رمدسیویر های ناصرخسرو تقلبی هستند ، تجویز آنتی بیوتیک کاهش یافته

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، سرپرست دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده های سلامت سازمان غذا و دارو گفت: داروی رمدسیویر حتی در داروخانه ها هم توزیع نمی گردد و موارد توزیع این دارو در ناصرخسرو و بازار سیاه داروی تقلبی است و فقط برچسب رمدسیویر دارد.

رمدسیویر های ناصرخسرو تقلبی هستند ، تجویز آنتی بیوتیک کاهش یافته

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرنگاران، نوشین محمد حسینی روز یکشنبه در نشست خبری آنلاین از وزارت بهداشت در پاسخ به پرسش ایرنا درباره وجود داروی رمدسیویر در بازار ناصرخسرو شرح داد: دارو های موجود در بازار غیر رسمی کاملا تقلبی هستند و از مردم می خواهیم و هشدار می دهیم که به هیچ عنوان از جهت غیر رسمی دارو تهیه ننمایند.

رمدسیویر یک داروی تزریقی است که در سال های گذشته برای درمان ابولا فراوری شده است، اما پس از پاندمی کووید19 در موارد درباره اثربخشی این دارو بر این بیماران شواهدی مطرح شد به همین علت هم اکنون از این دارو که فراوری ایرانی هم دارد به عنوان یکی از دارو های مطرح برای یاری به بهبود مبتلایان به بیماری کووید19 نام برده می گردد. البته هنوز بیماری کرونا هیچ داروی اختصاصی برای درمان ندارد.

وی اضافه نمود: داروی رمدسیویر صرفا یک داروی بیمارستانی است که حتی در داروخانه ها توزیع نمی گردد و فقط بیماران کرونایی که در بیمارستان بستری می شوند با تشخیص پزشک متخصص به این دارو دسترسی پیدا می نمایند و خارج از این جهت دیگری برای دسترسی به این دارو وجود ندارد بنابراین هر مورد فروش داروی رمدسیویر در بازار سیاه و غیر رسمی از جمله ناصر خسرو، داروی تقلبی است یا دارویی است که ممکن است اصلا رمدسیویر نباشد. چندین مورد کشفیات این دارو را داشته ایم که فقط برچسب آن رمدسیویر بوده، مصرف این دارو از بازار آزاد بسیار خطرناک است و ممکن است به قیمت جان بیمار تمام گردد.

وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره واکسن آنفلوانزا نیز گفت: واکسن آنفلوانزا سال جاری در داروخانه ها توزیع نشد و فقط برای توزیع برای گروه های خاص از جمله زنان باردار و سالمندان بالای 65 سال در اختیار معاونت بهداشتی وزار بهداشت نهاده شد تا برای گروه های خاص تزریق گردد و وارد داروخانه ها نشد، چون احتیاج بود گرو های خاص و نه افراد معمولی به این واکسن دسترسی داشته باشند، افراد معمولی با رعایت فاصله اجتماعی، شستن مداوم دست و استفاده از ماسک که برای پیشگیری از کرونا انجام می گردد، در برابر آنفلوانزا نیز ایمن می شوند، اما گروه های خاص معین شده، به استفاده از واکسن آنفلوانزا احتیاج داشتند و قرار شد در خانه های بهداشت و مراکز بهداشتی و درمانی این واکسن برای این گروه ها تزریق گردد.

سرپرست دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده های سلامت سازمان غذا و دارو درباره مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها گفت: در بین آنتی بیوتیک های خوراکی آموکسی سیلین و آموکسی کلاو و سفالکسین و سفیکسیم در صف اول مصرف و تجویر قرار دارند و در بین آنتی بیوتیک های تزریقی پنی سیلین و چنتمایسین بیشترین میزان مصرف و تجویز را دارند.

وی اضافه نمود: در سال های اخیر با افزایش نظارت و پایش نسخه های پزشکان میزان تجویز آنتی بیوتیک در نسخه ها از 51 درصد نسخه ها به 39درصد کاهش یافته است البته هنوز تا میزان توصیه شده سازمان بهداشت جهانی که حداکثر 30 درصد است فاصله داریم، اما فعالیت های موثری در این زمینه صورت گرفته است.

محمد حسینی ادامه داد: یکی از علل افزایش تجویز آنتی بیوتیک توسط پزشکان اصرار بیماران برای تجویز این داروهاست که در موارد غیر ضروری باعث ایجاد مقاومت میکروبی بدن نسبت به آنتی بیوتیک می گردد. مشکل دیگری که باعث ایجاد مقاومت دارویی می گردد، قطع آنتی بیوتیک بدون اجازه پزشک است.

وی گفت: میکروب ها بعد از اینکه به تعداد مشخصی در بدن می رسند احساس بدن درد و بیماری ایجاد می نمایند. وقتی آغاز به مصرف آنتی بیوتیک می کنیم اول ضعیف ترین میکروب ها از بین می فرایند و هنوز همه میکروب ها از بین نرفته اند تعداد زیادی از آن ها که البته ضعیف تر هستند از بین می فرایند و فرد احساس بهبودی پید می نماید، اما میکروب های قوی تر باقی می مانند و با قطع آنتی بیوتیک در حالی که مقاوم تر شده اند؛ تکثیر می نمایند و این بار برای درمان بیماری به آنتی بیوتیک های قوی تر احتیاج می گردد.

سرپرست دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده های سلامت سازمان غذا و دارو اضافه نمود: گروه تجویز منطقی دارو از سال 75 تشکیل شده و تا به امروز برای تجویز منطقی دارو در دو شاخه یکی برای فرهنگ مصرف، در مدارس با تهیه کتاب های قصه برای نسل آینده و دیگری برای آموزش خانم های خانه دار و نیز تبلیغات در سطح شهر به صورت بیلبورد اقدامات زیادی صورت گرفته است.

وی گفت: در کنار این با همکاری گروه عفونی دانشگاه تهران، فیلم های آموزشی برای همکاران پزشک تهیه کردیم که در اختیار دانشگاه ها نهاده شده است. آنالیز نسخه ها و میزان تجویز آنتی بیوتیک توسط پزشکان نیز در دستور کار است.

محمد حسینی اضافه نمود: مصرف آنتی بیوتیک به درمان بیماری های ویروسی یاریی نمی نماید بلکه با از بین بردن میکروبه های خوب داخل روده که به جذب غذا یاری می نماید ما را در مقابل ویروس بی سلاح تر و شرایط را بدترمی نمایند، اجازه دهید برای مصرف آنتی بیوتیک پزشک تصمیم بگیرد و زمان و میزان مصرف را معین کند بعد اقدام کنید.

سرپرست دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده های سلامت وزارت بهداشت گفت: فروش آنتی بیوتیک بدون نسخه در داروخانه ها ممنوع است و اگر انجام می گردد تخلف است. یکی از مهمترین اقدماتی که جلوی این کار را می گیرد نظارت مردم و عدم درخواست مردم است. اگر فرهنگ مصرف را درست کنیم هیچ داروخانه ای خودش دنبال کسی نمی رود که آنتی بیوتیک بدهد باید این فرهنگ را اصلاح کنیم تا مردم بدانند این فرهنگ چقدر به مردم ضرر می زند.

وی گفت: نظارت بر داروخانه ها برای جلوگیری از توزیع بدون نسخه آنتی بیوتیک هم انجام می گردد، اما در کشور 13 هزار داروخانه داریم و نمی توانیم در تمام ساعات شبانه روز بازرس بگذاریم، مردم ناظران اصلی بر قانون باشند و بدانند مطابق قانون فروش آنتی بیوتیک و البته درخوست آن بدون نسخه ممنوع است.

محمد حسینی تاکید نمود: آنتی بیوتیک ها روی ویروس ها تاثیری ندارند؛ متاسفانه با شیوع کرونا و شایعات غیر علمی مصرف بی رویه آن اتفاق می افتد و گروه زیادی به مصرف آنتی بیوتیک ها حتی به عنوان پیشگیری دست می زنند، مصرف بی رویه سیستم ایمنی بدن را تضعیف می نماید. تنها سلاح ما در برابر این بیماری سیستم ایمنی است. ممکن است در مواردی که همزمان عفونت باکتریال هم در بدن بیماران کرونا باشد، پزشک آنتی بیوتیک تجویز کند که باید پزشک تشخیص دهد. در هر صورت بیماری کووید19 داروی اختصاصی آنتی ویرال ندارد و برای درمان بیماری های ویروس از آنتی بیوتیک استفاده نمی کنیم.

وی در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران درباره میزان مصرف خودسرانه و میزان عوارض مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک گفت:، چون موارد مصرف خودسرانه این دارو ثبت و اعلام نمی گردد، آمار دقیقی از مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک نداریم، در خصوص عوارض آن هم آمار نداریم.

محمد حسینی گفت: با مصرف غیر منطقی آنتی بیوتیک اولین ضرر را به جامعه جهانی و نسل های آینده می زنیم و همه مردم را در مقابل میکروب بی سلاح می کنیم، مصرف بی رویه آنتی بیوتیک میکروب های خوب بدن را از بین می برد، بدن را ضعیف می نماید، جذب غذایی را پایین می آورد. عوارض مصرف خودسرانه فقط به خریدن و خوردن آن مربوط نیست، دور ریختن آنتی بیوتیک هم بسیار زیان آور است.

وی اضافه نمود: دور ریختن آنتی بیوتیک ها بدون رعایت اصول بهداشتی باعث می گردد، این دارو وارد طبیعت و محیط زیست گردد و وارد آب و خاک و گیاهان گردد و دوباره به وسیله مصرف گوشت حیوانات وارد جرخه انسانی می گردد، بنابراین حتما باید محدود به تجویز پزشک و در مواقع ضروری باشد.

سرپرست نظارت و پایش مصرف فرآورده های سلامت درباره مصرف دارو های گیاهی و طب سنتی نیز گفت: بعضی به اشتباه می گویند داروی گیاهی اگر فایده نداشته باشد، ضرر ندارند این غلط است و حتما باید این دارو ها نیز زیر نظر پزشک مصرف گردد.

محمد حسینی اضافه نمود: دارو های طب سنتی از نظر عوارض مصرف غیر منطقی و هیچ تفاوتی با داروی طب نوین ندارند هر اندازه که این دارو ها می تواند تداخل و عوارض داشته باشند دارو های نوین هم می توانند عوارض جانبی داشته باشند، و این دارو ها نیز باید زیر نظر پزشک طب سنتی تجویز گردد.

وی درباره مصرف خانگی دارو های ضد افسردگی نیز گفت: تجویز خانگی دارو های ضد افسردگی و گروه اعصاب و روان کاملا خطرناک و غلط و نادرست است و می تواند عوارض جبران ناپذیر داشته باشد.

سرپرست اداره نظارت و پایش مصرف فرآورده های سلامت اضافه نمود: آماری از تجویز های خانگی نداریم. البته آمار تجویز این دارو ها بالا رفته، زندگی ماشینی و در زندگی جدید، مسائل اقصادی و اجتماعی بالا رفته است، بهترین راهکار برای کاهش افسردگی در این شرایط رفتن بیرون از خانه و ورزش کردن و کتاب خواندن است.

وی گفت: نسخه الکترونیک تاثیری در تجویز آنتی بیوتیک ندارد، چون نسخه های غیر الکترونیک هم ثبت و آنالیز می گردد البته مزیتی که نسخه الکترونیک دارد این است که امکان خطای داروخانه یا پرستارکه ناشی از خط بد پزشک باید از بین می برد.

وی اضافه نمود: برای تجویز منطقی دارو، سازمان بهداشت جهانی دارو ها را به سه دسته مصرف بدون نسخه، دارو های نسخه ای و دارو های که باید در شرایط خاص باید مصرف شوند تقسیم نموده است که باید مطابق آن عمل گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 دی 1399 بروزرسانی: 3 دی 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 1034

به "رمدسیویر های ناصرخسرو تقلبی هستند ، تجویز آنتی بیوتیک کاهش یافته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رمدسیویر های ناصرخسرو تقلبی هستند ، تجویز آنتی بیوتیک کاهش یافته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید