افغانستان از همکاری ایران برای رسیدگی به حادثه جان باختن اتباعش قدردانی کرد

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، وزارت خارجه افغانستان با قدردانی از همکاری جمهوری اسلامی ایران برای رسیدگی به پرونده جان باختن اتباع افغان در مرز افغانستان و ایران، از توافق تهران و کابل برای تشکیل هیات رسیدگی به این موضوع اطلاع داد.

افغانستان از همکاری ایران برای رسیدگی به حادثه جان باختن اتباعش قدردانی کرد

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان مجله سینمایی گوگوریو، وزارت خارجه افغانستان بیان کرد که کابل و تهران بر روی تشکیل یک هیأت مشترک توافق نموده اند تا چگونگی جان باختن شماری از شهروندان افغان در مرز با ایران را آنالیز کند. هدف از تحقیق، دستیابی به حقیقت و تأمین عدالت عنوان شده است.

در بیانیه وزارت خارجه افغانستان که امروز (سه شنبه، 16 اردیبهشت) منتشر شده، آمده است که محمدهارون چخانسوری، معاون سیاسی این وزارت با سفارت ایران در کابل و سفیر افغانستان در تهران با مقامات ایرانی در تماس بوده و قضیه را پیگیری می نمایند.

بر اساس این بیانیه، وزارت خارجه ایران شب گذشته در یک تماس تلفنی با سفیر افغانستان در تهران، برای انجام تحقیقات در خصوص کشته شدن شماری از مسافران افغان در مرز با ایران، اعلام آمادگی نموده است.

مقامات ایرانی در این تماس تلفنی بیان کردند که امروز یک یادداشت رسمی در خصوص جزئیات فنی تحقیقات مشترک را به سفارت افغانستان ارسال می نمایند.

وزارت خارجه افغانستان با قدردانی از این اقدام تهران، بیان کرد که منتظر دریافت یادداشت رسمی ایران است تا در چارچوب آن یادداشت زمینه آغاز فوری تحقیقات مشترک مساعد گردد.

به گزارش فارس، روز شنبه هفته جاری یک خبرگزاری محلی افغانستان در خبری مدعی شد 50 تن از مهاجران افغان که به صورت غیرقانونی قصد عبور از منطقه دهانه ذوالفقار برای ورود به ایران را داشتند، از سوی نیروهای مرزی ایران بازداشت شده و پس از شکنجه به رود هریرود انداخته و نیمی از این افراد در آب غرق شده و نیمی دیگر نیز توانستند خود را نجات دهند.

در همین خصوص نیز محمد عارف جلالی پزشک ارشد بیمارستان هرات بیان کرد: پنج جسد که در آب غرق شده بودند از سوی خانواده های این افراد به بیمارستان هرات انتقال و پزشکی قانونی تحقیقات خود را درباره مرگ آنها آغاز کرد. آنالیز های پزشکی قانونی نشان داد که هیچ کدام از این افراد مورد ضرب و شتم قرار نگرفته و حتی جای گلوله در بدن آنها نیست و این افراد تنها در آب غرق شده اند.

به همین دلیل سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز (یکشنبه) در این باره ضمن ابراز همدردی با خانواده جانباختگان توضیح داد: این حادثه در خاک افغانستان اتفاق افتاده و مرزبانی جمهوری اسلامی ایران وقوع هر اتفاقی در این ارتباط در خاک کشورمان را رد نموده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه نمود: به جهت اهمیت موضوع و به منظور کسب اطلاع دقیق از چگونگی وقوع این حادثه در خاک افغانستان، مراتب را در همکاری با مقامات این کشور تحت آنالیز قرار داده ایم.

وی همچنین در نشست خبری روز گذشته (دوشنبه) خود گفت: بعضی درصدد بر هم زدن شرایط در منطقه و بین ایران و افغانستان هستند. شاهد بودید ایران اقدامات دیپلماتیک بسیار خوبی را آغاز کرد برای اینکه وحدت ملی و دولت فراگیر در افغانستان شکل بگیرد. به نظر من طرح این موارد به حاشیه بردن این مساعی دیپلماتیک ایران است و ما اتباع افغانستان را همیشه محترم شمرده و می شمریم و توصیه می کنیم رسانه ها، اتباع افغانستان و هم مسئولان مراقب توطئه ها باشند.

پیش از این نیز یک مقام پزشکی افغانستان و سرکنسولگری ایران در هرات، اخبار منتشره درباره بازداشت، شکنجه و انداختن مهاجران در رودخانه هریرود توسط هنگ مرزی ایران را تکذیب نموده بودند.

ر

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 13 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 714

به "افغانستان از همکاری ایران برای رسیدگی به حادثه جان باختن اتباعش قدردانی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افغانستان از همکاری ایران برای رسیدگی به حادثه جان باختن اتباعش قدردانی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید