بعد از زدن واکسن کرونا باید در انتظار چه بود؟ آیا زندگی به حالت عادی باز می&zwnjگردد؟

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، خبرنگاران : انگلیس نخستین کشوری است که واکسیناسیون کرونا را با واکسن فایزر-بیونتک در 50 بیمارستان آغاز کرده است، پرسش این است که بعد از زدن واکسن افراد

بعد از زدن واکسن کرونا باید در انتظار چه بود؟ آیا زندگی به حالت عادی باز می&zwnjگردد؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از همشهری آنلاین به نقل رویترز سرویس ملی بهداشت انگلیس اولویت واکسن زدن را به افراد بالای 80 سال، کارکنان بهداشتی خط مقدم و کارکنان و ساکنان آسایشگاه ها داده است.

این واکسن با تکنولوژی جدید mRNA ساخته شده است و حاوی یک قطعه ساخته شده حاوی رمز ژنتیکی مربوط به پروتئین گل میخی کروناویروس جدید است. این واکسن باید در دوز با فاصله سه هفته تزریق شود و کارآزمایی های بالینی نشان دهنده اثربخشی حدود 95 درصدی آن در حفاظت از دچار شدن به کووید-19 است.

فایزر گفته است اثرات جانبی این واکسن در داوطلبان در کارآزمایی بالینی عمدتا در حد خفیف تا متوسط بوده و به سرعت برطرف شده است. شدیدترین اثرات جانبی پس از تزریق دوز دوم مشاهده شده است که شامل خستگی در 3.8 درصد داوطلبان و سردرد در 2 درصد آنها بوده است. افراد سالمندتر عوارض جانبی کمتر و خفیف تری را گزارش کرده اند.

این واکسن چه نوع حفاظتی ایجاد می کند؟

این واکسن هفت روز پس از تزریق دومش - که در فاصله یک ماه پس از تزریق اول انجام شده است- باعث پیشگیری از کووید-19 شده است.

کارآزمایی های بالینی فعلی طوری طراحی نشده اند که تعیین کنند آیا شخص واکسینه شده هنوز می تواند ویروس را به شخص دیگر منتقل کند یا نه. برخی از واکسن ها مانند واکسن هپاتیت A چنین حفاظتی ایجاد می کنند که ایمنی استریل کننده نامیده می شود، یعنی هم فرد در برابر عامل بیماری زا مصون می شود و هم دیگر آن را به دیگران منتقل نمی کند. سازندگان در این مرحله به دنبال آن هستند که تعین کنند آیا واکسن از بیمار شدن افراد جلوگیری می کند یا نه.

همچنین چند ماه دیگر طول خواهد کشید تا معلوم شود واکسیناسیون تا چه مدتی باعث حفاظت شخص در برابر عفونت کروناویروس می شود.

بنابراین افراد واکسن زده تا زمانی که پاسخ این پرسش معلوم شود، همچنان مانند سایر افراد از رفتن به کافه و رستوران یا سایر گردهمایی های شلوغ خود داری کنند.

آیا واکسیناسیون به معنای بازگشت به زندگی عادی است؟

از آنجایی هنوز هیچ شاهدی وجود ندارد که واکسیناسیون افراد از انتقال ویروس به دیگران هم جلوگیری کند و نیز با توجه به این هیچ واکسنی صددرصد موثر نیست- دانشمندان می گویند همچنان باید احتیاطات بهداشتی مانند ماسک زدن، شستن دست و فاصله گیری اجتماعی را رعایت کرد.

به گفته دانشمندان بعید است کارزارهای واکسیناسیون همگانی زودتر از بهار یا اوائل تابستان آینده به حجم ضروری (critical mass) برسد که احتمال فروکش کردن شیوع کرونا به وجود بیاید.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 18 دی 1399 بروزرسانی: 18 دی 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 1066

به "بعد از زدن واکسن کرونا باید در انتظار چه بود؟ آیا زندگی به حالت عادی باز می&zwnjگردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بعد از زدن واکسن کرونا باید در انتظار چه بود؟ آیا زندگی به حالت عادی باز می&zwnjگردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید