هدف گذاری چیست و چگونه انجام می گیرد؟

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، هدف گذاری یکی از مهم ترین و اصلی ترین مراحل در رسیدن به چیزهایی است که در زندگی می خواهیم. هدف به شما انگیزه و جهت برای حرکت می دهد. برای هدف گذاری لازم است نکاتی بدانید که در این مقاله برای شما تهیه کرده ایم.

هدف گذاری چیست و چگونه انجام می گیرد؟

خبرنگاران | سرویس روانشناسی - هدف گذاری یک راهکار عالی برای جهت دادن به خود، ایجاد انگیزه و افزایش تمرکز است. اهدافتان چه بزرگ باشند و چه کوچک، اولین قدم برای رسیدن به آن ها مشخص هدف هاست! با خواندن این مطلب چگونگی هدف گذاری و برنامه ریزی برای رسیدن به آن ها را یاد بگیرید.

هدف گذاری چیست؟

هدف گذاری فرایند تشخیص و شناسایی چیزهایی است که می خواهید انجام دهید یا بدست آورید و بعد از آن مشخص کردن اهداف کوتاه مدت و برنامه ریزی زمانی. برای مثال زمانی که تغییری در خرج و مخارجتان ایجاد می کنید، تا مقداری پول ذخیره کنید، یک هدف برای خود مشخص کرده اید و برای رسیدن به آن لازم است یک مقدار مشخص در هرماه مشخص کرده و آن مقدار را کنار بگذارید تابه هدف مشخص شده خود که پس انداز است برسید.

کاربرد هدف گذاری چیست؟

اینکه چیزی که در زندگی می خواهید را به یک هدف مشخص کنید، بهترین روش برای دستیابی به آن است. چرا که شما با هدف گذاری درواقع تصمیم می گیرید در جهت رسیدن به خواسته تان وارد عمل شوید. اهداف به شما جهت می دهند، شما را متمرکز و با انگیزه نگه می دارند و احتمال دست یابی به رویا ها و خواسته هایتان را افزایش می دهند.

اهدافی که مشخص می کنید باید برای شما معنادار باشند؛ اهداف شما نباید کار هایی باشندکه فکر می کنید باید انجام دهید. بهترین اهداف آن هایی هستند که با رسیدن به آن ها واقعا احساس خوبی به شما دست می دهد و واقعا برایتان اهمیت دارند.

انواع هدف

همه اهداف شبیه هم نیستند. برخی اهداف نتیجه گرا هستند و برخی بر روی عملکرد تاکید می کنند.

اهداف نتیجه گرا

بیشتر هدف ها در این دسته قرار می گیرند. این دسته بر روی دستیابی به چیزی در یک نقطه زمانی مشخص تمرکز دارد. مثل خواندن تعداد مشخصی از صفحات یک کتاب تا آخر ماه. اگر هدف خیلی بزرگ باشد، به اهداف خرد تقسیم می شود. مثلا خواندن تعداد کمتری از صفحات همان کتاب در یک هفته. اهداف نتیجه محور کمی سخت تر قابل دستیابی هستند، اما در عوض جهت مشخص تری برای رسیدن به آن ها وجود دارد.

اهداف عمکردگرا

این گونه اهداف، بر روی انجام کار ها یا مدت زمانی که بر یک برنامه زمان می گذارید تمرکز می کند. یعنی انجام یک سری فعالیت به صورت هفتگی یا روزانه. مثل کتاب خواندن به مدت 5 دقیقه در هر روز. این گونه اهداف به شما کمک می کنند تا در یک جهت مشخص قرار بگیرید و درواقع قدرت اراده شما را تقویت می کنند. در این نوع هدف گذاری اهمیتی ندارد شما چند صفحه کتاب می خوانید، فقط باید مقید باشید هر روز 5 دقیقه کتاب بخوانید.

چگونه هدف گذاری کنیم؟

برای هدف گذاری، ابتدا باید بدانید که چه می خواهید. عدم شناسایی خواسته قلبی در جهت هدف گذاری یک مانع بزرگ است که باید از سر راه برداشته شود. در اینجا نکاتی را آورده ایم که به شما در پیدا کردن خواسته تان کمک می کند:

با چیز هایی شروع کنید که از آن ها لذت می برید. ما انسان ها زمانی که از قدرت و توانایی مان استفاده می کنیم در راضی ترین حالت ممکن هستیم. زمانی بگذارید و 5 چیزی که واقعا و بیشتر از هرچیز در زندگی از آن ها لذت می برید را یادداشت کنید. آیا می توانید اهدافی را برای خود مشخص کنید که با این موارد در ارتباط باشد؟

خودتان را درگیر چیز های بزرگ نکنید. خیلی از ما وقتی به هدف و هدف گذاری فکر می کنیم، تصورمان این است که اهداف باید خیلی بزرگ باشند و این می تواند زیاده روی باشد. تصورتان را درباره اهداف تغییر دهید. هدف شما می تواند هر چیزی یا هرکاری باشد؛ کوچک، بزرگ، یا حتی تصادفی (مثلا یادگرفتن روایت داستان در یک مهمانی، یا شرکت در یک مسابقه جذاب).

به چیز هایی که نمی خواهید فکر کنید. یک لیست 5 یا 10 تایی از چیز هایی که دوست ندارید تهیه کنید. بعد آن ها را وارونه کنید تا به چیز هایی که می خواهید برسید. مثلا فرض کنید دوست ندارید در خانه بمانید!. خب این را به یک هدف مثبت مشخص کنید: دوست دارم سفر کنم.

دوراندیش باشید. سعی کنید کمی جلوتر از برنامه زمانیتان پیش بروید تا اگر در طول جهت به مسئله ای برخوردید بتوانید جبران کنید و از رسیدن به هدف هایتان عقب نمانید. برای مثال اگر یک گروه کاری را رهبری می کنید، با بررسی گزارش های کار این ماه، اگر زمان اضافه داشتید به سراغ کار های ماه بعدی بروید.

اعتماد به نفس داشته باشید. اگر از هر آدم پیروز و هدفمند بپرسید، حتما به شما درباره اهمیت اعتماد به نفس خواهد گفت. اعتماد به نفس به شما کمک می کند که در جهت قله بمانید. شما اگر نتوانید خودتان و توانایی هایتان را باور کنید، هرگز نمی توانید به برنامه زمانی و اهدافتان پایبند بمانید.

هدف بدون برنامه تنها یک آرزوست

هدف گذاری موثر

زمانی که ایده ای درباره آنچه می خواهید در ذهن دارید، با سه قدم ساده می توانید برای خود و زندگیتان هدف گذاری کنید:

قدم اول: هدفتان را تعریف کنید. به یاد داشته باشید که هدف شما باید مشخص و واقع گرایانه باشد. این بدان معناست که هدف های شما باید قابل دسترس، قابل اندازه گیری و دارای نقطه سرانجام باشند. اگر نمی دانید هدفتان واقع گرایانه هست یا نه، می توانید با کسی که به او اعتماد دارید مشورت کنید.

قدم دوم: اهداف کوتاه مدت مشخص کنید. تقسیم هدف به اهداف کوتاه مدت و خرد به شما کمک می کند که انگیزه تان را در رسیدن به یک هدف بزرگتر و طولانی مدت تر حفظ کنید. اهداف خردتان را یادداشت کنید و زمانی برای دستیابی به آن ها مشخص کنید تا بتوانید پیروزیت های کوچک تان را تشخیص دهید و آن ها را جشن بگیرید.

قدم سوم: جدول زمانی داشته باشید. مشخص زمان برای رسیدن به اهداف به شما کمک می کند در جهت مشخصی حرکت کنید و بمانید. برای هر هدف کوتاه مدت و خرد، یک مهلت مشخص کنید تا مانع از کنار گذاشتن کار ها یا از بین رفتن دیدتان به هدف نهایی شوید.

بیشتر بدانید: مدیریت زمان چیست؟ (نکات مهم در مدیریت زمان)

همین حالا هدف گذاری را شروع کنید!

با خودتان صادق باشید. آیا هم اکنون در جایی هستید که واقعا می خواستید باشید؟ هنوز نه؟ پس بیایید تغییری ایجاد کنیم. از همین امروز شروع کنید. همین حالا امتحان کنید. زمانی که شروع به هدف گذاری کنید تازه متوجه خواهید شد که چقدر این کار می تواند جالب و مفرح باشد. پس یک قلم و کاغذ بردارید، گوشه ای خلوت پیدا کنید و شروع به برنامه ریزی کنید.

منبع: setare.com
انتشار: 17 اسفند 1399 بروزرسانی: 17 اسفند 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 1175

به "هدف گذاری چیست و چگونه انجام می گیرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هدف گذاری چیست و چگونه انجام می گیرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید