ورنی مغان آماده برای دریافت نشانه جغرافیایی بین المللی

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، پرونده ورنی مغان برای دریافت نشانه جغرافیایی بین المللی آماده می شود.ورنی زیراندازی زیبا از صنایع دستی استان اردبیل است.

ورنی مغان آماده برای دریافت نشانه جغرافیایی بین المللی

به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، علیرضا دباغ عبداللهی معاون صنایع دستی این اداره کل امروز چهارشنبه 26 مهر با اعلام این خبر گفت:

برای دریافت نشانه جغرافیایی بین المللی از سطح کشور پنج پرونده برای پنج رشته صنایع دستی انتخاب شده است که استان اردبیل نیز جزو پنج استان منتخب است.

او استان اردبیل را در سال های اخیر استانی پیشرو در اقدامات بنیادی و زیر ساختی حوزه صنایع دستی مطرح نمود و دریافت نشانه های ملی و بین المللی را برای حضور مطمئن در بازارهای داخلی و خارجی مهم و ضروری ذکر کرد.

دباغ عبدالهی حضور اردبیل در کنار استان های اصفهان، کرمان، یزد و کردستان برای جهانی کردن نشانه های جغرافیایی را حاکی از تخصص و علاقه مندی کارشناسان حوزه صنایع دستی اردبیل در تهیه پرونده های این حوزه دانست و گفت:

برای تهیه پرونده ثبت نشانه جغرافیایی بین المللی پرونده ای کامل به زبان انگلیسی و با مستندات کافی شامل تاریخچه محصول، روش ها و تکنولوژی تولید، تحلیل و تجزیه رنگ ها و نقوش، مواد اولیه، اندازه فروش، صادرات، شاغلان، تولید سالانه و مجوزهای صادره و ده ها عنوان دیگر در محدوده زمانی 2012 تا 2016آماده و ارائه خواهد شد.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردبیل همچنین از آماده شدن سه پرونده ثبت نشانه ملی جغرافیایی معرق نمین، مرصع سنگ خلخال و ملیله نقره اردبیل نیز خبر داد و اظهار امیدواری کرد تا سرانجام امسال این پرونده ها به نتیجه برسند.

ورنی که گاه به آن گلیم سوزنی نیز گفته می شود نوعی سوماک است که بدون مراجعه به نقشه عموماٌ دختران و زنان عشایر دشت مغان و صنعتگران صنایع دستی مناطقی چون پارس آباد، بیله سوار و گرمی، مشگین شهر، نمین و عنبران بافته می شود. سالانه در استان اردبیل بیش از 10 هزار بافنده قریب به 600 هزار مترمربع ورنی تولید می کنند .

ورنی زیراندازی دلربا و سحر انگیز است که امروزه در طراحی چیدمان منازل مدرن ایرانی، آسیایی و اروپایی دیده می شود .

منبع: کجارو / میراث آریا
انتشار: 25 فروردین 1401 بروزرسانی: 25 فروردین 1401 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 1710

به "ورنی مغان آماده برای دریافت نشانه جغرافیایی بین المللی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورنی مغان آماده برای دریافت نشانه جغرافیایی بین المللی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید