ربات هوش مصنوعی چینی ها برای جراحی های کم تهاجمی مغز

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، یک ربات چینی موسوم به MicroNeuro که به هوش مصنوعی مجهز است، نوید جراحی های کم تهاجمی مغز را می دهد و در عین حال، ایمنی جراحی را تضمین می نماید و جراحان را از کار های پر زحمت رها می نماید.

ربات هوش مصنوعی چینی ها برای جراحی های کم تهاجمی مغز

به گزارش ایسنا و به نقل از آی ای، امروزه کمتر از 3 عمل جراحی در دنیا با یاری ربات انجام می گردد. رایج ترین نوع سیستم جراحی رباتیک بالینی که جراحان استفاده می نمایند شامل دوربین و بازو های مکانیکی با ابزار های جراحی متصل به آن ها است.

یاری گرفتن از ربات در مقایسه با افرادی که عمل جراحی را انجام می دهند، دقت بیشتری در جراحی های مغز ارائه می دهد، چرا که ممکن است خطای انسانی منجر به آسیب به بافت های سالم گردد.

اکنون یک مرکز تحقیقاتی مستقر در هنگ کنگ به نام مرکز هوش مصنوعی و رباتیک (CAIR) یک سیستم رباتیک برای جراحی مغز ایجاد نموده است که برای جراحی مغز و اعصاب کم تهاجمی بر هوش مصنوعی متکی است.

آیا ربات های مجهز به هوش مصنوعی از انسان توانایی بیشتری دارند؟

این سیستم که میکرونورو (MicroNeuro) نام دارد، فناوری هایی مانند آندوسکوپی انعطاف پذیر، کنترل دقیق و هوش مصنوعی را برای مقابله با چالش های ایجاد شده به وسیله بافت آسیب پذیر مغز، فضای عملیاتی کوچک و دشواری در جراحی ادغام می نماید و محدودیت توانایی دست، چشم و مغز انسان را کنار می زند.

وب سایت این مرکز تحقیقاتی می گوید: MicroNeuro می تواند برای انجام جراحی های عمیق داخل جمجمه مانند جراحی های دستگاه بطنی، برطرف فشار برای نورالژی عصب سه قلو و خون ریزی درون جمجمه ای مورد استفاده قرار گیرد و به میلیون ها بیمار برای تسکین درد و نجات جان افراد یاری کند.

دستگاه بطنی مجموعه ای از چهار ساختار به هم مرتبط در مغز است که از مایع مغزی نخاعی پر شده و تا مجرای مرکزی طناب نخاعی ادامه می یابد. با بالا رفتن سن افراد، بطن مغز بزرگ تر و نورون ها از بین می روند.

نورالژی عصب سه قلو یا پی درد سه قلو (Trigeminal neuralgia) یا به اختصار TN یک بیماری مربوط به عصب سه قلو است. نورالژی عصب سه قلو، یک سردرد حمله ای، ناگهانی و برق آسا در قلمرو یک یا دو شاخه عصب سه قلو در صورت است. این بیماری در اثر آسیب تدریجی عصب سه قلو به وجود می آید و موجب درد شدید در چشم ها، دندان ها، فک ها، پیشانی، بینی و ... می گردد. این درد اغلب فقط در یک سمت صورت (چپ یا راست) اتفاق می افتد. این بیماری از شدیدترین درد های شناخته شده به وسیله بشر است.

خون ریزی درون جمجمه ای یا خونریزی درون مغزی (Intracerebral hemorrhage) که با نام های خون ریزی مغزی، خون ریزی درون پارانشیمی و سکته هموراژیک نیز شناخته می گردد، یک خونریزی ناگهانی در بافت های مغز، داخل بطن های آن یا هر دو است. این یک نوع خون ریزی داخل جمجمه و یک نوع سکته است. علائم آن می تواند شامل سردرد، ضعف یک طرفه، استفراغ، تشنج، کاهش سطح هوشیاری و سفتی گردن باشد. اغلب علائم با گذشت زمان بدتر می شوند. تب نیز شایع است. علل آن عبارتند از ضربه مغزی، آنوریسم، ناهنجاری های شریانی وریدی و تومور های مغزی و درمان آن معمولاً باید در بخش مراقبت های ویژه انجام گردد.

لیو هونگ بین مدیر اجرایی مرکز هوش مصنوعی و رباتیک (CAIR) در مصاحبه با پایگاه ساوث چاینا مورنینگ پست گفت: جراحی مغز نوعی جراحی است که بیش از همه به فناوری احتیاج دارد، زیرا یک عمل بسیار خطرناک است. جراحان واقعاً می خواهند از هوش مصنوعی و نوآوری های فناوری استفاده نمایند تا این نوع روش ها را بسیار کمتر تهاجمی تر از آنچه اکنون است، نمایند.

ربات MicroNeuro با شکستن محدودیت های هماهنگی چشم و دست انسان، از یک آندوسکوپ انعطاف پذیر استفاده می نماید که یک مسیر جراحی غیرخطی را امکان پذیر می نماید و به وسیله حفره های طبیعی مغز با کمترین تهاجم به محل مورد نظر جراحی می رسد.

لیو اضافه نمود که سیستم رباتیک CAIR آسیب به بافت مغز را حداقل تا 50 درصد کاهش می دهد.

این نتایج پس از انجام آزمایشات در بیمارستان شاهزاده ولز در هنگ کنگ در طول اعمال جراحی برای درمان تومور های مرکز مغز انجام شد.

دیجیتالی کردن جراحی ها

تیمی که MicroNeuro را توسعه داده است، اکنون در حال توسعه یک ربات جراحی منعطف با حداقل تهاجم، کاملاً حسی و با قابلیت هوش مصنوعی برای جراحی مغز و اعصاب است. هدف، استانداردسازی درمان ها در سراسر دنیا و اجازه دادن به خدمات پزشکی با کیفیت بالا برای بیماران بیشتر است.

مرکز هوش مصنوعی و رباتیک (CAIR) به وسیله آموزشگاه علوم چین (CAS) در پکن و موسسه InnoHK در هنگ کنگ تامین می گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 27 تیر 1402 بروزرسانی: 27 تیر 1402 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 1970

به "ربات هوش مصنوعی چینی ها برای جراحی های کم تهاجمی مغز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ربات هوش مصنوعی چینی ها برای جراحی های کم تهاجمی مغز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید