دولت آمریکا چه طور تعطیل شد؟

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو به نقل از بی.بی.سی، یک لایحه بودجه ای - که در ادبیات سیاسی آمریکا به عنوان لایحه تخصیص مصطلح است - باید تا نیمه شب جمعه، 19 ژانویه، در کنگره تصویب می شد و به امضای دونالد ترامپ می رسید. این اتفاق نیفتاد و دولت فدرال عملا کرکره ها را پایین کشید.

دولت آمریکا چه طور تعطیل شد؟

اما این اتفاق سابقه دارد و دولت فدرال آمریکا چندین بار تعطیل شده است. آخرین نمونه مشابه، سال 2013 بود که مخالفت جمهوری خواستار دولت آمریکا را 16 روز تعطیل کرد. جمهوری خواستار خواستار آن بودند که بودجه مصوبه نظام بهداشتی درمانی باراک اوباما محدود شود یا آن که اجرای آن به تعویق بیفتد.

در نتیجه برخی اماکن ملی و پارک ها بسته شدند و دولت صدها هزار نفر از کارکنانش را به مرخصی بدون حقوق فرستاد. برای پاسبانی مرز 9 هزار کیلومتری آمریکا با کانادا تنها یک نفر سر پست باقی ماند.

دولت فدرال دو بار هم در سال های 1995 و 1996 در دوران بیل کلینتون تعطیل شد. پیش از آن هم یک بار در سال 1978 دولت فدرال به مدت 18 روز تعطیل بود.

اما این اولین باری است که تعطیلی دولت فدرال در حالی رخ می دهد که هم در کنگره، اکثریت سنا و مجلس کنندگان در اختیار یک حزب است و هم رئیس جمهور از همان حزب آمده: حزب جمهوری خواه.

تدوین بودجه کار که بود؟

خیلی وقت بود که مقام ها به تصویب بودجه کامل برای کل سال مالی 2018 (تا اکتبر) امیدی نداشتند.

آنچه که روز جمعه به تصویب نرسید می توانست دولت فدرال را تا 16 فوریه (کمتر از یک ماه دیگر) از نظر بودجه ای سر پا نگه دارد و آن موقع دوباره ماجرا از سر گرفته می شد.

این طرح بودجه ای را رهبران حزب جمهوری خواه در کنگره تدوین کردند و در آن مشوق هایی هم گذاشتند که مخالفت با بودجه دشوارتر شود و کنندگان و سناتورها بیشتر به رای دادن به آن ترغیب شوند.

چند قلم مالیات های بهداشتی و درمانی که مخالفان زیادی در افکار عمومی داشتند در این لایحه تعلیق شدند.

برنامه بیمه سلامت بچه ها هم، که خانواده های کم درآمد را تحت پوشش دارد، در آستانه ته کشیدن بودجه اش به طور کامل برای شش سال دیگر تمدید می شد.

اما این مشوق ها اشتیاق لازم را ایجاد نکردند و کنگره طرح ارائه شده را تصویب نکرد.

آیا چشم انداز تصویب بودجه روشن نبود؟

روز چهارشنبه به نظر می رسید که جمهوری خواستار برنامه مشخصی دارند.

آنها (با اکثریتی که دارند) می خواستند بودجه موقت را با مشوق هایش در مجلس کنندگان و با وجود مخالفت کامل کنندگان تصویب کنند و بعد مصوبه ای را برای تایید به مجلس سنا ببرند که دموکرات ها را در موقعیت سختی می گذاشت که در صورت رای ندادن به بودجه، عملا جلوی تامین مالی کمک به بچه ها فقیر را می گرفتند و دولت را به تعطیلی می کشاندند.

اما از روز پنجشنبه مسائل شروع شد.

دونالد ترامپ در توییتی اعلام کرد برنامه بیمه سلامت بچه ها بدون حمایت او در این طرح بودجه موقتی گنجانده شده است. پس از آن کاخ سفید به تقلا افتاد تا توضیح بدهد آقای ترامپ همچنان پشتیبان طرح بودجه موقت است.

بودجه موقت در مجلس کنندگان تصویب شد، اما چند سناتور جمهوری خواه اعلام کردند به آن رای مخالف می دهند.

سناتورهای دموکرات هم اعلام کردند رای کافی را دارند که حتی بدون رای جمهوری خواستار جلوی تایید مصوبه مجلس کنندگان را بگیرند.

در نهایت لایحه ای که به 60 رای موافق نیاز داشت، با رای 50 به 49 متوقف شد.

موانع و مسایل مهم دیگر؟

می توان به اینها اشاره کرد:

توافق جامعی درباره امور مهاجرتی از جمله درباره سیاست تاخیر در اخراج مهاجرانی که در سن پایین به طور غیرقانونی به آمریکا رفتند. (مهم برای دموکرات ها)

افزایش تدابیر مرزبانی، تغییر نظام مهاجرتی و بودجه برای ساخت دیوار مرزی با مکزیک (مهم برای آقای ترامپ)

افزایش بودجه نظامی (مهم برای تندروهای حامی جنگ و اقدامات دفاعی، معروف به بازها)

بودن، (یا نبودن) هر کدام از این موارد رای موافق برخی کنندگان را منفی می کرد.

حالا چه خواهد شد؟

بسکمک از نهادهای دولت فدرال بسته می شوند و احتمالا کارکنان آنها به مرخصی اجباری می روند.

خدمات ضروری و اضطراری مانند امنیت ملی و ناوبری هوایی همچنان به کارشان ادامه می دهند.

جیم ماتیس، وزیر دفاع آمریکا، می گوید نیمی از کارکنان وزارتخانه او سر کار نخواهند رفت و برخی اقدامات تعمیر و نگهداری، آموزش و گردآوری اطلاعات باید متوقف شود.

ممکن است که پارک ها و اماکن ملی هم بسته شوند، اتفاقی که در سال 2013 واکنش شدید افکار عمومی را به دنبال داشت.

گزارش ها حاکی از آن بود که دولت دونالد ترامپ در آستانه رای گیری تدابیری در نظر گرفته بود تا اگر بودجه تصویب نشد بتواند پارک ها را باز نگه دارد.

احتمال آن هست که بررسی ویزا و صدور گذرنامه نیز به تعویق بیفتد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 197

به "دولت آمریکا چه طور تعطیل شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت آمریکا چه طور تعطیل شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید