8 سال پس از درگذشت مرتضی پاشایی؛ تویی که نگرانت بودیم

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، محبوبیت مرتضی پاشایی، 8 سال پس از درگذشتش نیز همچنان ادامه دارد. خواننده ای که طی 5 سال فعالیت حرفه ای خود، به یکی از محبوبترین خوانندگان دوران معاصر کشور تبدیل شد.

8 سال پس از درگذشت مرتضی پاشایی؛ تویی که نگرانت بودیم

به گزارش ایرنا، پدیده مرتضی پاشایی در قاموس اجتماعی کشور، پدیده کم تکراری بوده است. خواننده ای که به مانند بسیاری از همکارانش در اواخر دهه 80، به شکلی غیررسمی و با انتشار آهنگ هایش در فضای مجازی به معروفیت رسید.

صدای زیر این خواننده و بار احساسی فراوانی که از طریق وسواس بر روی ادای کلمات کارهایش به مخاطب منتقل می کرد، خیلی زود او را به خواننده ای خاص تبدیل کرد.

کمتر از یک سال پس از آن که پاشایی اقدام به انتشار آهنگ های خود کرد، قطعه یکی هست، او را به معروفیت فراوانی رساند و دایره هواداران او را توسعه داد. پاشایی که در آن زمان به یکی از محبوب ترین خوانندگان کشور تبدیل شده بود، بیش از یک سال برای انتشار آلبومش زحمت کشید و تلاش کرد تا یکی هست را به شکلی قانونی وارد بازار کند.

این اتفاق در سال 91 رخ می دهد و خواننده جوان با این آلبوم، یکی از رکوردداران فروش سال می شود. پس از انتشار این آلبوم بود که تور کنسرت های پاشایی در سراسر کشور به راه می افتد. این، زیباترین روز ها برای کسی بود که از نوجوانی، رویای ستاره شدن را در سر می پروراند و به همین دلیل، از همان زمان، ساز های گیتار و پیانو را فرا گرفت. رویکردی که او را از بسیاری از همکارانش منفک می کرد.

پاشایی فارغ از پتانسیل های بالایی که در صدای خود و انتقال احساسات و پیام خود به مخاطبانش داشت، موسیقی را به شکلی آکادمیک و علمی می شناخت و به جز 2 کار، آهنگساز تمامی قطعات خود بود. این ویژگی، پاشایی را به خواننده ای مولف تبدیل نموده بود که توانسته بود روز به روز بر میزان محبوبیت خود بیفزاید.

اهل حاشیه نبود و از رابطه نزدیکی با اعضای ارکستر خود برخوردار بود. به هوادارانش احترام می گذاشت و حتی با وجود درد فراوان، در کنار آن ها می ماند و تا پایان، جوابگوی اظهار لطف هوادارانش بود.

این موج استقبال برای خواننده ای که تازه 3 سال وارد دنیای حرفه ای شده بود، به یک رویا می ماند. رویایی که متاسفانه در آبان 92 به یک کابوس تبدیل شد.

پاشایی که از ماه ها قبل، دچار معده درد بود، در بیمارستان تحت عمل قرار می گیرد و چد روز بعد، تیم درمان به منزل او مراجعه نموده و یک خبر سهمگین را نه برای پاشایی، بلکه برای هواداران فراوان و جامعه موسیقایی کشور می آورند: سرطان. این واژه که برای هر کسی سنگین است، برای خواننده جوانی که تازه طعم معروفیت و محبوبیت را چشیده بود، شوک آورتر بود.

کسی که توجه فوق العاده ای به تیپ و استیل بدنی خود داشت، مجبور شد موهایش را از ته بتراشد و حتی همراهی اعضای ارکستر او در تراشیدن موهایشان هم نتوانست وی را از حواشی متعددی که در برخی رسانه ها ایجاد شده بود، برهاند.

حتی سرطان نیز نتوانست سد راه پاشایی شود. او از آبان 92 تا آبان 93 که درگذشت، تا توانست، لحظات خود را به موسیقی اختصاص داد. آهنگ ساخت، خواند و بر روی صحنه اجرا کرد. آن قدر تقاضا برای اجرای زنده او زیاد بود که وی در این یک سال، به یک رکورد دست یافت.

او شاید تنها خواننده فارسی زبانی باشد که در کنسرت کرمانشاه خود، طی یک روز، 3 اجرای زنده انجام داد که نخستین اجرای او نیز ساعت 10 صبح بود. تاریخ هیچ گاه فراموش نخواهد کرد که در کنسرت ارومیه، فشار مردمی سبب شد تا درب بزرگ چوبی محل اجرا بشکند و سالنی که برای 1000 مخاطب تدارک دیده شده بود، میزان 6000 نفر شود.

مگر تاریخ فراموش می کند به محض اینکه اخباری غیررسمی، حکایت از بستری شدن پاشایی در بیمارستان بهمن داشتند، از همان دقایق نخست، جمعیتی نسبتا زیاد در خیابان ایران زمین شهرک غرب تجمع نموده و با نگرانی، برای سلامتی ستاره خود دعا کردند؛ و متاسفانه 23 آبان 1393، مرتضی پاشایی به ابدیت پیوست و تاریخ شاهد مراسم باشکوهی در رثای او بود که شاید نظیر آن برای هیچ ستاره موسیقی دیده نشده است.

در روزگاری که شبکه های اجتماعی، به تازگی وارد زندگی جوانان ایرانی شده بود، این موج، سهمگین تر شد و مردم بسیاری از شهر های کشور، تا مدت ها به یاد مرتضی پاشایی، در نقطه ای از شهر خود، تجمع نموده و با خواندن ترانه های مردی که در عصر پائیزی رفت، یاد او را گرامی می داشتند.

تجمعاتی که آن قدر وسیع بود که آسیب شناسان و جامعه شناسان را واداشت تا دست به تحلیل بزنند و دلیل این رخداد را پدیده پاشایی بنامند. یک سال پس از درگذشت پاشایی، خانواده او، 15 قطعه به جا مانده از او را در قالب آلبومی تحت عنوان اسمش عشقه روانه بازار کردند که این آلبوم در مدتی کوتاه، به پرفروش ترین آلبوم سال تبدیل شد؛ و این فرجام خواننده محبوبی بود که تنها 5 سال در آسمان موسیقی کشور سوسو زد.

2 آلبوم رسمی و حدود 60 تراک منتشر کرد که تقریبا تمامی آن ها با استقبال خوبی از جانب هوادارنش روبرو شد. پاشایی چند ماه قبل از درگذشت خود، تیتراژ آغازین برنامه ماه عسل را اجرا کرد که آن آهنگ (نگران منی) نیز به یکی از محبوب ترین ترانه های آن سال تبدیل شد.

این ها البته تمام افتخارات پاشایی در حیات 5 ساله او نبود. او پیروز شد طی 2 دو دوره متوالی جشنواره موسیقی ما، برای تراک های جاده یک طرفه و نگران منی، تندیس برتر این رقابت را از آن خود نموده و رکوردی عجیب در این حوزه از خود به جای بگذارد.

رکوردی که محبوبیت بسیار ترانه ها، تعداد کنسرت ها و البته ماندگاری نامش در تمامی این سال ها برای او رقم زد تا پاشایی، 8 سال پس از درگذشتش نیز همچنان محبوب باقی بماند و هیچ گاه فراموش نشود.

منبع: فرارو
انتشار: 23 آبان 1401 بروزرسانی: 23 آبان 1401 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 1864

به "8 سال پس از درگذشت مرتضی پاشایی؛ تویی که نگرانت بودیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 سال پس از درگذشت مرتضی پاشایی؛ تویی که نگرانت بودیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید