طراحی داخلی با آجر نسوز : مزایا، معایب و نمونه های آن

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، طراحی داخلی با آجر نسوز یکی از روش های ایده آل دکوراسیون داخلی است که امروزه مورد توجه بسیاری از معماران و صاحبان منازل قرار گرفته است. اما علت استفاده از آجر نسوز در طراحی داخلی چیست؟ استفاده از آجر نسوز در دکوراسیون داخلی چه مزایا و معایبی دارد؟ طراحی نمای داخلی با آجر نسوز در کدام قسمت های ساختمان متداول است؟ در ادامه به سؤالات ذکر شده پاسخ خواهیم داد. با خبرنگاران همراه باشید.

طراحی داخلی با آجر نسوز : مزایا، معایب و نمونه های آن

جهت دریافت مشاوره خدمات کاتالوگ دیجیتال از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

مطلب پیشنهادی: آجر نما نسوز چیست؟

چرا در طراحی نمای داخلی از آجر نسوز استفاده می کنیم؟

استفاده از آجر از دیرباز در ساختمان ها مرسوم بوده است و امروزه آجر نما نسوز در طراحی مدرن جای خود را در ساختمان ها باز نموده. اما چرا در دکوراسیون داخلی از آجر نسوز استفاده می کنیم؟

پاسخ ساده است، علت طراحی نمای داخلی با آجر نسوز به زیبایی خیره نماینده و مزایای بسیار آن برمی گردد. آجرهای معمولی به دلیل ایجاد جلبک، سفیدک، پوسیدگی، تغییر رنگ و بسیاری معایب دیگر در دکوراسیون ساختمان­ استفاده نمی گردد. اما آجرهای نسوز به دلیل ویژگی های منحصربه فردشان نظر طراحان و صاحبان منازل را به خود جلب نموده اند.

مزایای استفاده از آجر نسوز در طراحی داخلی

آجرهای نسوز یکی از انواع آجرهای نما هستند که مقاوم ترین و مرغوب ترین نوع آن ها محسوب می شوند و در طراحی داخلی و خارجی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه به توضیح مزایای آجر نسوز در طراحی داخلی می پردازیم.

آجرهای نما نسوز استحکام و مقاومت بسیار بالایی دارند

آجر نسوز از خاک چینی و خاک نسوز در دمای بالای 1200 تا 1500 درجه سانتی گراد شکل می گیرد که باعث استحکام و مقاومت بالای آن ها می گردد. بدین ترتیب آجرهای نسوز در برابر گرما و آتش، ضربه، ترک خوردگی و سرما بسیار مقاوم هستند. بنابراین طراحی داخلی با آجر نسوز بسیار ماندگار و بادوام خواهد بود.

مطلب پیشنهادی: نمای آجری مدرن ارزش هزینه دارد + 22 طرح برجسته ایران و دنیا

آجرهای نسوز در برابر سفیدک، جلبک و پوسیدگی مقاوم هستند

سفیدک یا شوره، لکه سپید یا خاکستری رنگی است که در اثر رسوب بعضی نمک ها روی سطح آجر نمایان می گردد. ذرات نمک موجود در آجر همراه با رطوبت، خود را به سطح آجر می رساند و پس از تبخیر آب، رسوب بلوری به جا می گذارد که نمای زیبای آجر را دگرگون می سازد. آجرهای نسوز به دلیل ساختار شیمیایی که در خود دارند و نیز به دلیل جذب پایین آب، در برابر شوره زدن و پوسیدگی و نیز رشد باکتری ها و قارچ ها مقاومت می نمایند. بنابراین در طراحی داخلی با آجر نسوز زیبایی و تازگی آجرها از دست نمی رود.

آجرهای نما نسوز دارای تنوع رنگی بالایی هستند

آجرهای نسوز تنوع رنگی بالایی دارند. این مصالح ساختمانی از عناصری مثل سیلیس، آلومین و عناصر فلزی قلیایی تشکیل شده است که در دماهای بسیار بالا در کوره پخته می شوند. حرارت این عناصر در دمای زیاد باعث ایجاد تنوع بالای رنگ در این آجرهای مدرن و دکوراتیو شده است. در واقع میزان حرارت کوره، طیف های رنگی آجر نسوز را معین می نماید؛ هر چه حرارت کوره بیشتر باشد، آجر تیره تر و هرچه حرارت کوره کم تر باشد آجر روشن تری ساخته می گردد.

آجرهای نسوز دارای رنگ طبیعی و ثابت هستند

در ساخت آجر نما نسوز از رنگ های مصنوعی استفاده نمی گردد بلکه رنگ آن ها در اثر حرارت بسیار بالا در کوره شکل می گیرد، بنابراین آجرهای نسوز در دکوراسیون داخلی هیچ گاه دچار رنگ پریدگی نمی شوند.

آجرهای نسوز در طراحی داخلی فضایی جذاب و زیبا خلق می نماید

آجرهای نسوز در رنگ ها و اندازه های متنوعی وجود دارند، بنابراین استفاده از آجر نسوز در طراحی داخلی باعث ایجاد تنوع در الگوهای طراحی شده است و فضاهایی بسیار جذاب و زیبا خلق می نماید.

آجرهای نسوز در طراحی داخلی باعث کاهش مصرف انرژی می شوند

آجرهای نسوز عایقی بسیار خوب برای صدا و انرژی هستند. استفاده از آجرهای نسوز در دکوراسیون داخلی می تواند مصرف انرژی را کم کند، بدین صورت که در زمستان مانع از فرار گرما از ساختمان می ­گردد و همین طور سرما را در هنگام تابستان از دست نمی دهد.

مطلب پیشنهادی: نمای آجری خوب است یا بد؟ معرفی انواع نمای آجر برای آپارتمان و ویلا + مزایا و معایب

طراحی داخلی با آجر نسوز منعطف با انواع هنرهای معماری است

طراحی داخلی با آجر نسوز در هر دو سبک کلاسیک و مدرن استفاده می گردد. آجر نما نسوز برای دکوراسیون داخلی با سبک های مختلف معماری هماهنگی دارد.

معایب استفاده از آجر نسوز در طراحی داخلی

گران بودن آجرهای نسوز

طراحی داخلی با آجرهای نسوز به دلیل فواید بسیاری که در خود دارد، در مقایسه با دیگر آجرهای نما گران تر می باشد.

شرایط نصب آجرهای نسوز

نصب آجرهای دکوراتیو در طراحی داخلی به دلیل سبکی آن، ساده و آسان است. اما اگر در هنگام نصب آجرهای نسوز شرایط اصولی و استاندارد زیرسازی رعایت نگردد، زیبایی و دوام آن پایدار نخواهد ماند. نصب آجرهای نسوز در دکوراسیون داخلی را باید به متخصصین کارآمد نصب واگذار کرد.

آجرهای نسوز غیراستاندارد

مزایای آجرهای نسوز در طراحی داخلی زمانی رخ نشان می دهد که دارای استاندارد باشد. اگر از آجرهای نسوز غیر استاندارد استفاده گردد، این آجرهای دکوراتیو ممکن است تغییر رنگ و تغییر شکل دهند یا حتی در برابر رطوبت پوسیده و دچار کپک زدگی و سفیدک شوند.

­نمونه های طراحی داخلی با آجر نسوز

آجر نسوز به عنوان آجر دکوراتیو در دکوراسیون داخلی استفاده می گردد. در طراحی نمای داخلی با آجر نسوز الگوهای متنوعی از رنگ ها و طرح ها در ابعاد و اندازه های مختلف اجرا می گردد. در زیر به نمونه هایی از دکوراسیون داخلی با آجر نسوز پرداخته ایم.

آجر نسوز در دکوراسیون داخلی به سبک کلاسیک

سبک سنتی و گرم نمای آجر هنوز هم در بین ایرانیان هواداران زیادی دارد. امروزه از آجرهای نسوز در طراحی داخلی و خارجی هتل ها، سفره خانه ها، رستوران ها و خانه های سنتی استفاده می گردد.

آجر نسوز در دکوراسیون داخلی به سبک مدرن

گرچه آجر در ایران یک مصالح سنتی و کلاسیک است، اما امروزه آجر نسوز در طراحی داخلی در طرح ها و رنگ های مختلف به صورت مدرن انجام می گردد.

طراحی دیوارها با آجر نسوز

دیوار آشپزخانه، پذیرایی، راهرو، اتاق خواب و ستون ها به نمای ساختمان گیرایی خاصی می بخشد. در طراحی داخلی با آجر نسوز می توانید هر نقطه از منزلتان را با نصب آجرهای زیبا و دکوراتیو به نقطه ای کانونی تبدیل کنید.

طراحی شومینه با آجر نسوز

طراحی داخلی با آجر نسوز در ساختمان هایی که شومینه دارند بسیار کارآمد و پرطرفدار است. آجرهای نسوز به علت پختن در حرارت بسیار بالا، در برابر گرما و آتش بسیار مقاوم هستند، بنابراین گزینه بسیار مناسبی برای ساخت شومینه محسوب می گردد.

طراحی کف ساختمان با آجر نسوز

طراحی داخلی با آجر نما نسوز فقط مختص دیوارها نیست. معماران خوش ذوق از آجر نسوز در کف ساختمان نیز استفاده می نمایند و به فضای ساختمان زیبایی و جذابیت بیشتری می بخشند.

طراحی سقف ساختمان با آجر نسوز

استفاده از نمای آجری در سقف نیز در طراحی داخلی با آجر نسوز مرسوم است، البته سقف آجر نما بیشتر در سبک های سنتی و کلاسیک مورد استفاده قرار می گیرد.

آجر نسوز در دکوراسیون داخلی با رنگ های متفاوت

از مزایای طراحی داخلی با آجر نسوز تنوع بالای رنگ­ است. آجرهای دکوراتیو در اثر پخته شدن در حرارت های مختلف به رنگ های قرمز، قهوه­ای، زرد، سفید، خاکستری، مشکی و… فراوری می شوند که دست طراحان را برای خلق الگوهای متفاوت و زیبا در دکوراسیون داخلی باز گذاشته است.

سخن آخر

ما در این مقاله علت و مزایای طراحی نمای داخلی با آجر نسوز را بیان کردیم و نمونه هایی از طراحی داخلی را مثال زدیم. آجر نسوز نقش ویژه ای در دکوراسیون داخلی ساختمان ایفا می نماید. این مصالح مقاوم و دکوراتیو در رنگ ها و اندازه های متنوع فضای ساختمان را گرم، جذاب و دیدنی می نماید.

منبع: ویکی ساختمان
انتشار: 16 بهمن 1399 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1400 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 1115

به "طراحی داخلی با آجر نسوز : مزایا، معایب و نمونه های آن" امتیاز دهید

1 کاربر به "طراحی داخلی با آجر نسوز : مزایا، معایب و نمونه های آن" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی داخلی با آجر نسوز : مزایا، معایب و نمونه های آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید