چه کسی جایزه مریم میرزاخانی را دریافت کرد؟

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، روز دوشنبه، 4 نوامبر بنیاد جایزه دستاورد علمی (Breakthrough Prize) بیان نمود: جایزه بزرگ ریاضیات موسوم به مرزهای نوین (New Frontiers Prize) به افتخار ریاضیدان فقید مریم میرزاخانی نام گذاری شده است.

چه کسی جایزه مریم میرزاخانی را دریافت کرد؟

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو و به نقل از سایت بنیاد جایزه دستاورد علمی، دو سال پس از فوت مریم میرزاخانی اولین زن و اولین ایرانی برنده جایزه فیلدز و استاد تمام دانشگاه استنفورد، بنیاد جایزه دستاورد علمی، جایزه بزرگ ریاضیات موسوم به مرزهای نوین که برای زنان ریاضیدان جوان درنظر گرفته را به افتخار میرزاخانی به نام وی نامگذاری کرده است.

این بنیاد جایزه 50 هزار دلاری مذکور را به زنان ریاضیدان جوانی که در دو سال منتهی به زمان اعلام جایزه، دکترای خود را در زمینه ریاضیات دریافت کرده باشند، اهدا می کند. این جایزه ممکن است به دو یا چند نفر اهدا شود. این بنیاد خبر مذکور را طی مراسمی که یکشنبه 3 نوامبر برگزار کرده بود، خاطرنشان کرد و خبر را دوشنبه بر روی سایت خود قرار داد.

در این مراسم افراد مشهوری چون مارک زاکربرگ (Mark Elliot Zuckerberg)، مؤسس فیسبوک نیز حضور داشتند.

جایزه موفقیت های علمی یا جایزه دستاورد علمی (Breakthrough Prize) مجموعه جوایزی بین المللی هستند که از سوی هیات مدیره این جایزه به پاس پیشرفت های علمی در سه شاخه علوم زیستی، فیزیک بنیادی و ریاضیات اعطا می شود.

این جوایز را سرگئی برین و ان ویسیکی، مارک زاکربرگ و پریسیلا چان، یوری میلنر و جولیا میلنر و جک ما و ما هواتنگ بنیاد نهادند. برندگان هر یک از این سه شاخه مذکور، سه میلیون دلار جایزه می گیرند.

ریچارد تیلور (Richard Taylor)، رئیس کمیته انتخاب بنیاد جایزه دستاورد علمی ریاضیات، گفت: ما امیدواریم که جایزه مرزهای نوین که به نام مریم میرزاخانی نامگذاری شده، الهام بخش زنان جوان مشتاق به علم ریاضی باشد تا این علم را دنبال کنند. شناسایی زنان الهام بخش در رشته ریاضیات، ادای دینی به ذهن زیبا و درخشان مریم میرزاخانی خواهد بود.

طی این مراسم علاوه بر نامگذاری جایزه ای به نام این دانشمند ایرانی، بنیاد جایزه دستاورد علمی این جایزه را به همکار قدیمی و همیشگی دکتر میرزاخانی ، الکس اسکین (Alex Eskin) استاد دانشگاه شیکاگو بخاطر اکتشافات انقلابی وی و مریم میرزاخانی در زمینه پویایی در فضاهای ماژول (dynamics on moduli spaces) از جمله اثبات قاعده گرز جادویی (magic wand theorem) جایزه دستاورد علمی ریاضیات 2020 (2020 Breakthrough Prize in Mathematics) اهدا کرد.

تحقیق اصلی اسکین و میرزاخانی که در سال 2013 منتشر شد، مجر به اتفاقات و نتیجه گیری های بسکمک در ریاضیات از جمله مساله روشنایی (Illumination problem) شد.

طی این مساله این سؤال مطرح می شود که آیا یک پرتو نور حاصل از یک منبع در داخل یک اتاق آینه هر یک از نقاط آن اتاق را روشن می کند یا اینکه بعضی از نقاط برای همیشه تاریک باقی می مانند. اسکین و میرزاخانی پس از مطالعه در سطوح انتزاعی چند بعدی به این نتیجه رسیدند که در اتاق های چند ضلعی با چند زاویه، فقط تعداد محدودی از نقاط آن اتاق، تاریک می مانند.

مریم میرزاخانی

مریم میرزاخانی، نابغه ریاضیات و برنده جایزه فیلدز (مدال بین المللی اکتشافات برجسته در ریاضی) در 22 اردیبهشت 1356 در تهران به دنیا آمد. تحصیلات متوسطه را در دبیرستان فرزانگان تهران گذراند و طی سال های 1373 و 1374 توانست دو بار مدال طلای المپیاد کشوری را از آن خود کند. پس از آن نیز در المپیاد جهانی ریاضی در هنگ کنگ (1994) و کانادا (1995) رتبه نخست جهانی را با نمره کامل به دست آورد.

وی پس از این سال ها و دریافت مدرک کارشناسی ریاضی از دانشگاه شریف، تحصیلات خود را در دانشگاه هاروارد ادامه داد. میرزاخانی پیش از این توانسته بود اثبات ساده ای برای یک قضیه ریاضی را در ماهنامه انجمن ریاضی آمریکا به چاپ برساند. او تا مقطع دکتری به تحصیل در هاروارد ادامه داد، پس از آن به پرینستون رفت و پس از اخذ درجه استادتمامی در این دانشگاه، از سپتامبر 2008 به تدریس در دانشگاه استنفورد مشغول شد. میرزاخانی درحقیقت در تلاش بود تا معمای ابعاد گوناگون فرم های غیرطبیعی هندسی را حل نماید. ظاهر نافرم این اشکال انتزاعی، محاسبه حجم آن ها را به معمایی جدی برای ریاضیدانان مبدل کرده است. میرزاخانی با یافتن راهی جدید دست به یک ابتکار عمل بزرگ زد و با ترسیم یک سری از حلقه ها بر روی سطح این گونه اشکال پیچیده، به محاسبه حجم آن ها پرداخت. کاربردهای عملی اندکی برای پژوهش او وجود دارد، اما اگر معین شود که جهان توسط هندسه هذلولی اداره می شود، کار او می تواند به تعریف دقیق شکل و حجم آن کمک کند.

از او افتخارات زیادی به جا مانده، از قرار دریافت در فهرست 10 نفره نشریه پاپیولر ساینس به عنوان افرادی که افق های تازه ای در مرزهای جهان گشوده اند تا دریافت جایزه فیلدز که بالاترین نشان افتخار در رشته ریاضی است؛ اما آنچه بیش از همه چیز جلب نظر می کند، شخصیت والای علمی او و شیوه ای است که در کلام برترین دانشمندان جهان به تصویر درآمده است. مدال فیلدز هر چهار سال یک بار در کنگره بین المللی ریاضی به ریاضیدان های برجسته زیر 40 سالی اعطا می شود که دستاورد قابل توجهی در علم ریاضیات داشته اند. در حال حاضر نیز میرزاخانی، تنها زن در فهرست 56 برنده این مدال است.

مریم میرزاخانی، بینش جدیدی را نسبت به ریاضیات به ما نشان داد. نبوغ، این بار خود را در قالب یک زن ایرانی به جهان نشان داد که روی برگه های نامحدود، نظریاتی را ارائه می داد.

بخشی از متنی که این دانشمند بزرگ در هنگام دریافت جایزه فیلدز قرائت کرد، به شرح زیر است:

بدون علاقه داشتن به ریاضی ممکن است آن را سرد و بی فایده بیابید. اما زیبایی ریاضیات خود را تنها به شاگردان صبور نشان می دهد. پُرارزش ترین بخش مطالعه ریاضی، لحظه ای است که می گویی آها! ذوق کشف و لذت فهمیدن چیزی جدید. احساس ایستادن بالای یک بلندی و رسیدن به دیدی شفاف و واضح.

بدون شک مریم میرزاخانی خود شاگرد صبوری بود که لذت حقیقی کشف علمی را چشیده و هر لحظه از زندگی پربارش را بی دریغ وقف تلاش علمی خود کرد.

مریم میرزاخانی، ریاضیدان ایرانی، سال 96 در اثر سرطان از جهان رفت. روزنامه ایندیپندنت در پی درگذشت نابغه ریاضی ایران و جهان گزارش جامعی را به وی اختصاص داد.

ایندیپندنت در این باره نوشت: مریم میرزاخانی که در سن 40 سالگی به دلیل ابتلا به سرطان سینه درگذشت، یک ریاضیدان کارکشته و اولین زنی بود که مدال فیلدز معروف به نوبل ریاضی را به دست آورد. مدال فیلدز بالاترین جایزه در رشته ریاضیات و معادل جایزه نوبل است. مارک تسیر لاوین رئیس دانشگاه استنفورد، در ادای احترام به مریم میرزاخانی گفت: مریم یک نظریه پرداز درخشان ریاضی و همچنین یک فرد فروتن بود که جوایز خود را تنها به این امید که دیگر زنان را به ادامه دادن جهت خود تشویق کند، دریافت می کرد. سهم او به عنوان یک دانشمند و نقش اساسی وی مهم و پایدار است و جای او در این جا، دانشگاه استنفورد و در سراسر جهان، عزیز و خالی خواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 603

به "چه کسی جایزه مریم میرزاخانی را دریافت کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کسی جایزه مریم میرزاخانی را دریافت کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید