند. گویا داشته ها و نداشته هایش را در میان تار و پود نقش ها پنهان کرده تا زوایای تاریک روانش را در طرح های پرتکرار به زیبای نمایان کند ...

همچنین نمایشگاه انفردی نقاشی های آزاده اولیائی شاد نیز در این مدت در گالری شماره 2 فرمانفرما برقرار است.

در استیتمنت نمایشگاه دیوان نوشته است: در فارسی دیوانه ریشه در دیو دارد، همچو دیو مجنون و به کنایه عاشق. در نقاشی های من نیز انسان همچون دیو سرشتی از پلیدی و همچون دیوانه عشقی به روشنی اهورایی دارد. او تجسم انسان معاصری است که میان گذشته، حال و آینده وامانده و خود زاده اتفاقی است که در بازی لکه رنگ ها و فرم ها شکل گرفته و در بی مکانی و بی زمانی فضای آبستره تصویر به دنبال کشف تازه ای از درون خویش است.

گالری فرمانفرما در خیابان کریمخان زند، خیابان خردمند شمالی، کوچه اعرابی 2 واقع شده است.

امکان بازدید از این نمایشگاه همه روزه به غیر از دوشنبه ها از ساعت 12 الی 20 و روزهای جمعه از ساعت 16 تا 20 فراهم شده است.

  • آثار یحیی گمار در گالری ثالث

نمایشگاه انفرادی نقاشی های یحیی گمار تا اول مهرماه در گالری ثالث برقرار است.

امکان بازدید از این نمایشگاه هر روز از ساعت 10 تا 22 فراهم شده است.

گالری ثالث در خیابان کریم خان زند بین ایرانشهر و ماهشهر، شماره 148 واقع شده است.

  • نمایشگاهی از عکس های 10 سال اخیر یک عکاس در کاشان

مهران مهاجر ـ عکاس و مدرس عکاسی ـ با 46 قطعه عکس از یک دهه اخیرش به کاشان رفته است. این عکس ها منتخبی از آثار دهه 90 مهران مهاجر از پنج مجموعه خطوط و چیزها، بی چیزی، حالِ گذشته، بین و لابین و هوای زمین است که روایت هایی از امروز، دیروز و چه بسا فردای ماست.

مهران مهاجر عکاسی را از آغاز دهه 1360 آغاز کرد. او دانش آموخته عکاسی در دوره کارشناسی دانشگاه تهران است. در این سال ها چشم و ذهن او بیشتر معطوف به ساز و کار زبان دوربین و کنکاش با مرزهای آن بوده است.

این نمایشگاه که از 14 شهریور ماه آغاز شده تا چهارم مهر در فضای هنری هشت چشمه کاشان به تماشا خواهد بود و علاقه مندان می توانند همه روزه از ساعت 17 تا 21 از این عکس ها دیدن کنند.

  • آثار اوژن سیروسی در گالری اعتماد

نمایشگاه انفرادی آثار اوژن سیروسی روز جمعه (14 شهریور ماه) در گالری اعتماد 1 افتتاح می شود و تا 25 شهریور نیز برقرار است.

در بیانیه این نمایشگاه هنری آماده است که تو: در برابر تو و خودم، احساس وظیفه می کنم. این مجموعه را به تو هدیه می کنم. خانواده، دوستان و تو، مضمون های رایج و متداولی هستند که در آثار و مجموعه های من شکل می گیرند. این ظروف، بدون هیچ شباهت ظاهری، بدن انسان و یا بنایی آشنا را خاطرنشان می سازند. من، با کارهایم، از سویی احساسات و اندیشه هایم را آشکار می سازم و از سویی، آن ها را به انتخاب تو وامی گذارم.

امکان بازدید از این نمایشگاه هر روز به غیر از دوشنبه ها از ساعت 12 تا 20 فراهم شده است.

گالری اعتماد 1 در میدان هفت تیر، مفتح جنوبی، بن بست شیرودی پلاک 25 واقع شده است.

  • روزمرگی زنان در گالری راه ابریشم

نمایشگاه روزـمرگی که تا 30 شهریورماه در گالری راه ابریشم برقرار است، کوشش می کند تا روایت غرق شدن زنان در روزمرگی های زندگی را نشان دهد.

سارا ساسانی در بخش هایی از توضیح محتوای این نمایشگاه نوشته است: واژگان زیادی در زبان فارسی هستند که شبیه هم نوشته می شوند اما معانی متفاوتی دارند؛ من جمله دو واژه رو ْزمرِّگی و روزـمرگی؛ از قضا این دو واژه این روزها در ایران، علاوه بر شکل واحد، معانی نزدیک به هم نیز یافته اند. مجموعی از شرایط، بخشی از زنان کشور را به روزـمرگی وا داشته است. آنها روزها را سپری می کنند و هر روز در خود و روزانه هایشان دفن می شوند.

گالری راه ابریشم در تهران، بلوار کشاورز، بین خیابان وصال و قدس، شماره 210، ساختمان تکنو آجر واقع شده است.

  • گالری شیرین و دو نمایشگاه هنری

گالری شیرین تا 26 شهریورماه میزبان دو نمایشگاه هنری است. بر این اساس نمایشگاه انفرادی نقاشی نوشین ایپکچی با عنوان اندرونی و نمایشگاه گروهی نقاشی و مجسمه با عنوان با عنوان خاتون خلعت پوش و به کوشش تعیین شافعی در حال برگزاری هستند.

بازدید از این نمایشگاه ها جمعه ها از ساعت 16 تا 20 و شنبه تا پنجشنبه از ساعت 11 تا 19 با تعیین وقت قبلی امکان پذیر است.

گالری شیرین در خیابان کریمخان، خیابان سنایی، کوچه سیزدهم، شماره 5 واقع شده است.

  • دو نمایشگاه گروهی در گالری اُ

نمایشگاه اُ این روزها میزبان دو نمایشگاه گروهی است که مجموعه فریدون آو و احسان لاجوردی را به نمایش می گذارد. این نمایشگاه ها تا 31 شهریور برقرار هستند.

در مجموعه نور، احسان لاجوردی، به عنوان مجموعه داری جوان ، آثاری را از مجموعه خود انتخاب کرده است که به عقیده وی مواجهه مخاطب با اثر هنری را به چالش می کشد و هنرمندانی را پیش چشم می گذارد که ضمن برداشت متفاوت خود از هنر، تامل برانگیز هستند. این منتخب، شامل آثاری از هنرمندانی همچون مسعود عربشاهی و فرشید ملکی، در کنار آثاری از هنرمندانی که در دوران میانی فعالیت حرفه ای خود هستند مانند وحید حکیم و سهند حسامیان و آثاری از نسل جوان تری از هنرمندان مانند محمدرضا میرزایی، اشکان صانعی و مریم ایمانی است.

همچنین در مجموعه لعل کوشش شده تا آثاری از مجموعه فریدون آو انتخاب شود که یا متعلق به دوره های ابتدایی فعالیت حرفه ای هنرمندان و یا آثاری باشد که در سال های اخیر کمتر فرصت به نمایش درآمدن را داشته اند. بر این اساس کارهای ابتدایی هنرمندانی چون فرهاد مشیری، محمدحسین عماد، شیده تامی، شهلا حسینی، شاهپور پویان در کنار تعدادی از آثار تاثیرگذار نسل جوان تری از هنرمندان در این مجموعه به نمایش درآمده است.

امکان بازدید از این نمایشگاه از یکشنبه تا پنجشنبه ساعت 12 تا 20 و روزهای جمعه 16 تا 21 فراهم شده است. گالری روزهای شنبه تعطیل است.

گالری اُ در خیابان کریمخان، خیابان سنایی، خیابان شاهین (خدری)، پلاک 18 واقع شده است.

نمایشگاه هنری کووید ـ 19 در هنر طهران

یک نمایشگاه گروهی به نام کووید ـ 19 تا 15 مهرماه در گالری هنر طهران برگزار است.

این نمایشگاه گروهی با آثار هنرمندانی چون أدل رودریگ (تصویرسازی)، علیرضا پاکدل (کاریکاتور)، مریم سعیدپور (عکاسی)، کوثر پلنگی (نقاشی)، علی خالق (مفهومی)، بهناز محمدهادی (مجسمه) و ماریو فونتس (پوستر) برگزار می شود.

بازدید از نمایشگاه از ساعت 16 الی 21 امکان پذیر است.

گالری هنر طهران در خیابان کریمخان زند، خیابان ایرانشهر، روبروی پارک هنرمندان، بن بست نیکوشهر واقع شده است.

  • روایت هراس ها و رنج ها در گالری پروژه های آران

نمایشگاه انفرادی آثار پریسا تقی پور از 14 تا 24 شهریورماه در گالری پروژه های آران برگزار است.

در بخشی از بیانیه این نمایشگاه به قلم علیرضا غنی آمده است که در این جا هنرمند بر آن است تا سویه های پنهان وجود خود را در ساحت انضمامی مصنوعات متجلّی کند. دیوهای هنرمند از دالان های نمور ناخودآگاه سربرآورده اند، از مغاک درون. آن ها از هراس ها و رنج ها می گویند، از یک فقدان عمیق. این پیکره ها از یک سو به اسطوره های شرور مردانه دلالت دارند و از سویی دیگر واجد نشانه های زنانه اند. پارادوکسی که مداقه بیشتر در آن نگاه متفاوت هنرمند را آشکار می سازد، نگاهی که در تقابل با گزاره آغازین قراردارد. سویه های تاریک وجود زنانه در کار هنرمند شخصی تر از آن اند که بخواهند بازنمای اسطوره باشند ...

امکان بازدید از این نمایشگاه از ساعت 13 تا 18 فراهم شده است.

گالری پروژه های آران در خیابان نوفل لوشاتو، کوچه لولاگر، شماره 5، ورودی حیاط واقع شده است. این گالری روزهای شنبه، یکشنبه و دوشنبه تعطیل است.

  • صد اثر، صد هنرمند در گالری گلستان

بیست و هشتمین دوره نمایشگاه صد اثر صد هنرمند که رویداد تابستانی گالری گلستان محسوب می شود، به دلیل شرایط بحرانی شیوع ویروس کرونا در کشور، در فضای مجازی برپا می شود.

این نمایشگاه از دهم مرداد تا اول مهر ماه صد اثر صد هنرمند در وب سایت و اینستاگرام گالری گلستان میزبان علاقه مندان به هنر و البته خریداران آثار هنری است. در این نمایشگاه 282 اثر منتخب شده به نمایش و فروش گذاشته می شود.

در این مجموعه آثاری از پرویز کلانتری، رضا مافی، فرامرز پیلارام، پروانه اعتمادی، ناصر اویسی، اردشیر محصص، کامبیز درمبخش و ... نیز به نمایش گذاشته شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 آبان 1399 بروزرسانی: 6 آبان 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 912

به "آخر هفته به کدام گالری ها برویم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخر هفته به کدام گالری ها برویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید