دراکولا؛ آفتابه لگن 100دست، شام و ناهار هیچی!

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، مراسم تولد مردی ثروتمند؛ خدم و حشم جمع اند به همراه انواع وحوش و طیور و جانور. راستش خرده دریافت به سلاطین طنز ایران، سخت است، اما چه کنیم زمانی که سلطان به دست خودش تاج و تخت را به باد می دهد. دراکولا نباید به این شکل شروع شود. برای اینکه جای خالی موقعیت های طنازانه پر شود، دست به دامن تمساح شده اند و ساس و کرگدن!

دراکولا؛ آفتابه لگن 100دست، شام و ناهار هیچی!

روزنامه هفت صبح در ادامه نوشت: بریز و بپاش آن البته از جیب بنده نیست که نگران باشم، تأسفم اینجاست که این حباب عظیم برای چه بی وقفه در حال باد شدن است؟ طنازانه ترین صحنه ها گاهی به ساده ترین شکل ایجاد می شوند. مهران مدیری در مرد هزار چهره یک بله گفتن را کش می دهد تا بار ها و بار ها در پشت صحنه به همین موقعیت ساده بخندیم.

دراکولا، اما با تمام مسافران کشتی نوحش، راه به جایی نمی برد، چون محمد بحرانی همان جناب خان است فقط این بار با چهره خودش، ویشکا آسایش جز وقفه های بغض آلوده چیزی برای عرضه ندارد و نیما شعبان نژاد لبخند های بی دلیلی نشان مان می دهد که نمی دانیم به چه منظوری تعبیه شده.

مهران مدیری هم در هیبت مردی متمول و کلاش، پشت پیانو می رود تا یکی دیگر از ترانه های معروف ایرانی را تخریب کند! در واقع شما پول می دهید برای تماشای هیچ. البته قصه ای که پشت ماجرا قرار است در جریان باشد، طرح درستی دارد؛ در همان قسمت اول حتی به یک تعلیق مؤثر می رسد. بالگرد کاراکتر اصلی و نوچه اش در ترفندی عوام فریبانه سقوط می کند تا مخاطب در انتظار قسمت بعدی باشد.

اما این انتظار چنان درازآهنگ و طویل کش می آید که تو با همان تماشای قسمت اول فکر می کنی ساعت ها پای مانیتور نشسته ای. یعنی نه تنها در وقفه های بین اتفاقات اصلی قصه، طنزی نمی بینیم بلکه خرده روایتی هم وجود ندارد. با پیرمردی عیاش که قرار است دل از دختران ببرد، چه خنده ای تولید می شود؟

یا کاراکتر سیما تیرانداز که با استفاده از کلمات فرنگی می خواهد خودش را به رخ بکشد، کاراکتری مستعمل و تکراری نیست؟ این وسط فقط باید به نما های طاووس و قرقاول و تیهو دل ببندیم و زرق و برق. یک خروار تشریفات و تجملات برای کارگردانی که فعلا حوصله ساختن موقعیت طنز ندارد.

فقط حرف های دردناک، اما پیش پاافتاده ای دارد مبنی بر کلاهبرداری خیرین، نیکوکاران تقلبی، فاجعه سایت های شرط بندی و قصه همیشگی آقازادگی. این ها قرار است مضامینی سیاسی-اجتماعی را به تدریج به کار اضافه کنند، اما تنه آنقدر نحیف است که هر مضمونی روی آن سنگینی می کند. دراکولا در واقع آنقدر بی جان است که موقعیتی را تاب نمی آورد.

فیلمنامه ای تنک، خنک که تمام جزئیاتش به دو پاراگراف هم نمی رسد! در ابتدای نوشته عرض کردیم که قصه اصلی می توانسته قابلیت هایی را به جریان بیندازد، اما کلیت دراکولا این شائبه را در ذهن به وجود می آورد که کارگردان مجموعه گویا صرفاً می خواسته سفارش را به موقع تحویل بدهد.

با این حال اگر هم به فکر چنین چیزی بوده، این همه خزنده و چرنده و پرنده چرا یک جا جمع شده؟! … می شود سر بیننده را با یک پایکوبی منشوری شیره مالید، سه چهار متلک لوس و پوسیده به سیاستکاران انداخت و سرآخر به سود پایانی چسبید. خلاصه دراکولا در واقع همین است: آفتابه لگن صد دست، شام و ناهار هیچی!

منبع: فرارو
انتشار: 3 خرداد 1400 بروزرسانی: 3 خرداد 1400 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 1322

به "دراکولا؛ آفتابه لگن 100دست، شام و ناهار هیچی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دراکولا؛ آفتابه لگن 100دست، شام و ناهار هیچی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید