کدام استان ها خون بیشتری مصرف می کنند؟

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، معاون فنی و فناوری های نوین سازمان انتقال خون ایران، فلسفه تشکیل شبکه ملی خون رسانی را توزیع عادلانه خون و فرآورده های آن با هدف تامین همیشگی نیاز مراکز درمانی مصرف کننده خون در کشور دانست.

کدام استان ها خون بیشتری مصرف می کنند؟

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، سعید محمدی، سازمان انتقال خون ایران را زیرمجموعه وزارت بهداشت، و تنها متولی تأمین خون و فرآورده های خونی در کشور برشمرد و اظهار کرد: پایداری ذخایر خون در 31 استان و تأمین مستمر نیاز مراکز درمانی مبتنی بر کارکرد شبکه ملی خون رسانی در کشور است.

وی با اشاره به اینکه ایران هفدهمین کشور جهان از نظر مساحت و جمعیت است، افزود: در این عرصه پهناور استان ها از نظر پراکندگی جمعیت، شیوع بیماری های مستلزم تزریق خون و فرآورده های آن، تعداد مراکز استانی انتقال خون و شمار بیمارستان ها و مراکز درمانی متفاوت با یکدیگر هستند و شبکه ملی خون رسانی ارائه خدمت متوازن به بیماران نیازمند به خون را در جای جای ایران دنبال می کند.

محمدی ادامه داد: در برخی استان ها بیماران نیازمند به خون کم شمارتر هستند و از این رو نیاز کمتری به خون و فرآورده های خونی دارند و این در حالی است که می توانند خون و فرآورده های خونی مازاد بر مصرف استان را متناسب با زیرساخت های موجود خود تولید کنند و به استان هایی که نیاز بیشتری به خون دارند یاری برسانند.

وی گفت: استان هایی با جمعیت بیشتر به دلیل وجود مراکز جراحی و بیمارستان های فوق تخصصی پرتعداد و در نتیجه پذیرش بیمار از دیگر استان ها به خون بیشتری نیاز دارند.

محمدی به شیوع برخی بیماری ها در استان های شمالی و جنوبی کشور اشاره کرد و افزود: در استان های جنوبی و شمالی کشور بیماری هایی مانند تالاسمی ماژور و فاویسم شیوع بیشتری دارد و وجود ذخایر خون کمتر از 10 روز برای درمان و حفظ کیفیت زندگی این بیماران در این استان ها ضروری است.

وی، استان های تهران، سیستان و بلوچستان، فارس و خوزستان را دریافت کننده خون از دیگر استان ها برشمرد و گفت: 22 استان کشور متناسب با میزان توان و آمار اهدای خون سالیانه خود متعهد به یاری رساندن به ادارات کل انتقال خون در این 4 استان هستند.

محمدی یادآور شد: استان ها به فراخور شرایط مختلف مانند شرایط اورژانسی یاری رسان یکدیگر در تأمین خون و فرآورده های خونی هستند.

وی افزود: در شبکه ملی خون رسانی استان های گلستان، گیلان و هرمزگان ارسال کننده خون به هیچ یک از استان های دیگر نیستند چرا که آمار بیماران مصرف کننده مستمر خون در این استان ها بالا است و تولید مازاد بر مصرف استان وجود ندارد.

محمدی شرح داد: اگرچه موج چهارم شیوع کرونا در شرایط کنونی گسترده تر از مدت زمان مشابه سال گذشته است اما مردم به خوبی آگاه شده اند که اهدای خون و ابتلاء به کرونا ارتباطی با یکدیگر ندارد و مراکز اهدای خون از هر نظر ایمن هستند و خوشبختانه اقبال خوبی نسبت به اهدای خون نشان می دهند.

معاون فنی و فناوری های نوین سازمان انتقال خون ایران، در خاتمه عملکرد مطلوب شبکه خون رسانی را مدیون حمایت مردم و همراهی همیشگی آنان برشمرد و خاطرنشان ساخت: این شبکه با همدلی مردم و تلاش شبانه روزی کارکنان در روزهایی که بسیاری از ادارات و سازمان ها در پاندمی کووید 19 تعطیل بود با قدرت به کار پایش و تأمین ذخایر خون ادارات کل انتقال خون و مراکز درمانی کشور ادامه داد و نجات بخش بسیاری از بیماران نیازمند به خون و فرآورده های آن بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 خرداد 1400 بروزرسانی: 1 خرداد 1400 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 1319

به "کدام استان ها خون بیشتری مصرف می کنند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام استان ها خون بیشتری مصرف می کنند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید