اهداف سعودی از اعلام آتش بس دروغین، تیر بن سلمان به سنگ خورد

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، خبرنگاران، گروه بین الملل رامین حسین آبادیان: روز آدینه هفته گذشته بود که سخنگوی ائتلاف متجاوز سعودی از تمدید یک ماهه آتش بس ادعایی این ائتلاف در یمن اطلاع داد. وی مدعی شد که این تمدید آتش بس به درخواست مارتین گریفیتس، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن، برقرار شده است.

اهداف سعودی از اعلام آتش بس دروغین، تیر بن سلمان به سنگ خورد

سخنگوی ائتلاف متجاوز سعودی همچنین مدعی شد که هدف از تمدید آتش بس، اعطای فرصت بیشتر به طرفین برای مذاکره درباره آتش بس دائمی و توافق بر سر مهمترین تدابیر مالی و انسانی و برای از سرگیری فرایند سیاسی است. این ادعاهای سخنگوی ائتلاف متجاوز سعودی درحالی است که از زمان اعلام آتش بس ادعایی در یمن، حملات به این کشور بیش از پیش تشدید شده است.

با این حال، به نظر می رسد که سعودی ها از رهگذر اعلام نمادین آتش بس در یمن اهدافی را دنبال می نمایند که از جمله مهمترین این اهداف، دریافت ژست حقوق بشری و ترمیم چهره خود در نزد افکار عمومی منطقه و دنیا است. واقعیت آن است که به دنبال شیوع ویروس کرونا، بسیاری از نهادهای حقوق بشری در دنیا خواهان آن شدند تا سعودی ها در چنین شرایطی حملات ددمنشانه خود علیه غیرنظامیان یمنی را متوقف سازد.

مقامات سعودی که خود را در مقابل فریادهای بشردوستانه دیدند، با اعلام یک آتش بس دروغین در یمن کوشش کردند تا ضمن دریافت ژست حقوق بشری، اندک آبروی باقی مانده خود در نزد افکار عمومی را حفظ نمایند. بدین ترتیب، سعودی ها و بازوان رسانه ای آنها از جمله العربیه و الحدث با وارونه جلوه دادن واقعیت های موجود کوشش می نمایند اینگونه وانمود نمایند که در اقدامی انسانی در یمن آتش بس برقرار نموده اند.

از سوی دیگر، مقامات عربستان سعودی زمان کنونی در سایه شیوع کرونا را بهترین فرصت برای بیرون کشیدن خود از باتلاق یمن می بینند. درست به همین دلیل است که همزمان با اعلام آتش بس نمادین و دروغین در یمن، ریاض به مارتین گریفیتس فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور این کشور نیز متوسل شده تا او هم همصدا با ائتلاف، خواهان برقراری آتش بس دوجانبه و انتها هرگونه درگیری در یمن بگردد.

البته مارتین گریفیتس نیز در همین جهت حرکت کرد و بدون اشاره به جنایات جنگی عربستان سعودی در یمن، از طرفین درگیری خواهان برقراری آتش بس دائمی شد. در واقع، عربستان سعودی به خوبی دریافته است که در طول سالیان گذشته به هیچیک از اهداف ترسیم شده خود در یمن دست پیدا ننموده است. ازجمله مهمترین این اهداف می توان به ریشه کن کردن انصارالله و مقاومت اشاره نمود که نه تنها این اتفاق نیفتاد، بلکه انصارالله و مقاومت به یک وزنه در سطح منطقه تبدیل شدند.

بر اساس آنچه که گفته شد، هرچند که عربستان سعودی در حال حاضر حملات خود علیه یمنی ها را تشدید نموده است اما میخواهد از فرصت کنونی به عنوان مرحله ای جهت زمینه سازی برای انتها جنگ یمن بهره برداری کند. ازهمین روی، سعودی ها دست به دامان گریفیتس و سازمان ملل متحد شده اند تا ضمن میانجی تراشی برای خود، به زعمشان به صورت آبرومندانه از جنگ یمن خارج شوند تا تبعات و پیامدهای بیشتری در حوزه های مالی متوجه آنها نگردد.

نکته حائز اهمیت دیگر آن است که عربستان سعودی به خوبی دریافته است که درحال حاضر بسیاری از مواضع حساس آن در شهر ریاض در تیررس نیروهای مقاومت یمن واقع شده است و این نیروها در هر لحظه که اراده نمایند می توانند مواضع آل سعود را بمباران نمایند. حملات مکرر یمنی ها به پایگاه ملک خالد عربستان در شهر ریاض در طول ماه های گذشته خود به تنهایی گواه بر این مدعاست.

ارتش و کمیته های مردمی یمن بارها و در مناسبت های مختلف ثابت نموده اند که قادرند مواضع حساس و راهبردی عربستان سعودی را مورد هدف قرار دهند. حملات موشکی گسترده به تأسیسات نفتی آرامکو تنها گوشه ای از قدرتنمایی موشکی نیروهای مقاومت یمن محسوب می گردد. بر این اساس، بدیهی است که سعودی ها کوشش می نمایند از رهگذر یک آتش بس دروغین در کوتاه مدت، زمینه برای خروج خود از باتلاق یمن در میان مدت یا بلند مدت را فراهم آورند.

مهمتر از تمامی نکاتی که بدان اشاره شد، مسأله پادشاه محمد بن سلمان ولیعهد کنونی عربستان سعودی است. طبق آخرین اخبار و گزارش ها، درحال حاضر شمارش معکوس برای تکیه زدن شاهزاده سعودی بر اریکه قدرت شروع شده است؛ به گونه ای که هر لحظه این امکان وجود دارد که پادشاهی محمد بن سلمان در عربستان اعلام گردد. بنابراین، طبیعی است که در چنین شرایطی، بن سلمان به فکر کاهش چالش های موجود در عرصه داخلی و خارجی عربستان باشد تا این چالش ها در آینده گریبان گیر حکومت وی نشوند.

از آنجایی که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به خوبی می داند جنگ یمن هیچ دستاوردی را برای عربستان سعودی به دنبال نداشته و نیز به خوبی به این مسأله واقف است که جنگ مذکور مخالفان زیادی در داخل عربستان دارد، بنابراین عزم خود را جزم نموده تا به نوعی زمینه های لازم جهت برون رفت از باتلاق یمن را فراهم سازد. کوبیدن بر طبل توخالیِ آتش بس در یمن نیز در همین چارچوب قابل تبیین است.

با تمامی این ها، آنچه که سعودی ها از آن غافل شده اند، زیرکی و هوشیاری مقاومت یمن است. درحالی که ائتلاف متجاوز سعودی بازی نخ نمای آتش بس را با هدف تحقق خواسته های خود به راه انداخته و سازمان ملل را نیز در این جهت با خود همراه ساخته، یمنی ها همچون همواره موضع هوشیارانه و حکیمانه ای را در این زمینه اتخاذ نموده اند. به همین دلیل، جنبش انصارالله یمن با ارسال سندی به مارتین گریفیتس، شرایط خود برای برقراری آتش بس در این کشور را اعلام کردند.

این سند، اعلام توقف جامع و نهایی جنگ در یمن و توقف همه اقدامات نظامی زمینی و دریایی و هوایی را خواهان می گردد. این سند اجرایی شدن آتش بس بلافاصله پس از امضای آن را در همه محورهای درگیری خواهان شده است. این سند انتها حضور خارجی در سراسر خاک یمن را درخواست می نماید. بر اساس این سند، انصار الله بازگشایی همه فرودگاه ها در یمن و بازگشایی گذرگاه های زمینی و دریایی را خواهان است.

این سند درخواست می نماید، سازمان ملل متحد از همه طرف ها، حضور پای میز مذاکره را درخواست کند. بر اساس این سند، انصار الله، از شورای امنیت و سازمان ملل متحد می خواهند به برگزاری گفتگوها در فضایی آزاد و مستقل پایبند باشند. این سند، همه پرسی یمنی را درباره نتایج فرایند سیاسی بر اساس قانون اساسی یمن را پیشنهاد نموده است.

این ابتکار انصارالله در واکنش به ماجراجویی های اخیر عربستان سعودی و موج سواری آن بر طرح دروغین آتش بس، ورق را در صحنه یمن برگرداند. این در حالی است که مقامات عربستان سعودی و در رأس آنها محمد بن سلمان، قصد داشتند با مانور بر طرح آتش بس خود و زمینه سازی برای خروج آبرومندانه از یمن، عملاً انصارالله و مقاومت را در موضع انفعال قرار دهند؛ کوششی که با ابتکار انصارالله در زمینه برقراری آتش بس، ناکام ماند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 31 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 687

به "اهداف سعودی از اعلام آتش بس دروغین، تیر بن سلمان به سنگ خورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اهداف سعودی از اعلام آتش بس دروغین، تیر بن سلمان به سنگ خورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید