پوستتان را الکی نسوزانید!

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، این روزها استخرهای روبازکارشان سکه است و دستگاه های سولاریوم هم با دستگاه های چاپ اسکناس رقابت می نمایند! این تب چند سالی است که در ایران به وجود آمده است اما آیا استفاده نمایندگان از این روش ها از خطراتش مطلع هستند؟ شاید حمام آفتاب گرفتن زیر نور آفتاب حس دلپذیری به همراه داشته باشد و مدت کوتاهی ظاهر و پوست را هم زیباترکند اما افراط در آفتاب گرفتن، می تواند ضررهای بسیاری داشته باشد و در آینده ای نه چندان دور عوارض نامطلوب این روش ها به سراغ تان بیاید.

پوستتان را الکی نسوزانید!

پوستتان را الکی نسوزانید!

این روزها استخرهای روبازکارشان سکه است و دستگاه های سولاریوم هم با دستگاه های چاپ اسکناس رقابت می نمایند! این تب چند سالی است که در ایران به وجود آمده است اما آیا استفاده نمایندگان از این روش ها از خطراتش مطلع هستند؟ شاید حمام آفتاب گرفتن زیر نور آفتاب حس دلپذیری به همراه داشته باشد و مدت کوتاهی ظاهر و پوست را هم زیباترکند اما افراط در آفتاب گرفتن، می تواند ضررهای بسیاری داشته باشد و در آینده ای نه چندان دور عوارض نامطلوب این روش ها به سراغ تان بیاید.

وقتی تاثیرات قرارگرفتن در مقابل آفتاب روی هم جمع می شوند، می توانند به شدت سلامت پوست و حتی بدن شما را به خطر بیندازند که از جمله می توان به آسیب تماشا سلول ها، چروک شدن زودرس، لک های پیری و از همه بدتر سرطان پوست اشاره نمود. باور کنید تمام پزشکان متخصص پوست و مو هم چنین می گویند و ما در این جا نظرات 2 نفر از برترین متخصصان پوست و مو را درباره اثرات مضر این روش ها آورده ایم تا مطمئن شوید موضوع فراتر از شایعه هاست ، از آن ها پرسیدیم که با توجه به این ضررها برترین و ایمن ترین روش برای برنزه کردن پوست کدام است. در مطلب دوم به تفصیل تمام تاثیراتی را که آفتاب روی پوست شما دارد را توضیح داده ایم و راه چاره درمان هرکدام را هم گفته ایم تا اگر به هر دلیل به طور ناخواسته درگیر این مسائل شدید بدانید برترین برخورد با آن ها چیست و در کدام موارد باید به پزشک مراجعه کنید.

● چرا آفتاب نگیرید؟

با فرارسیدن فصل گرما جوانان اغلب به منظور برنزه شدن، خود را برای آفتاب گرفتن آماده می نمایند، غافل از آنکه روبروه بیش از مقدار با نور آفتاب می تواند باعث به وجود آمدن لک های پوستی مانند کک ومک بر روی صورت، سر شانه ها، پشت، قفسه سینه و هم دست ها و بازوها گردد، بعلاوه آفتاب می تواند زمینه پیری زودرس پوست و ابتلا به سرطان های پوستی در سال های آینده را فراهم کند. مضرتر از این عادت استفاده از سالن های سولاریوم است که سرطان زا بودن آن ها به اثبات رسیده است. متاسفانه تعداد قابل توجهی از افراد بدون توجه به هشدارهای متخصصان پوست همچنان از این کابین ها برای برنزه شدن موقت استفاده می نمایند.

این روزها کرم ها، لوسیون ها و اتوبرنزه هایی وارد بازار شده اند که افراد می توانند از آن ها برای برنزه کردن موقت پوست استفاده نمایند. در این حالت آن ها دیگر احتیاجی به آفتاب گرفتن ندارند و در نتیجه از عوارض ناشی از آن در امان خواهند بود.اگر بعد از استفاده از کرم ها یا لوسیون های اتوبرنزه دچار خارش و التهاب در پوست شدید، این موضوع نشان می دهد، شما جزو آن افرادی هستید که حساسیت به این ماده دارند

● کدام روش برنزه از همه ایمن تر است؟

این روزها کابین های اتوبرنزه ای به نام کابین های کالیفرنیایی وجود دارند که پوست را به وسیله اسپری های پاشنده برنزه می نمایند. ماده رنگ نماینده این اسپری ها به نام دی هیدروکسی استون شناخته می گردد. در کرم ها، لوسیون ها و اسپری های اتوبرنز هم از همین ماده برای رنگ کردن پوست استفاده می گردد. هیدروکسی استونبرخلاف نورآفتاب و اشعه فرابنفش آن به پوست آسیب نمی زند چون مانند آفتاب موجب افزایش ملانین پوست به واسطه تحریک سلول های رنگدانه ساز (ملانوئیت) نمی گردد بلکه عملکرد اینگونه محصولات ها ، روی لایه شاخی یعنی خارجی ترین لایه پوست است به عبارت بهتر پوست شما به این دلیل برنزه می گردد که واکنشی میان هیدروکسی استون و پروتئین های پوست به وجود می آید. چون کرم های اتوبرنزه فقط رنگ هستند و احتیاج به تاباندن اشعه آفتاب یا استفاده از دستگاه سولاریوم ندارند، بی خطر هستند و می توان به جای حمام گرفتن در آفتاب یا استفاده از نور ماورای بنفش در سولاریوم از این کرم ها استفاده کرد. برای این که پوست به وسیله این ماده رنگ بگیرد باید حدود 2 تا 4 ساعت صبر کرد و این رنگ طی 6 تا 7 روز با دوش گرفتن و شست وشو و با ریزش لایه شاخی پوست از بین می رود.

● محصولات اتوبرنزه ضرر دارند؟

برنزه شدن پوست به وسیله دی هیدروکسی استون عارضه خاصی ندارد. البته محتمل است برخی از پوست ها بعد از استفاده از اینگونه محصولات به دلیل ماده موجود در آن ها خشک شوند و این کمی برای شخص آزاردهنده باشد اما خوشبختانه بسیار کم پیش می آید که باعث به وجود آمدن آلرژی و حساسیت در فرد بگردد هر چند در برخی موارد اتفاق می افتد.

اگر بعد از استفاده از کرم ها یا لوسیون های اتوبرنزه دچار خارش و التهاب در پوست شدید، این موضوع نشان می دهد، شما جزو آن افرادی هستند که حساسیت به این ماده دارند، بنابراین باید برای درمان به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید و ادامه مصرف آن ماده را هم کنار بگذارید چون ممکن درصورت استفاده مجدد پوست شما واکنش حساسیتی بیشتری از خود نشان دهد.

● محصولات اتوبرنزه چه تفاوتی با هم دارند؟

هنگام مراجعه به داروخانه با انواع متفاوتی از این نوع محصولات روبرو خواهید شد که قیمت های متفاوتی دارند، دلیل این تفاوت غلظت متفاوت مواد موجود در آنهاست. معمولا در فرآورده های اتوبرنزه از غلظت های 5/0 تا 5 درصد DHA استفاده می گردد اما اگر رنگ برای تان مهم است باید بدانید که خوش رنگ ترین آن ها مربوط به غلظت 3 درصد است بعلاوه کرم های اتوبرنزه مرغوب چرب نیستند و پایداری رنگ دارند. باید یادآور شوم که استفاده از غلظت های بالاتر و استفاده به دفعات کمتر باعث به وجود آمدن رنگ یکنواخت تری روی پوست شما می گردد و استفاده از غلظت های کمتر و به دفعات بیشتر نمی تواند چنین رنگ یکنواختی را به وجود بیاورد. بنابراین بهتر است در روز یک بار از یک لایه کرم یا لوسیون یا اسپری روی پوست تان بهره ببرید نه چند بار چون زیبایی و دوام آن بیشتر خواهد بود.

● چه کسانی از اتوبرنزه ها استفاده ننمایند؟

استفاده از محصولات اتوبرنزه محدودیت سنی ندارد اما بیمارانی که به ماده دی هیدروکسی استون حساسیت و آلرژی دارند نباید به هیچ وجه از این فرآورده ها استفاده نمایند. بعلاوه توصیه می گردد، اطفال و خانم های باردار از این ماده استفاده ننمایند.

استفاده طولانی مدت از این ماده به شرط این که همراه مصرف کرم ها و فرآورده های ضدآفتاب باشد معمولا خطر خاصی ندارد و در مجموع برنزه کردن پوست با این روش بی خطرترین برنزه کردن به نسبت نورآفتاب و سولاریوم است.

● همراه با اتوبرنزه ها احتیاجی به خوابیدن زیرآفتاب هم هست؟

اصلا لازم نیست پس از مالیدن کرم های اتوبرنزه به پوست تان زیرآفتاب دراز بکشید یا در اتاقک های سولاریوم قرار بگیرید. این کرم ها خودرنگ هستند و پوست شما را رنگ می نمایند و بلافاصله پس از مالیدن این کرم ها به پوست تان، پوست به رنگ برنزه در می آید. نکته مهم دیگر آن است که اگر فردی به این وسیله پوست خود را برنزه کند، نباید استفاده از ضد آفتاب را فراموش کند چون این محصولات و فرآورده ها به هیچ وجه جای ضد آفتاب را نمی گیرند و پوست شما همچنان احتیاج دارد تا در مقابل آفتاب محافظت گردد. اگر می خواهید مواد اتوبرنزه بیشتر روی پوست تان باقی بماند باید حداقل 6 ساعت بعد از استفاده از مواد اتوبرنزه از دوش گرفتن، شناکردن، مرطوب کردن و هم ورزش کردن پرهیز کنید. اما اگر شما از رنگ آن راضی نبودید می توانید، پوست تان را با صابون بشویید که در این صورت زودتر در عرض 2 تا 3 روز پاک گردد.

● آیا برنزه شدن بی خطر وجود دارد؟

برای برنزه شدن، 3 راه یا ترکیبی از آن ها پیش روی افراد قرار گرفته است:

یکی آفتاب گرفتن در هوای آزاد، دوم استفاده از محصولات شیمیایی (لوسیون، اسپری، پودر، کرم و حتی قرص) و سوم استفاده از دستگاه های برنزه نماینده سالن سولاریوم است، در این دستگاه ها با استفاده از لامپ آفتابی و سطح بستر دستگاه مربوطه، مشتری در روبروه با طیف های مختلف اشعه ماورای بنفش قرار می گیرد تا پوستش تیره یا به اصطلاح برنزه گردد.سولاریوم برای هر نوع پوستی مناسب است، به جز افرادی با پوست های حساس. نسبت بین اشعه های خورشید متعادل است که خطر آسیب را به حداقل کاهش می دهد.

با این حال تحقیقات سازمان جهانی بهداشت نشان می دهد، استفاده از سولاریوم راه مناسبی برای برنزه کردن پوست نیست. این روش هیچ گونه مصونیتی در مقابل سرطان پوست ندارد.آنچه که امروزه مورد تائید بیشتر متخصصان پوست و مجامع علمی ـ پزشکی است، ارتباط بین سولاریوم و سرطان های پوستی است. هر چند سولاریوم و برنزه کردن پوست با هدف تیره شدن پوست و تحریک سلول های پوست به سمت پررنگ شدن است اما تکرار و انجام مداوم آن نتیجه ای خلاف این هدف را دارد. یکی دیگر از عوارض استفاده از سولاریوم که در دراز مدت خود را نشان می دهد: پیری پوست، افزایش چین و چروک های پوست، شلی و افتادگی پوست است که مجموع آن ها تصویری نازیبا و ناخوشایند از پوست را نشان می دهد.

● روش بی خطر وجود دارد؟

در نتیجه برنزه شدن بی خطر وجود ندارد و توصیه می گردد از برنزه کردن چه به صورت سولاریوم و چه به صورت حمام آفتاب پرهیز گردد. در صورتی که خیلی تمایل دارید که رنگ پوست تان برنزه باشد، از کرم های مخصوص برنزه کردن بهره ببرید تا ضمن در امان ماندن از اشعه آفتاب، رنگ دلخواه تان را هم به دست آورید؛ این کرم های برنزه نماینده حاوی ترکیباتی است که سبب برنزه شدن می گردد وبه نام اتوبرنزه عرضه می گردد.

منبع:bartarinha.ir

ارسال به وسیله کاربر محترم سایت :hasantaleb

منبع: راسخون
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 1519

به "پوستتان را الکی نسوزانید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پوستتان را الکی نسوزانید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید