لبنان، رقابت پنهان برادران حریری در صحنه سیاسی

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، در سایه تحرکات پنهان بهاء حریری برای بازگشت به صحنه سیاسی لبنان ممکن است در دوره آینده شاهد یک رقابت و درگیری داغ میان او و برادرش سعد حریری باشیم.

لبنان، رقابت پنهان برادران حریری در صحنه سیاسی

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از پایگاه خبری النشره سعد حریری نخست وزیر مکلف لبنان و برادرش بهاء حریری ظاهراً در صلح با یکدیگر به سر می برند و مشکل شخصی ندارند. اما واقعیت چیزی جز این است و یک مسابقه بزرگ برای رسیدن به خط پایان میان دو برادر وجود دارد که آن هم رسیدن به بالاترین جایگاه سیاسی در لبنان است.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در کانال اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

قابل توجه است که این مسابقه در دو راستا کاملاً متفاوت ادامه دارد؛ چرا که سعد حریری با وجود ناکامی در تشکیل دولت اصرار دارد برای حفظ زندگی سیاسی خود هر طور که شده به سمت نخست وزیری لبنان برشود. در طرف مقابل بهاء حریری تلاش می کند با انجام پروژه ها و اقداماتی که در این شرایط بحرانی و حساس لبنان می تواند او را به مردم نزدیک کند ،به طور نامحسوس جایی در طبقه سیاسی لبنان برای خود باز کند.

بهاء حریری در اظهارات اخیر خود درباره انجام یک پروژه یکپارچه در پایان سال جاری میلادی یا آغاز سال جدید برای نجات لبنان خبر داد. در واقع بهاء حریری با این اظهارات در شرایطی که برادرش از به نتیجه رساندن پرونده تشکیل دولت در لبنان ناکام مانده قصد دارد از آب گل آلود ماهی بگیرد و حریری را به شکل غیر مستقیم مسئول بحران سیاسی لبنان که از دهه های گذشته تا به امروز ادامه دارد معرفی کند.

البته همه می دانند که بهاء حریری تقریباً هیچ شانسی برای رسیدن به سمت نخست وزیری لبنان ندارد و حتی اگر از حمایت خارجی ها نیز برخوردار باشد چنین چیزی ممکن نیست و طرف های داخلی لبنان هرگز او را نمی پذیرند. در واقع احزاب داخلی لبنان معتقدند بنا به دلایل و ملاحظات داخلی و خارجی سعد حریری برای نخست وزیری لبنان بهتر از برادرش است؛ چراکه بهاء به دنبال نابودی همه بنیادها و ستون هایی است که سیاستمداران لبنانی برای رسیدن به یک ساحل امل استفاده می کنند.

از سوی دیگر بها ء حریری در میان مردم لبنان محبوبیتی برای به عهده دریافت چنین سِمَتی ندارد.

در این میان سعد حریری برای حفظ زندگی سیاسی خود روی تغییر شرایط منطقه حساب باز کرده و با حمایت طرف های خارجی امیدوار است بتواند خود را در جایگاه نخست وزیری لبنان تثبیت کرده و امور را به قبل از اعتراضات 17 اکتبر 2019-زمانی که رسما نخست وزیر لبنان بود بازگرداند.

روشن است که بهاء حریری نمی تواند به شکل برجسته در صحنه سیاسی لبنان حضور پیدا کند اما قطعاً نمی خواهد در مراحل آینده لبنان از صحنه غایب باشد و فرصت تثبیت جایگاه خود در این کشور را از دست بدهد. بنابراین ممکن است مسابقه سیاسی برادران حریری وارد بعد رسمی شده و در آینده ای نزدیک شاهد یک جدال داغ میان دو برادر باشیم.

این شرایط ممکن است به نفع لبنانی ها تمام شود؛ چراکه سعد حریری تلاش می کند برای پیروز شدن بر برادر خود از مانع تراشی در برابر تشکیل دولت دست برداشته و تکلیف پرونده تشکیل دولت در لبنان را روشن کند.

بهاء پس از ترور پدرش رفیق حریری در سال 2005 با دخالت صریح عربستان از قدرت کنار رفت. در آن زمان، عربستان ترجیح داد رهبری گروه اهل سنت لبنان بر عهده سعد حریری، برادر کوچکتر باشد.

اکنون باید دید که پس از ورود بهاء به صحنه سیاسی لبنان که به خاطر مسائل اقتصادی و اجتماعی متشنج است و شهروندان این کشور خواستار مبارزه با فساد و بهبود شرایط معیشتی خود هستند، این کشور شاهد نزاع دیگری خواهد بود یا نه.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 12 دی 1399 بروزرسانی: 12 دی 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 1054

به "لبنان، رقابت پنهان برادران حریری در صحنه سیاسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لبنان، رقابت پنهان برادران حریری در صحنه سیاسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید