تور ارمنستان: اظهارات تازه علی اف درباره ایران و ارمنستان در بازدید از هادروت

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، الهام علی اف رئیس جمهور جمهوری آذربایجان در بازدید از شهر هادروت منطقه قره باغ ادعا کرد که تا قبل از قرن نوزده در این شهر هیچ ارمنی حضور نداشت.

تور ارمنستان: اظهارات تازه علی اف درباره ایران و ارمنستان در بازدید از هادروت

با ما سفر کنید و با تور ارمنستان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، رئیس جمهور جمهوری آذربایجان به مناسبت اولین سالگرد آزادسازی هادروت در منطقه قره باغ روز یکشنبه (امروز) از این شهر تماشا کرد.

خبرگزاری رسمی آذرتاج جمهوری آذربایجان گزارشی درباره حضور الهام علی اف در شهر هادروت و صحبت های او در بازدید از این منطقه از شهرستان خوجاوند منتشر کرد.

علی اف رئیس جمهور جمهوری آذربایجان به مناسبت اولین سالگرد آزادسازی هادروت در نتیجه جنگ سال گذشته با ارمنستان بیان کرد، دولت برای بازسازی هادروت برنامه دارد.

رئیس جمهور جمهوری آذربایجان در ابتدای سخنانش گفت: دوستان عزیز! امروز اولین سالگرد آزادسازی هادروت است. من از صمیم قلب به شما و همه مردم (جمهوری) آذربایجان این مناسبت را تبریک می گویم.

الهام علی اف ادامه داد: بعد از یک وقفه طولانی، ما به هادروت خوجاوند برگشته ایم. ما با جنگیدن، دادن خون و شهید دادن به هادروت برگشته ایم...ما متجاوزان را از سرزمین بومی مان راندیم..یک دوره نو در هادروت و به طور کلی در قره باغ شروع شده است.

وی با تمنو از عملیات نظامی سال گذشته ارتش جمهوی آذربایجان در هادروت گفت: عملیات هادرت یکی از مهمترین عملیات های جنگ دوم قره باغ است. این عملیات هم از نظر نظامی و هم از نظر استراتژیک اهمیت زیادی داشت. اتمام موفقیت آمیز این عملیات به ما این فرصت را داد تا به هدف خود در آزادسازی قره باغ برسیم.

علی اف در ادامه سخنان خود به تندی علیه مواضع مقام های مختلف ارمنستان و ارمنستانی های حاضر در منطقه ها مختلف دنیا پرداخت و گفت که آنها حین اشغال قره باغ، در جریان جنگ (44 روزه سال گذشته) و دوره پس از جنگ مکرر مشغول دروغگویی بوده اند.

وی گفت: ارمنستانی های دنیا به سادگی این تصور غلط را در کشورهایی که زندگی می نمایند ایجاد نموده اند و گفتند که مردم ارمنستانی قرن ها در این سرزمین زندگی نموده اند.

الهام علی اف اضافه نمود: ارمنستانی ها در قرن 19 از ایران به هادروت (انتقال و) اسکان داده شدند. همه این را می دانند. قبلاً هیچ ارمنی در اینجا نبود. آنها تاریخ را جعل نموده اند و هنوز واقعیت های کنونی را جعل می نمایند.

وی در ادامه از برنامه های دولتش برای بازسازی هادروت و دیگر منطقه ها قره باغ کوهستانی اطلاع داد و بیان کرد که امروز بازسازی هادروت شروع شده است. زیربنای بزرگراه گذاشته شده است. بزرگراه های چهار خطه هادروت-جبرئیل و هادروت-فضولی ساخته می گردد... و ساخت مسجد در هادروت شروع شده است.

رئیس جمهور جمهوری آذربایجان اضافه نمود: من پایه و اساس مسجد را هم گذاشته ام و فکر می کنم این یک رویداد تاریخی است. زیرا در زمان شوروی بیشتر مردم ساکن هادروت ارمنستانی بودند. آنها البته اجازه ساخت مسجد در اینجا را نمی دادند. همه ما می دانیم که ساختن مسجد در دوران (اتحاد جماهیر) شوروی در کل و در دوران بی خدایی، غیرممکن بود.

اظهارات علی اف در شرایطی مطرح شده که به رغم آتش بس بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان بعد از جنگ سال گذشته بر سر قره باغ با میانجیگری روسیه، تنش ها در قفقاز جنوبی همچنان خبرساز است.

طبق توافق آتش بس ارمنستان و جمهوری آذربایجان، قرار شد ارمنستان اراضی اشغالی جمهوری آذربایجان در آغ دام، کلبجر و لاچین را تخلیه کند و بعلاوه توافق شد که ارتباط بین نخجوان با سایر بخش های جمهوری آذربایجان تسهیل گردد. در مقابل جمهوری آذربایجان هم متعهد شد ضمن توقف عملیات های نظامی، کریدور لاچین را (به عرض پنج کیلومتر) برای اتصال قره باغ به خاک ارمنستان تضمین کند. بنابر این توافق، روسیه نیروهای حافظ صلح خود را در منطقه ها همجوار قره باغ کوهستانی و منطقه ها مرزی جمهوری آذربایجان و ارمنستان مستقر نموده است.

روز گذشته در خبرها آمده بود که در نتیجه تیراندازی نظامیان جمهوری آذربایجان، یک شهروند 55 ساله ارمنستانی در منطقه مارتاکرت کشته شد (جزئیات بیشتر).

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 26 مهر 1400 بروزرسانی: 26 مهر 1400 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 1528

به "تور ارمنستان: اظهارات تازه علی اف درباره ایران و ارمنستان در بازدید از هادروت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارمنستان: اظهارات تازه علی اف درباره ایران و ارمنستان در بازدید از هادروت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید