راه اندازی آموزش مجازی زبان فارسی، تحصیل بیش از 5000 دانشجوی خارجی در کرسی های ادبیات فارسی

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، در حال حاضر بیش از 5 هزار دانشجوی خارجی در کشورهای مختلف در کرسی های زبان و ادبیات فارسی وزارت علوم مشغول تحصیل هستند و در آینده نزدیک آموزش مجازی زبان و ادبیات فارسی به منظور توسعه این آموزش ها راه اندازی خواهد شد.

راه اندازی آموزش مجازی زبان فارسی، تحصیل بیش از 5000 دانشجوی خارجی در کرسی های ادبیات فارسی

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، امروز بیش از 200 کرسی زبان و ادبیات فارسی و ایرانشناسی در دانشگاه ها در سطح جهان فعال هستند که به صورت مستقیم و غیر مستقیم با وزارت علوم ارتباط دارند و برای حدود یک سوم این کرسی ها از ایران استاد داخلی اعزام می گردد و مابقی کرسی ها توسط دانش آموختگان خارجی که مدرک دکتری خود را در ایران دریافت کردند، اداره می گردد.

در حال حاضر بیش از 5 هزار دانشجوی خارجی زبان و ادبیات فارسی در کرسی های دانشگاه های خارج از کشور مشغول به تحصیل هستند و اولویت های وزارت علوم برای راه اندازی این کرسی های دانشگاه های حوزه تمدنی ایرانی و اسلامی، شبه قاره هند و کشورهای همجوار و همچنین کشورهایی هستند که نسل سوم ایرانیان مقیم در آن کشورها در حال رشد هستند.

بر اساس گزارش وزارت علوم، اواسط سال 97 به خاطر مسائل ارزی، ادامه کار کرسی های زبان وادبیات فارسی در سطح جهان با وقفه روبرو شد و اساتید ایرانی به کشور بازگشتند.

وزارت علوم همچنین سعی کرد تا با بهره گیری از امکانات خود و دیگر دستگاه ها از تعطیلی این کرسی ها که نماد علمی و میراث فرهنگی کشور و از پایه های توسعه دیپلماسی علمی هستند، ممانعت ورزد، به همین جهت با برنامه ریزی های انجام شده و همکاری دستگاه ها تا ترم دوم سال جاری این کرسی ها بازگشایی می شوند و بعد از یک وقفه یک ترمه به کار خود ادامه می دهند.

بر اساس اعلام وزارت علوم در حال حاضر 15 مرکز آموزش زبان فارسی دارای دانشجویان خارجی، در دانشگاه های کشور فعال هستند که وظیفه آموزش هزاران دانشجوی شاغل به تحصیل در ایران را عهده دار می شوند.

همچنین از دو سال گذشته وزارت علوم با برگزاری امتحان استاندارد سامفا کوشش دارد زمینه جذب دانشجویان خارجی را توسعه دهد و پنجمین دوره این آزمون هفته گذشته در ایران و چهار کشور جهان برگزار گردید، در واقع این امتحانات استاندارد تنها معیار ورود دانشجویان خارجی به دانشگاه های داخل محسوب می شوند. همچنین وزارت علوم کوشش دارد آموزش مجازی زبان وادبیات فارسی را برای ایرانیان خارج از کشور به صورت رسمی شروع کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 81

به "راه اندازی آموزش مجازی زبان فارسی، تحصیل بیش از 5000 دانشجوی خارجی در کرسی های ادبیات فارسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه اندازی آموزش مجازی زبان فارسی، تحصیل بیش از 5000 دانشجوی خارجی در کرسی های ادبیات فارسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید