علت مهمی که زنان را به سرطان پستان نزدیک می نماید

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، ایرنا/ عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: مطالعات نشان می دهد 70 تا 75 درصد موارد سرطان سینه وابسته به هورمون زنانه است و بسیاری از مواقع این هورمون های زنانه داخل بافت چربی بویژه چربی های شکمی ایجاد می گردد.

علت مهمی که زنان را به سرطان پستان نزدیک می نماید

دکترعلی یعقوبی جویباری با بیان اینکه، سرطان سینه یا Breast Cancer شایع ترین نوع سرطان در میان زنان است گفت:از هر 7 زن یک نفر در طول حیات ممکن است به سرطان سینه مبتلا گردد که این رقم بالایی است.

وی با اشاره به اینکه هنوز به طور کامل تمام عوامل دخیل در بروز سرطان سینه شناخته نشده است گفت: عوامل محیطی و ژنتیکی از جمله فاکتورهای موثر در بروز این نوع سرطان به شمار می رود که حدود 15 درصد عوامل ژنتیکی و حدود 80 درصد عوامل محیطی دخالت دارد. البته در طول حیات فرد، عوامل محیطی می تواند منجر به جهش های ژنتیکی و بروز سرطان سینه می شوند.

دکتر یعقوبی ادامه داد: در صورت وجود شجره نامه ژنتیکی قوی، مشاوره ژنتیک و آنالیز ژن های BRCA1-BRCA2 یاری بزرگی در پیشگیری از بروز سرطان سینه خواهد نمود. جهش در این ژن ها 80 تا 90 درصد ریسک بروز سرطان سینه را افزایش می دهد.

ارتباط بین چربی های شکمی و سرطان سینه!

این عضو گروه رادیوتراپی و آنکولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مورد عوامل محیطی و نقش آن در بروز این نوع سرطان اضافه نمود: تغییر سبک زندگی می تواند در کاهش آمار سرطان پستان یاری کننده باشد، توجه به نیازهای تغذیه ای، داشتن تغذیه سالم و حفظ تعادل و تنوع در مواد غذایی مصرفی بسیار حائز اهمیت است.

دکتر یعقوبی اظهار کرد: مطالعات نشان می دهد 75 دقیقه ورزش هفتگی یا 15 دقیقه ورزش روزانه و حفظ تعادل وزن در کاهش احتمال بروز سرطان سینه موثر است. با اعمال همین تغییرات کوچک در زندگی می توان 30 تا 35 درصد ریسک بروز سرطان سینه را کاهش داد.

درد در بافت سینه، نشانه هشدار دهنده مطرحی نیست

عضو گروه رادیوتراپی و آنکولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه توضیح داد: هرگونه تغییر رنگ در بافت سینه، لمس توده داخل اندام، فرورفتگی نوک سینه یا ترشحات خون آلود از جمله نشانه های هشداردهنده این بیماری محسوب می گردد.

دکتر یعقوبی ادامه داد: لمس توده در محدوده زیربغل نیز به عنوان لنف هایی که با بافت سینه مرتبط است، علامت مهمی به شمار می رود.

وی با اشاره به اینکه در بسیاری از مواقع درد در بافت سینه برای بیماران حائز اهمیت است، گفت: به نظر می رسد درد به عنوان نشانه هشدار دهنده آنچنان مطرح نیست. تغییرات هورمونی که در طول سیکل های قاعدگی خانم ها اتفاق می افتد باعث می گردد فرد دردی را تجربه کند که در بسیاری از مواقع نشانه بیماری نیست.

از غربالگری غافل نشوید

دکتر یعقوبی، معاینه فیزیکی و بالینی را مهمترین اصلی خواند که باید رعایت گردد و اضافه نمود: اگر وجود توده سرطانی توسط پزشک تشخیص داده شد، قبل از تصمیم به درمان، نمونه برداری یا انجام بایوپسی ضروری است تا خصوصیات تومور معین و بهترین راه درمان طراحی گردد.

وی با اشاره به اهمیت غربالگری در درمان به موقع سرطان سینه، اظهار کرد: یافته تصویربرداری ماموگرافی به پزشک یاری می نماید ضایعات بافت سینه ای که در نواحی عمیق تر قرار دارند و با دست لمس نمی شوند را پیدا کند.

دکتر یعقوبی، ادامه داد: با توجه به تغییرات اپیدمیوژیک و شیوع بیماری در سنین پایین تر توصیه می گردد ماموگرافی پایه در سن حدود 40 سالگی انجام گردد، اگر شواهد مشکوکی وجود نداشت، در 45 سالگی و سپس در فاصله های یک تا دو سال ماموگرافی را تکرار کنید.

فوق تخصص اوروآنکولوژی، با بیان لزوم پیگیری های مستمر بیمارانی که سابقه سرطان سینه داشته اند، اضافه نمود: در دو سال اول پس از درمان که خطر برگشت بیماری بالاتر است، آنالیز ها باید با فاصله های سه ماهه انجام گردد، این آنالیز ها در قالب معاینه بالینی یا آزمایش خون و سونوگرافی برای بیمار تجویز می گردد.

وی توضیح داد: در سالهای سوم تا پنجم پس از درمان، ممکن است فواصل معاینه 6 ماهه گردد و بعد از سال پنجم هر یک سال یک بار بیمار ویزیت می گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 27 آبان 1399 بروزرسانی: 27 آبان 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 958

به "علت مهمی که زنان را به سرطان پستان نزدیک می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت مهمی که زنان را به سرطان پستان نزدیک می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید