قانونی که به سختی اجرا می گردد، ساز ناکوک امکانات شهری برای معلولان

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، خبرنگاران - گروه استان ها: موضوع مناسب سازی شهرها برای بهره گیری معلولان، سالمندان و افراد ناتوان جسمی از ضروریاتی است که متاسفانه در طول سنوات گذشته در بسیاری از شهرستان ها همچون ملارد به بوته فراموشی سپرده شده و به نحو شایسته ای در دستور کارهای مسئولان و مدیران شهری قرار نگرفته است.

قانونی که به سختی اجرا می گردد، ساز ناکوک امکانات شهری برای معلولان

مناسب سازی به معنای امکان دسترسی همه افراد به امکانات شهری است و این امر مولفه ای حائز اهمیت در ارتقای سطح کیفی بهره مندی عموم جامعه از زیر ساخت ها و امکانات شهری، رفاهی و اداری محسوب می شود.

مناسب سازی شهر یکی از موارد قابل توجهی به شمار می رود که نشان دهنده میزان دقت نظر و توجه مسئولان شهری به حقوق شهروندی جامعه حتی در گروه های ناتوان جسمی وحرکتی است که از لحاظ کثرت جمعیتی در اقلیت قرار دارند.

فراهم شدن بستر و زمینه مناسب برای بهره مندی آزادانه توام با ضریب ایمنی بالا برای معلولان و ناتوانان جسمی از محیط پیرامونی خود اعم از ادارات، معابر، اماکن، ساختمان های شهری، رفاهی، خدماتی و... از مواردی محسوب می شود که می تواند مطالبه بر حق این گروه از جامعه قلمداد شود.

از لحاظ قانونی نیز در ماده دو قانون جامع حمایت از حقوق معلولان، تأکیدشده که وزارتخانه ها، سازمان ها، موسسات، شرکت های دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظف هستند در طراحی و احداث بناهای ساختمانی، اماکن عمومی، معابر و امکانات خدماتی به نحوی عمل نمایند که امکان دسترسی و بهره مندی از آن برای افراد و گروه های معلول همچون افراد عادی جامعه فراهم شود که این مصوبه در مقام اجرا از سوی بعضی مسئولان مورد بی مهری قرارگرفته است.

در عرصه مناسب سازی، موارد بسیاری همچون آسانسورها، سطوح شیب دار در مجاورت ادارات، سازمان ها و شرکت ها، سرویس های بهداشتی، تلفن های عمومی، خودپردازها، راستا نابینایان، تقاطع ها، پل های ارتباطی و... مدنظر است که با لحاظ کردن استانداردهای لازم در آن، بستر و زمینه مناسب برای بهره گیری معلولان و ناتوانان جسمی از این نمونه امکانات فراهم می شود.

سه هزار خانواده ملاردی با مسائل جسمانی عضوی از خانواده درگیر هستند

یکی از شاخصه های توسعه شهری در کشورهای توسعه یافته به موضوع مناسب سازی شهرها برای معلولان برمی شود که استانداردهای لازم از حمام های عمومی و پارک های گردشگری تا میزان لرزش آسانسورهای ساختمانی در آن دیده و تعریف می شود.

از شهرستانی نوپا همچون ملارد که در بدیهی ترین امکانات ممکن با نارسایی روبرو است، انتظار تعبیه و تأمین چنین امکاناتی در شرایط موجود، ناشدنی و آرمان گرایانه است اما مطالبه حداقل امکانات شهری و لزوم ایجاد آن در سطح معابر، ادارات و ... امری فراتر از انتظار و غیرمعمول به نظر نمی رسد.

پیرو آمار به دست آمده از اداره بهزیستی شهرستان ملارد از3500 نفر افراد تحت پوشش این مجموعه، قریب به 3100 نفر معلولان جسمی و حرکتی محسوب می شوند که به تعبیری می توان گفت حدود سه هزار خانوار با مسائل و محدودیت های جسمانی عضوی از خانواده خود درگیر هستند.

اگر چه این تعداد در میان جمعیت 420 هزارنفری شهرستان ملارد چندان به چشم نمی آید و در اقلیت قرار گرفته است اما این موضوع نافی حقوق به حق این گروه آسیب پذیر برای بهره گیری مطلوب از خدمات شهری محسوب نمی شود.

در حوزه مناسب سازی شهرها برای معلولان قصور داشته ایم

حسن کریمی معاون عمرانی استانداری تهران در تبادل نظر با مجله سینمایی گوگوریو گفت: در حوزه مناسب سازی شهرها برای معلولان، سالمندان و افرادی که با مشکل حرکتی روبرو هستند در استان تهران قصور داشته ایم و این مربوط به این دوره نمی شود و از سنوات گذشته تا امروز کم کاری هایی در این بخش مشاهده می شود.

وی اضافه نمود: فعالیت هایی در این عرصه عملیاتی شده اما با توجه به آنالیز های اجرا شده، کافی نیست و ما زمانی می توانیم ادعا کنیم که اقدامات مؤثری در این بخش انجام داده ایم که تفاوتی بین بهره گیری افراد معلول از امکانات موجود در شهر با افراد عادی مشاهده نکنیم.

کریمی گفت: عمق و میزان این تفاوت و فاصله محدودیت های موجود برای معلولان در مقایسه با افراد عادی در بهره گیری از امکانات شهری، میزان عقب ماندگی ما در این عرصه را نشان می دهد و باید در آینده این کمبودها برطرف و جبران شود.

مناسب سازی اماکن شهری از ساختمان شهرداری شروع می شود

مرتضی قربانی رئیس بهزیستی شهرستان ملارد در ارتباط با اقدامات اجرا شده در این حوزه به مجله سینمایی گوگوریو گفت: متأسفانه در سنوات گذشته هیچ گونه اقدامی در مورد مناسب سازی شهر در ملارد برای افراد ناتوان جسمی انجام نشد.

وی اضافه نمود: با توجه به تأکید وزارت کشور و بخشنامه استانداری مقرر است موضوع مناسب سازی امکانات شهری برای معلولان از ساختمان شهرداری شروع شود و در آینده ای نزدیک این امر از ساختمان مدیریت شهری کلید می خورد.

قربانی گفت: در ساختمان بهزیستی شهرستان ملارد، اقدامات مناسب سازی اجرا شده و در موارد بسیار معدود، کمبودهایی وجود داشت که خوشبختانه با تأمین آن، بهسازی لازم در این قسمت نیز انجام شد.

رئیس بهزیستی شهرستان ملارد اضافه نمود: در کمیته مناسب سازی ملارد با مشارکت نظام مهندسی، شهرداری ها، بخشداری ها و... با موضوع فرمانداری، مقررشده در ساخت و سازهای اماکن عمومی، استعلام از مجموعه بهزیستی نیز گرفته شود که مولفه مناسب سازی در ارزیابی های کارشناسی در اولویت قرار خواهد گرفت.

پروژه مناسب سازی شهر صفادشت تا سه سال آینده اجرایی می شود

محمدعلی کریمی شهردار صفادشت نیز درباره مناسب سازی امکانات شهری برای معلولان در مجموعه تحت مدیریتی خود به مجله سینمایی گوگوریو گفت: پنج میلیارد تومان اعتبار برای پیشبرد طرح های مناسب سازی در بخش صفادشت مشخص شده که به تدریج و تا سه سال آینده تکمیل خواهد شد.

وی اضافه نمود:از ابتدای امسال این روژه در دستور کار قرار گرفته است و مقرر است تمامی معابر و کف پوش های شهری مناسب سازی شود.

بی توجهی به مناسب سازی شهرها باعث خانه نشینی معلولان می شود

آقامعلی سلطانی بخشدار مرکزی ملارد نیز در تبادل نظر با مجله سینمایی گوگوریو بر لزوم رعایت و لحاظ کردن استانداردهای مناسب سازی شهری در ساخت و سازهای اماکن عمومی تأکید اجرایی شدن این امر در عملیات عمرانی اماکن عمومی که از این پس ساخته شوند را یادآورشد.

به هرترتیب نباید ساماندهی شرایط فیزیکی شهر برای بهره گیری هر چه مطلوب تر معلولان، سالمندان و ناتوانان جسمی همچون گذشته به فراموشی سپرده شود زیرا هزینه بی توجهی به این گروه آسیب پذیر، خانه نشینی، انزوا و دشواری مضاعف شرایط زندگی آنها را به دنبال خواهد داشت.

خبرنگار: ناصر رمضانی

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 13 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 484

به "قانونی که به سختی اجرا می گردد، ساز ناکوک امکانات شهری برای معلولان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قانونی که به سختی اجرا می گردد، ساز ناکوک امکانات شهری برای معلولان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید