هیچ کدام از گروه های خونی در ابتلا به کرونا مصون نیستند

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، ایسنا/ یک متخصص بیماری های عفونی گفت: درخصوص اینکه گروه خونی خاص و افرادی با ژنتیک ویژه به بیماری کووید 19 مبتلا نمی شوند، هیچ شواهد علمی متقنی وجود ندارد. همگان در خطر ابتلا هستند و تنها توصیه می گردد از سیستم ایمنی خود محافظت و نکات بهداشتی را رعایت کنید.

هیچ کدام از گروه های خونی در ابتلا به کرونا مصون نیستند

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

دکتر علی اسداللهی امین اظهار کرد: این نظر که بعضی از گروه های خونی از ابتلا به کرونا ویروس مصون هستند، هنوز ثابت نشده است. یکسری مقالات در این رابطه منتشر شد و عنوان گشت که عمده مبتلایان به این بیماری دارای گروه خونی خاصی هستند، این آنالیز در یک کشور و در یک مرکز خاص بوده به همین دلیل نمی توان آن را به کل دنیا تعمیم داد و این نظریه را پذیرفت.

وی ضمن رد این نظریه که افرادی با ژنتیک خاص به بیماری کووید 19 مبتلا نمی شوند، گفت: ویروس کرونا به تازگی ظهور و بروز پیدا نموده و هنوز برای بیان این دسته از نظریه ها زود است، باید مطالعات تخصصی تر با حجم بسیار انجام گردد و پس از آن با اطمینان نتیجه تحقیقات عنوان گردد.

اسداللهی اضافه کرد: مطرح کردن چنین نظراتی که مطالعه و تحقیقاتی غنی در پس آن نباشد، تنها موجب نگرانی و استرس بیشتر عموم مردم خواهد شد.

متخصص بیماری های عفونی در پاسخ به این پرسش که آیا اثرات بیماری کووید 19 تا سالها در بدن بهبود یافتگان باقی خواهد ماند؟ گفت: همانطور که اشاره کردم این ویروس تقریباً 5 ماه است که خودنمایی می نماید، هنوز مطالعات دقیق بر روی این ویروس و اثرات و آسیب های آن کامل نشده است، بنابراین همه آنچه بیان می گردد تنها حدس و گمان است.

وی مطرح نمود: طبق گزارشات تا به امروز کمتر از 10 درصد از مبتلایان به این بیماری، پس از بهبود دوباره و در شرایط دیگری به این ویروس مبتلا شده اند. همچنین بر طبق گزارشات بعضی از افراد بدون داشتن هیچ علامتی به این ویروس مبتلا شده اند و در واقع ناقل این بیماری هستند لذا باید بسیار نکات بهداشتی را رعایت نمایند تا این ویروس را به دیگران منتقل ننمایند.

اسداللهی گفت: تا به امروز اثبات شده که ویروس کرونا ارگان های مختلفی از بدن را درگیر نموده است. غیر از ریه که شایع ترین قسمت درگیر است، قسمت های دیگر بدن مانند حس بویایی و اشتها نیز درگیر این ویروس شدند که البته این موارد پس از بهبود برگشت پذیر بوده است. اما با توجه به عمر کوتاه این ویروس هنوز برای پاسخ به این پرسش که اثرات طولانی مدت این ویروس در بدن به چه صورت است، شواهد علمی متقنی نداریم.

این متخصص بیماری های عفونی گفت: در شرایط فعلی ابتدا باید از استرس دوری کنیم؛ در مراحل بعد اگر مبتلا به بیماری کووید 19 هستیم حتماً از ماسک استفاده کنیم و به طور مرتب دستان خود را بشوییم و از تجمعات دوری کنیم.

اسداللهی با بیان اینکه سیستم ایمنی افراد نقش مهمی در پاسخ به این ویروس ایفا می نماید، گفت: هر چه سیستم ایمنی قوی تر باشد احتمال ابتلا به بیماری کمتر خواهد شد یا در صورت ابتلا، بهبودی امکان پذیرتر خواهد بود. بنابراین عموم مردم به جای اینکه بر اثر اخبار و اطلاعات نادرست دچار استرس و نگرانی شوند، باید با رعایت نکات ضروری از سیستم ایمنی خود حفاظت و آن را تقویت نمایند.

منبع: همگردی
انتشار: 31 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 626

به "هیچ کدام از گروه های خونی در ابتلا به کرونا مصون نیستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هیچ کدام از گروه های خونی در ابتلا به کرونا مصون نیستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید