معماری پست مدرن در ایران چگونه است؟ معرفی 3 اثر برجسته

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، اغلب یک آشنایی کلی با معماری سنتی و معماری مدرن وجود دارد. اما در خصوص معماری پُست مدرن چطور؟ در این مقاله از ویکی ساختمون می خواهیم درباره معماری پست مدرن در ایران حرف بزنیم. اینکه معماری پست مدرن چیست؟ چه ویژگی هایی دارد؟ و این سبک در ایران چگونه است؟ اگر به این موضوع علاقه دارید و می خواهید که کمی بیشتر درباره معماری پست مدرن در ایران بدانید این مقاله از ویکی ساختمون برایتان مفید خواهد بود. در پایان با 3 اثر ارزشمند معماری پست مدرن در ایران نیز خواهید شد.

معماری پست مدرن در ایران چگونه است؟ معرفی 3 اثر برجسته

جهت دریافت خدمات آلاچیق فلزی قیمت با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

مطلب پیشنهادی: معماری طبیعت گرا ؛ تاریخچه، فواید و اصول طراحی

معماری پست مدرن چیست؟

در ابتدا بهتر است که تعریف معینی از معماری پست مدرن ارائه دهیم. نام دیگر معماری پست مدرن پسانوگرا است. این سبک معماری را واکنشی به معماری مدرن می دانند. ماهیت معماری پست مدرن را گذشته گرایی یعنی توجه به هویت فرهنگی و تاریخی، ویژگی های شهری و خیابان ها و همچنین شرایط اقلیمی هر منطقه تشکیل می دهد. در حقیقت در حالی که معماری مدرن بدون توجه به اقلیم و فرهنگ سعی در استفاده از مصالح نوین داشت، در سبک معماری پست مدرن سعی شده تا با استفاده از همان مصالح نوین نگاهی به گذشته و هویت تاریخی و فرهنگی نیز داشته باشد. در ادامه بیشتر درباره ویژگی های این معماری و چگونگی معماری پست مدرن در ایران خواهیم گفت.

مطلب پیشنهادی: سبک معماری کلونیال چیست + تصاویر بناهای مهم در دنیا

ویژگی های معماری پست مدرن چیست؟

احتمالا یکی از چیزهایی که دوست دارید تا درباره معماری پست مدرن بدانید ویژگی های آن است. اینکه چگونه یک اثر معماری به سبک پست مدرن را از یک اثر مدرن تشخیص دهید. در ادامه به بعضی از مهم ترین ویژگی های معماری پست مدرن در ایران و دنیا اشاره نموده ایم:

  1. معماری پست مدرن بومی و ماهیت گرا بوده و به پیشینه تاریخی و فرهنگی در هر جامعه اهمیت زیادی می دهد (برخلاف معماری مدرن که ایده اصلی آن آینده نگری و دنیا شمول بودن است).
  2. هرچند که معماری پست مدرن و معماری سنتی هر دو به گذشته و اصالت اهمیت می دهند اما در معماری پست مدرن بر خلاف معماری سنتی از مواد و مصالح نوین ساختمانی برای نمایش برای این رویکرد بهره گرفته می شود.
  3. در معماری پست مدرن از تزئینات و جزئیات زیادی استفاده می شود (بر خلاف معماری مدرن که تاکید آن بر سادگی است).
  4. استفاده از رنگ های پر زرق و برق و متضادی که حاصل سلیقه بومی هر منطقه است جزئی از ویژگی معماری پست مدرن به حساب می آید (بر خلاف معماری مدرن که معمولا در همه جا از رنگ های سرد و خنثی بهره می برد).
  5. سازه های پست مدرن اغلب دارای فرم های مبهم و روابط هندسی دلخواه هستند.
  6. بر خلاف معماری مدرن که بر اساس خطوط عمودی، افقی و زاویه دار طراحی می شود، معماری پست مدرن اغلب دارای خطوط منحنی و بدون زاویه می باشد.

نکته: توجه به این نکته لازم است که این ویژگی ها ممکن است به صورت تلفیقی با یکدیگر نیز به کار فرایند. مثلا ممکن است در یک سازه مدرن گاهی از خطوط منحنی نیز در کنار خطوط عمودی افقی استفاده شود و یا سازه ای به سبک پست مدرن دارای خطوط عمودی افقی نیز باشد. در مجموع برآیند و ماهیت یک اثر معماری است که معین می نماید آیا این اثر معماری مدرن است یا پست مدرن؟

مطلب پیشنهادی: نمای مدرن تجاری : از آجری تا کامپوزیت + نمونه های شاخص

معماری پست مدرن در ایران چگونه است؟

معماری پست مدرن در ایران به دهه های 40 تا 50 شمسی برمی شود. در این سال ها استادان و هنرمندان زیادی برآمده از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران آثار هنری خارق العاده ای را خلق نموده اند. این معماران در واقع همان پست مدرنیست های تهران بودند. یعنی کسانی که با نگاه به پیشینه معماری ایران آثاری مدرن پدید آوردند.

بعضی از مهم ترین آثار هنری، آثار معماری پست مدرن در تهران است که در حد فاصل چهار راه ولی عصر و میدان آزادی بنا شده اند.

تالار وحدت

تالار وحدت

به عنوان مثال تالار وحدت که پیش از انقلاب تالار رودکی نام داشت یکی از این آثار ارزشمند معماری پست مدرن در ایران است. این بنای زیبا را اوژن آفتاندلیانس دانش آموخته دانشکده هنرهای زیبای پاریس و استاد دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران با نگاهی به اپراهال وین ساخته است. او یک معمار ایرانی-ارمنی تبار می باشد. تالار وحدت در سال 1346 با نام رودکی افتتاح شد و هنوز هم مجهزترین تالار اجرای اپرا، موسیقی و تئاتر در ایران است.

تئاتر شهر تهران

تئاتر شهر تهران

درست زمانی که این تالار عظیم افتتاح شد کمی آن سو تر علی سردار افخمی معمار خوش ذوق و بنام ایرانی ساخت بنایی منحصر به فرد را شروع نموده بود. او که دانش آموخته دانشکده هنرهای زیبای پاریس بود با الهام دریافت از برج طغرل یکی از مهم ترین آثار معماری معاصر ایران یعنی ساختمان تئاتر شهر را ساخت. کاشی کاری های این بنا بیننده را به یاد آثار دوره ایلخانان می اندازد. ستون ها برآمده از خاطره تخت جمشید هستند و نمای مدور و خیمه شکل آن تماشاخانه های ایرانی و یا حتی سالن های نمایش روم و یونان باستان را تداعی می نماید.

سردر دانشگاه تهران یکی دیگر از آثار ارزشمند از معماری پست مدرن در ایران

سردر دانشگاه تهران

سکان دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در سال های 1340 و 1350 در دستان هوشنگ سیحون یکی از تاثیرگذارترین هنرمندان و معماران معاصر ایران بود. بسیاری از پست مدرنیست های ایران را او تربیت کرد که کوروش فرزامی یکی از آن هاست. کسی که اثر منحصر به فرد او را در ورودی اصلی دانشگاه تهران می بینیم. سردر دانشگاه تهران این اثر زیبا که در 18ام آبان 1387 در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده را فرزامی همزمان با فارغ اتحصیلی خود طراحی نموده است.

مطلب پیشنهادی: نقش هندسه در معماری ایرانی

سخن آخر

در این مقاله از ویکی ساختمون سعی کردیم تا به طور خلاصه و به بیانی ساده درباره معماری پست مدرن و ویژگی های آن حرف بزنیم و ببینیم که معماری پست مدرن در ایران چگونه است. آیا پیش از این با تالار وحدت، ساختمان تئاتر شهر و حتی سردر دانشگاه تهران به عنوان آثار برجسته معماری پست مدرن آشنایی داشتید؟ کدام یک از آثار دیگر معماری پست مدرن را می شناسید؟ می توانید مطالب مفید خود را در این زمینه برایمان به اشتراک بگذارید.

منبع: ویکی ساختمان
انتشار: 11 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 710

به "معماری پست مدرن در ایران چگونه است؟ معرفی 3 اثر برجسته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معماری پست مدرن در ایران چگونه است؟ معرفی 3 اثر برجسته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید