اعلام جزئیات ارائه خدمات مراقبت از بیماران در منزل

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، رئیس سازمان نظام پرستاری جزئیات ارائه خدمات به بیماران 5 نوع بیماری را در منزل توسط مراکز هوم کر گفت.

اعلام جزئیات ارائه خدمات مراقبت از بیماران در منزل

به گزارش گروه اجتماعی مجله سینمایی گوگوریو، یکی از مسائل موجود در سیستم درمانی بستری شدن برخی بیماران به دلیل خدمات معمولی در بیمارستانهاست؛ به شکلی که دریافت چنین خدماتی توسط بیمار هزینه های زیادی مانند ایاب و ذهاب، تلف شدن زمان زیاد و ... به دنبال دارد. یکی از طرح هایی که در دست اجراست، ارائه خدمات هوم کر (مراقبت از بیمار در منزل) توسط مراکز هوم کر در کشور است.

محمد میرزابیگی، رئیس سازمان نظام پرستاری درباره بیمه تعرفه خدمات پرستاری در خانه، گفت: موضوع هوم کر (مراقبت بیمار در منزل) دو عرصه دارد؛ یکی خدماتی است که فرد مجوز لازم را می گیرد و خدماتی را در قالب هموم کر ارائه می دهند.

*ارائه خدمات به بیماران مبتلا به 5 بیماری در منزل

وی ادامه داد: نکته ای که اکنون برای اولین بار در کشور اتفاق می افتاد، اختصاصاً برای بیماری های سکته مغزی، بیمار آی سی یو با شرایط پایدار؛ یعنی فردی که چند روز در آی سی یو بستری می شود و شرایط پایداری پیدا می کند، بیماران سرطانی، نارسایی قلبی، زردی نوزادان غیرواگیر و بیماران صعب العلاج است.

رئیس سازمان نظام پرستاری اضافه نمود: این بیماران به کرات در بیمارستان بستری شده و معمولا در آنجا مراقبت می شوند؛ در حالی که خدمات خاص درمانی نیز دریافت نمی کنند؛ در نتیجه این بستری شدن هزینه هایی در بردارد؛ مانند ایاب و ذهاب، از کار افتادگی، عفونت بیمارستانی و ... و این افراد را دچار مشکل می کند.

میرزابیگی گفت: در دنیا نیز این روش خدمتی ارائه می شود. قرار است بسته های خدمتی این بیماری ها نوشته شودو قیمت خدمات ارائه شده در شبانه روز به این بیماران نیز نوشته شده است.

وی اضافه نمود: یکی از اتفاقاتی که در این طرح می افتد این است که مثلا یک بیمار ای سی یو در یک خانواده ای به یک مرکز هموم کر داده می شود. این مرکز هوم کر نباید بیشتر از یک ماه به این بیمار خدمت ارائه دهد؛ معنای آن این است که بعد از یک ماه باید یکی از اعضای خانواده را برای دادن خدمات حداقلی توانمند کرده و آموزش های ابتدایی را به آن فرد ارائه دهد.

رئیس سازمان نظام پرستاری یادآور شد: وقتی بیمار به منزل می رود، 10 روز اول یک پرستار متخصص، ده روز دوم یک پرستار عمومی و 10 روز سوم یکی از اعضای خانواده با یک نفر از پرستاران، بیمار را در منزل بررسی می کنند.

میرزابیگی با اشاره به چگونگی واگذاری مراقبت از بیمار در منزل، متذکر شد: مدیر پرستاری، پرستار مراقب و پزشک مراقب بیمارستان را بررسی می کنند تا ببینند چند نمونه از بیماران بستری در بیمارستان می توانند در خانه خدمات لازم را دریافت کنند.

وی ابراز داشت: مراکز هوم کر نیز از قبل با بیمارستان ها قرارداد قانونی بستند و در هر بیمارستان نیز یک هوم کر یونیتی که مسئول برقراری ارتباط بیمارستان با مراکز هوم کر است، موجود است. این مرکز بیماران را شناسایی می کند و به مراکز هموم کری که دارای مجوز و قرار داد با بیمارستان هستند، می سپارند و این مرکز نیز در منزل بیمار را در طول شبانه روز و براساس راهنمای بالینی که دارد، تحت پوشش قرار می دهد.

رئیس سازمان نظام پرستاری با بیان اینکه این طرح اکنون در یزد، کرمان، همدان و برخی نقاط تهران به صورت آزمایشی اجرا شده و نتیجه آن خوب بوده است، گفت: اکنون منتظر تصویب نهایی در شورای عالی بیمه هستیم تا این خدمات تحت پوشش بیمه ای قرار گیرد. البته اکنون مردم می توانند بیمار خود را تحت پوشش مراکز هوم کر قرار دهند، اما این خدمات تحت پوشش بیمه نیست.

*پوشش بیمه خدمات مراقبت در منزل در دستور کار شورای عالی بیمه

میرزابیگی ادامه داد: برای اینکه این خدمات تحت بیمه پوشش قرار گیرد، اکنون در دستور کار دبیرخانه شورای عالی بیمه است. اگر این خدمات تحت پوشش بیمه قرار گیرد، باعث کاهش هزینه ها برای مردم از جمله هزینه اقامت بیمار در بیمارستان، انجام مشاوره ها، آزمایشات و داور های غیر ضروری می شود.

وی شرح داد: طبق ارزیابی که داشتیم این کار بین یک سوم تا یک پنجم هزینه ها را کاهش می دهد. بین 35 تا 50 درصد بیماران مبتلا به انواع بیماری هایی که در بیمارستان ها بستری هستند را می توان به این مراکز هوم کر سپرد.

رئیس سازمان نظام پرستاری اضافه نمود: حدود هزار مرکز هوم کر در کشور و 130 هزار تحت بیمارستان داریم که اگر این روال نگهداری در منزل راه افتد، می تواند همدیگر را پوشش دهند تا مردم با هزینه کمتر و کیفیت بهتری خدمات درمانی لازم را دریافت کنند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 25 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 271

به "اعلام جزئیات ارائه خدمات مراقبت از بیماران در منزل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام جزئیات ارائه خدمات مراقبت از بیماران در منزل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید