علت کپک زدن کمد دیواری چیست و چگونه این مشکل را رفع نماییم؟

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، کپک زدن کمد دیواری به دلایل مختلفی رخ می دهد و نقطه مشترک همه آن ها، چنگ زدن به اعصاب ساکنین واحد است. صرف نظر از علت کپک زدن دیوار گچی یا بدنه خود کمد دیواری، بروز آن مسائل زیادی را در پی خواهد داشت که در ادامه بیشتر در خصوص آن ها بحث خواهد شد. از طرفی هم راه و روش های به منظور رفع کردن کپک وجود دارد. در ادامه با ویکی ساختمون همراه باشید.

علت کپک زدن کمد دیواری چیست و چگونه این مشکل را رفع نماییم؟

علت کپک زدن کمد دیواری چیست؟

رطوبت تنها دلیل نم دار شدن کمد دیواری و نهایتاً کپک زدن آن است. شدت کپک زدن به میزان رطوبت و مدت زمانی است که دیوار کمد دیواری به حال خود رها می شود. هر چقدر زمان بیشتری به آن داده شود، هم از نظر مساحت و هم عمق فضای بیشتری را تحت تأثیر قرار می دهد. حال این رطوبت چگونه خود را به کمد دیواری می رساند می تواند چند تا علت داشته باشد.

علت اول

اول اینکه یاری دیواری ها اغلب در اتاق خواب ها و چسبیده به سرویس های بهداشتی به ویژه حمام ساخته می شوند. رویه بساز بندازی که در ساختمان سازی غیر استاندارد، این روزها بسیاری از شهرهای کشور حاکم شده است، باعث می شود که عایق کاری رطوبت سرویس های بهداشتی به خوبی صورت نگیرد. از این رو، رطوبت بعد از مدتی استفاده راه خود را به داخل کمد دیواری پیدا می نماید. این فرآیند با نم دار شدن و سپس کپک زدن ادامه می یابد.

نفوذ رطوبت از سرویس بهداشتی می تواند به دلیل بند کشی نامناسب میان کاشی و سرامیک های سرویس بهداشتی نیز باشد. اغلب اوقات استفاده از مایع های سفید کننده و جرم گیر سنگین، بعد از مدتی باعث از بین رفت بند کشی میان سرامیک ها می شود و رطوبت می تواند به داخل آن نفوذ کند.

راه چاره

اول از همه باید از عایق کاری ضعیف سرویس بهداشتی مطمئن شوید زیرا کپک زدن کمد دیواری شاید اصلاً ارتباطی با سرویس بهداشتی نداشته باشد و بیشتر مربوط به خود دیوارها باشد که در علت دوم به آن پرداخته ایم. برای این کار بد نیست از کارشناس یاری بگیرید.

برای رفع مشکل نیز باید آن را به طور درست و حسابی رفع کرد. برای این کار هم توصیه می شود در اولین اقدام با بهره گیری از مشاوره و تجربه های یک متخصص، اقدام به درزگیری مناسب کنید. با این روش به احتمال زیاد مشکل کپک زدن یاری دیواری حل خواهد شد.

بعد از درزگیری، سعی کنید در یاری دیواری را به مدت چند هفته ای باز بگذراید تا رطوبت به جامانده داخل دیوار و کمد دیواری کاملاً خشک شود.

بیشتر بخوانید: جرم گیری کاسه توالت ایرانی چگونه باشد که سرویس همواره برق بزند؟!

علت دوم

بسیار مشاهده شده است که صاحبان خانه از کپک زدن کم دیواری با وجود تازه ساخت بودن ساختمان شاکی هستند. از طرفی هم کم دیواری هیچ گونه ارتباطی با فضای سرویس های بهداشتی ندارد. این موضوع نیز به ساخت و ساز غیر استاندارد بر می شود. به طور کلی در مراحل مختلف ساخت وساز باید زمان کافی به منظور خشک شدن هر مرحله کار فراهم شود که گچ کاری و سفید کاری شامل آن می شود.

در صورتی که زمان کافی به منظور خشک شدن گچ کاری فراهم نشود، در فضاهایی بسته همچون کمد دیواری که تهویه هوا به خوبی صورت نمی گیرد، رطوبت به جامانده در داخل دیوارهای ساختمان در وهله اول خود را به صورت نم نشان می دهد و در مرحله بعد تبدیل به کپک خواهد شد.

راه چاره

رفع کردن کپک زدن کمد دیواری به این علت، صرفاً احتیاج به کمی صبر و حوصله دارد. کمد دیواری فضایی بسته است و مقدار کمی رطوبت به جامانده در دیوار نیز می تواند موجبات نم دار شدن و کپک زدن را فراهم کند. از این رو سعی کنید در ساختمان های تازه احداث همواره درهای کمد دیواری را باز بگذارید. از قرار دادن لباس هایی که کاملاً خشک نشده اند خودداری کنید. در آخر هم بعد از خشک شدن، می توانید دیوار داخل کمد دیواری را رنگ کنید.

علت سوم

یکی دیگر از علت های کپک زدن کمدهای دیواری که بسیار هم شایع است، ترکیدگی های ریز و درشت در داخل دیوارها و نفوذ آن به کمد دیواری است. ترکیدگی لوله ها اغلب خود را به صورت نم نشان می دهند اما چون داخل کمد دیواری دید خوبی وجود ندارد اغلب اوقات کار به کپک زدن و انتشار بوی بد داخل کمد می شود و صاحبخانه وقتی متوجه می شود که کار از کار گذشته است.

بیشتر بخوانید: طبله گچ دیوار چیست ؟ پیشگیری و مراحل تعمیر آن چگونه است؟

راه چاره

اولین کاری که باید در این مواقع صورت داد، تماس با یک لوله کش با تجربه در مورد پیدا کردن محل دقیق ترکیدگی لوله است. بعد از آن به پیدا کردن محل دقیق نسبت به رفع کردن ترکیدگی باید اقدامات لازم صورت گیرد. بعد از رفع ترکیدگی و نشتی لوله کشی، به مدت چند هفته با باز گذاشتن درهای یاری دیواری شرایط لازم برای تهویه مناسب را فراهم کنید.

رفع کردن آثار و بوی کپک

بسیاری اوقات حتی بعد از رفع منبع و منشأ کپک زدن کمد دیواری، آثار و بوی بد آن تا مدت ها باقی خواهد ماند. در این شرایط با استفاده از چند راه چاره می توان تا اندازه ای آثار ناشی از کپک زدن را از بین برد.

استفاده از سرکه سفید

سرکه به دلیل خاصیت اسیدی که دارد، در از بین بردن کپک ها عملکرد خوبی دارد. به این منظور کافی است که سرکه سفید را به مقدار کم روی دیوار اسپری کنید. بعد از 15 دقیقه سعی کنید با یک دستمال خشک محل مورد نظر را به آرامی دستمال بکشید.

استفاده از جوش شیرین

جوش شیرین استفاده های زیادی در مصارف بهداشتی دارد. جوش شیرین از این لحاظ نسبت به سرکه فزونی دارد که برخلاف سرکه چندان بوی تندی ندارد. برای استفاده از جوش شیرین مقدار زیادی از با قلم مو در قسمت مورد نظر بمالید. قبل از شستن آن را 20 دقیقه نگه دارید. منظور از شستن استفاده از یک دستمال نم دار است. بعد از تمیز کردن تهویه مناسبی را برقرار کنید.

استفاده از نمک دریا

نمک دریا هم از سال ها قبل به عنوان ماده ای نگهدارنده و ضد عفونی کننده استفاده می شده است. برای از بین بردن کپک های کمد دیواری نیز می تواند استفاده شود. ارزان و ایمن بودن نمک آن را به گزینه بهتری در مقایسه با دو راه چاره قبلی تبدیل نموده است. مقدار زیادی نمک دریایی را روی سطوح آسیب دیده بمالید و با استفاده از اسفنج یا برس آن را پاک کنید. بگذارید 20 دقیقه بماند.

سخن آخر

علت کپک زدن کمد دیواری هر چه که باشد باید اقدامات لازم در مورد رفع کردن آن صورت گیرد. رطوبت اصلی ترین و تنها دلیل کپک زدن کمد دیواری است. در بالا به روش های مختلف رفع کرد یاری دیواری پرداخته شده است.

این ها مواردی بودن که به منظور رفع مشکل کپک کمد دیواری و دلایل آن به ذهن ما می رسید، شاد خواهیم شد اگر روش بهتر و کارآمدتری را امتحان نموده اید با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: ویکی ساختمان
انتشار: 8 آذر 1399 بروزرسانی: 8 آذر 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 983

به "علت کپک زدن کمد دیواری چیست و چگونه این مشکل را رفع نماییم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت کپک زدن کمد دیواری چیست و چگونه این مشکل را رفع نماییم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید