چطور بر ترس از پرواز غلبه کنیم ؟

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، ترس از پرواز برای بسیاری از افراد با وارد شدن به کابین هواپیما آغاز می گردد. برای بعضی حتی تصور وجود یک غول فلزی بین آسمان و زمین می تواند اضطراب آور باشد و در زمان خرید بلیط هواپیما هم ترس به سراغشان می آید. بسیاری از مسافران در حالی که می دانند پرواز کردن امنیت بالایی دارد؛ دچار تپش قلب و ترس می شوند و اگر این ترس از حد طبیعی بگذرد امکان بروز حملات عصبی را فراهم می نماید. تعدادی از مسافران برای درمان ترس از پرواز به داروهای آرامبخش روی می آورند؛ در حالی که می توان با انجام کارهایی ساده و بی ضرر بر ترس از پرواز غلبه کرد. با مجله گردشگری خبرنگاران همراه باشید تا ببینیم دلیل ترس از پرواز چیست و راه های غلبه بر ترس از پرواز را با شما به اشتراک بگذاریم.

چطور بر ترس از پرواز غلبه کنیم ؟

علت ترس از پرواز چیست ؟

ترس در مواقع احساس خطر در انسان ها بروز می نماید و در سفرهای هوایی هم افراد در نتیجه احساس عدم امنیت دچار استرس و ترس می شوند. در واقع هنگامی که کنترل افکار آزردهنده برای فرد مشکل می شود، ترس و حس های ناخوشایند دیگر قوت پیدا می نمایند. از نظر متخصصان، افرادی که دچار ترس از پرواز می شوند در یکی از سه گروه زیر جای می گیرند:

 1. افرادی که با وجود داشتن فرصت برای پرواز، بیش از 5 سال است که پرواز ننموده اند.
 2. افرادی که فقط در مواقع ضروری با وحشت شدید پرواز می نمایند.
 3. افرادی که در صورت احتیاج با کمی اضطراب پرواز می نمایند.

به صورت کلی می توان 4 علت را برای ترس از پرواز بیان نمود:

 • تجربه های سخت پرواز: اولین علت ترس از پرواز به تجربه های سخت و ناراحت نماینده افراد در پروازهای قبلی بازمی شود. یادآوری تجربه ترسناک از پرواز، فرد را دچار ترس می نماید. بسیاری از روان درمان ها معتقد هستند که ترس از پرواز مانند تمام احساسات ناخوشایند ریشه در اتفاقات و خاطرات افراد دارند.
 • شنیدن خاطرات تلخ از پرواز: تجربه ها و داستان های وحشتناک مسافران دیگر از پرواز باعث ایجاد دلهره در افرادی می شود که تجربه کافی از پرواز کردن ندارند.
 • بحران های زندگی: سومین علت ترس از پرواز با دوره های حساس و بحرانی افراد ارتباط دارد. اگر در برهه ای خاص هستید که فشار روانی و استرس بسیاری را تحمل می کنید، احتمال بروز ترس از پرواز در شما بیشتر است. بر اساس تحقیقات ترس از پرواز معمولا در سنین 17 تا 34 سالگی و در جریان بحران های مهم زندگی اتفاق می افتد.
 • بیماری های جسمی: چهارمین عامل ترس از پرواز مسائل جسمی افراد است. در این صورت توصیه می شود داروهای مخصوص بیماری خود را به همراه داشته باشید تا پرواز برای شما به تجربه ای ترسناک تبدیل نشود.

علائم ترس از پرواز چگونه است ؟

علائم ترس از پرواز زمانی رخ می دهند که مسافر در خصوص پرواز فکر می نماید یا در حال سوار شدن هواپیما است. البته، تاخیر یا تعجیل در پرواز بروز حالت های ناشی از ترس از پرواز را تشدید می نماید. این علائم عبارتند از:

 • افزایش ضربان قلب
 • یخ کردن دست ها
 • لرزش بدن مخصوصا پاها
 • حالت تهوع
 • تنگی نفس
 • احساس خفگی
 • گرفتگی عضلات
 • سردرد شدید
 • عرق کردن غیرطبیعی
 • و …

روش های غلبه بر ترس از پرواز

تقریبا 20 درصد از افراد دارای ترس از پرواز، اعلام نموده اند که این ترس در زندگی کاری و اجتماعی آنها اختلال ایجاد نموده است و در پی راهی برای درمان آن هستند.

راه های مقابله با ترس کاملا به ویژگی های شخصیتی و روانی افراد مربوط می شود اما کارهایی وجود دارند که به شما در درمان ترس از پرواز یاری می نمایند. این کارها را باید قبل از پرواز و در حین پرواز انجام دهید:

غلبه بر ترس از پرواز در زمان قبل از پرواز

برای کنترل ترس از پرواز می توانید این اقدامات و روش ها را به کار ببرید تا کمتر دچار ترس شوید:

پرواز را کنسل نکنید و شکیبا باشید

اگر دچار ترس از پرواز هستید از پرواز کردن دوری نکنید، این کار فقط ترس شما را تقویت می نماید. هرچه بیشتر خود را در معرض پرواز قرار دهید، غلبه بر آن آسان تر خواهد بود. بعلاوه به یاد داشته باشید غلبه بر ترس شما یک فرایند است، یک شبه اتفاق نمی افتد اما با پشتکار امکان پذیر است.

با دانش وارد هوپیما شوید

بیشتر مواقع، ترس ناشی از عدم مطلعی است. اگر مسافرانی که دچار ترس می شوند از مقدار امنیت سفرهای هوایی اطلاع داشته باشند، دچار ترس کمتری خواهند شد. شاید جالب باشد که بدانید روزانه 110 هزار پرواز انجام می شود و سفر با هواپیما 100 برابر از سفر با ماشین، 18 برابر از ماندن در خانه و 8 برابر از قدم زدن در خیابان ایمن تر است.

هواپیما می تواند با یک موتور پرواز کند و در صورت نداشتن دید مناسب هم فرود موفقی داشته باشد. مسافران برای درک عمیق تر می توانند به تماشای ویدیوهای پرواز هواپیماها در شرایط سخت بپردازند. شما باید در خصوص جنبه های مختلف پرواز اطلاعات به دست آورید؛ هرچه بیشتر در خصوص صنعت هوایی بدانید، اضطراب شما کمتر خواهد بود.

عوامل محرک روانی را بشناسید

دریابید که چه عواملی باعث ایجاد ترس و آشفتگی در درون شما می شود. با شناسایی عوامل محرک روانی می توان سطح اضطراب را تا حد خوبی پایین آورد. برترین راه برای شناخت عوامل تحریک نماینده، تهیه لیستی از ترس ها و شرایط غیرمنتظره است. اینگونه می توان نوع واکنش خود را به عوامل محرک تنظیم و مدیریت کرد.

ترس را از خطر جدا کنید

اغلب تشخیص اضطراب از خطر سخت است؛ زیرا بدن به هر دو واکنش یکسانی نشان می دهد. حتما در خصوص ترس های خود بنویسید و به خود بگویید که اضطراب باعث می شود افکار ترسناک بیشتری به وجود بیایند. به خود یادآوری کنید که احساس اضطراب به این معنا نیست که شما در خطر هستید و حتی وقتی احساس اضطراب شدید می کنید، در شرایط ایمنی قرار دارید. در واقع ترس ارتباطی با بروز خطر در اطراف شما ندارد.

از نشستن کنار پنجره دوری کنید

توصیه می شودافرادی که از ارتفاع می ترسند و فوبیای پرواز دارند، از نشستن در کنار پنجره خودداری نمایند. پنجره ترس از پرواز را تشدید می نماید. برترین جایگاه برای افرادی که از سوار شدن به هواپیما می ترسند، جایگاه های میانی هواپیما است. اینگونه مسافران می توانند بین راهروهای کابین نیز قدم بزنند. بنابراین در زمان صدور کارت پرواز، مسئول مربوطه را از فوبیای خود مطلع کنید.

قبل از پرواز کافئین و الکل نخورید

اگر احساس ترس و اضطراب می کنید، انتخاب نوع نوشیدنی تاثیر زیادی در تشدید شرایط روحی شما خواهد داشت. نوشیدنی های الکلی و کافئین دار سطح استرس را افزایش می دهند و رسیدن به آرامش را سختتر می نمایند. در عوض در پی دمنوش های گیاهی بدون کافئین باشید. این دمنوش ها برای آرامش مفید هستند و حتی خوابیدن را راحت تر می نمایند.

خواکی های مفید بخورید

خوراکی ها به علت داشتن ویتامین ها و پروتئین های مفید تاثیری خوبی در خلق و خو دارند. غذاهایی که یاری می نمایند تا ترس از پرواز در شما کمتر شود عبارتند از: ماهی قزل آلا، سالمون، چای بابونه، زردچوبه، شکلات تلخ، ماست محلی و … .

ورزش و مدیتیشن کنید

تکنیک های مدیتیشن و تمرکز بر تنفس باعث ایجاد آرامش و تغییر شرایط روانی افراد می شود. سعی کنید نفس عمیق بکشید و به نکات منفی و افکار پریشان کمتر توجه کنید.

فعال بمانید و به طور منظم ورزش کنید. ورزش باعث ترشح اندورفین می شود که به عنوان یک داروی ضد افسردگی و اضطراب عمل می نماید. سعی کنید قبل از پرواز در فرودگاه قدم بزنید.

قبل از سفر با مشاور صحبت کنید

اضطراب یک مشکل جدی است، صرف نظر از علت آن، باید با پزشک یا درمانگر خود در خصوص مقدار ترس خود صحبت کنید. پزشکان و مشاوران می توانند به وسیله تکنیک ها و داروها به تسکین اضطراب یاری نمایند. بهتر است بیشتر روی درمان شناختی و رفتاری تمرکز کنید زیرا باعث می شود که الگوهای فکری غیرمنطقی به مرور تغییر کند.

غلبه بر ترس از پرواز در طول پرواز

بعد از سوار شدن به هواپیما هم راه هایی برای غلبه بر ترس از پرواز، پیش روی شماست:

خود را سرگرم کنید

خواندن کتاب، تماشای فیلم، گوش دادن موسیقی، حل معمای ساده، بازی با موبایل و … باعث پرت شدن حواس و کاهش ترس می شود. به عبارتی اگر سعی کنید تمرکز خود را از ترس هایتان دور کنید، تحمل شرایط برای شما آسان تر می شود.

با مهمانداران صحبت کنید

ما اغلب فراموش می کنیم که خدمه پرواز برای امنیت و آرامش مهمانان یا همان مسافران خود آماده به خدمت هستند. مهمانداران حرفه ای سالانه به هزاران مسافر یاری می نمایند و با ترس از پرواز بیگانه نیستند. به این ترتیب، آنها می دانند چه اقداماتی انجام دهند تا باعث ایجاد آرامش شما تا هنگام فرود هواپیما شوند.

درمان ترس از پرواز با دارو

بعضی از افراد برای غلبه بر ترس از پرواز، ناچار به استفاده از دارو می شوند. پزشکان، بسته به مقدار ترس افراد نسخه های متفاوتی را ارائه می دهند؛ بنابراین از مصرف خودسرانه داروها پرهیز کنید.

برای ترس از پرواز کودک چه باید کرد؟

ترس از پرواز برای بچه ها هم اتفاق می افتد. برای اینکه بچه هاتان از هواپیما نترسند از روش های زیر بهره ببرید:

 • کارتون هایی با مضمون هواپیما برای آنها پخش کنید.
 • اسباب بازی های موردعلاقه های آنان را با خود به هواپیما ببرید.
 • در خصوص هواپیما و تکان های احتمالی آن با کودک صحبت کنید.

شما چگونه بر ترس از پرواز غلبه می کنید؟

پرواز ممکن است برای بسیاری از افراد باعث ایجاد اضطراب شود. اگر شما هم دچار ترس از پرواز هستید، باید بدانید که این مسئله قابل حل خواهد بود و فقط ضروری است با واقعیت رو به رو شوید. سپس راهکارهای متنوعی مانند ورزش کردن، کسب مطلعی از فرایند پرواز، تمرکز بر افکار مثبت و یاری مشاور را امتحان کنید. مطمئن باشید که با انجام هرکدام از روش های گفته شده می توانید بر ترس از پرواز خود غلبه و لذت از آن را جایگزین کنید.

در این مقاله کوشش کردیم که راهکارهای مناسب برای غلبه ترس از پرواز را بیان کنیم. شما چه روشی برای کاهش استرس و ترس خود هنگام پرواز دارید؟ به ما بگویید که بیشتر به درمان رفتاری پرداختید یا دارویی؟

طاهره یلفانی

منبع: فلای تودی
انتشار: 12 بهمن 1400 بروزرسانی: 12 بهمن 1400 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 1643

به "چطور بر ترس از پرواز غلبه کنیم ؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور بر ترس از پرواز غلبه کنیم ؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید