تراشه ای که می تواند تست های ژنتیکی را ساده تر کند

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، خبرگزاری خبرنگاران- محققان یکی از شرکت های فعال در حوزه زیست شناسی مولکولی، ترانزیستورهای جدیدی را ارائه نموده اند که این توانایی را دارد نسل جدید ادوات آزمایش ژنتیکی را ارائه کند و با حذف احتیاج به آزمایشگاه، تست های ژنتیکی در دسترس همگان قرار می گیرد.

تراشه ای که می تواند تست های ژنتیکی را ساده تر کند

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، این شرکت فعال در حوزه زیست شناسی مولکولی به دنبال ارائه فناوری جدیدی برای تست های ژنتیکی است.

دکتر کیانا آران، از مدیران این شرکت به تازگی مقاله ای ارائه نموده که در آن نشان داده است می توان از ترانزیستور اثرمیدان گرافنی برای شناسایی جهش های ژنتیکی منفرد استفاده کرد. در این فناوری از تثیبت Cas9 روی سطح ترانزیستور استفاده شده است. این پلتفورم را می توان برای ساده سازی آزمایش های ژنتیکی برای اهداف تشخیصی و تحقیقاتی استفاده کرد.

این SNP-Chip در واقع یک سیستمی مجهز به CRISPR است که با ترانزیستورهای این شرکت کار می نماید. این سامانه از توانایی جستجوی طبیعی CRISPR به وسیله gRNA های قابل برنامه ریزی مجدد و ارتولوگ های آنزیمی CAS برای شناسایی SNP های هدف استفاده می نماید و به سرعت نتایج را روی صفحه نشان می دهد.

برخلاف سایر روش های آزمایش ژنتیکی رایج مانند PCR و مشخص توالی که برای انجام آن مراحل پیچیده آماده سازی و اندازه گیری نمونه نیاز بوده و همچنین به زمان بسیار بیشتر و آزمایشگاه مجهز با پرسنل فنی بسیار آموزش دیده نیاز دارد، تراشه SNP فقط به یک نمونه ساده نظیر خون، بزاق یا مواد گیاه نیاز دارد.

بنابراین، SNP-Chip اولین روش تشخیص SNP است که نه مسائل و گلوگاه های مربوط به تکثیر DNA را دارد و نه به ابزارهای نوری گران قیمت نیاز دارد.

محققان این شرکت SNP-Chip را برای آزمایش SNP های مرتبط با دو بیماری ژنتیکی انسانی شامل سلول داسی شکل و اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) به کار بردند و عملکرد آن را به اثبات رساندند. این محققان در هر دو مدل بالینی، SNP-Chip توانست بین نمونه های حاوی دو نسخه از SNP سالم در مقابل SNP مرتبط با بیماری تفاوت قائل گردد.

SNP-Chip قادر است غربالگری الکترونیکی آسان و دقیق را برای طیف وسیعی از مسائل ژنتیکی امکان پذیر کند.

به نقل از ستاد نانو، توانایی تشخیص SNP ها روی یک تراشه فقط به علم ژنتیک یاری نمی نماید، بلکه درک دانشمندان را در زمینه هایی مانند کشاورزی، فرآیندهای زیستی صنعتی و حتی تغییرات فرگشتی، مانند جهش های ایجاد کننده مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها یا ویروس های جهش یافته را بهبود می دهد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 19 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1400 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 1296

به "تراشه ای که می تواند تست های ژنتیکی را ساده تر کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تراشه ای که می تواند تست های ژنتیکی را ساده تر کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید