اصلاح عوارض صادراتی بعضی کالاهای معدنی

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، وزیر صنعت، معدن و تجارت طی نامه ای به رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران، کاهش عوارض صادراتی بعضی مواد معدنی و صنایع معدنی را ابلاغ کرد. این دستورالعمل از دهم بهمن ماه امسال اجرا خواهد شد. همچنین شهریور ماه امسال، به دلیل اینکه صدور مواد خام معدنی از سوی اهالی صنعت و فعالان مالی مورد تایید نبوده و برای سال 1398 میزان هشت درصد عوارض پیش بینی شده بود، اما قیمت های بازار جهانی صدور مواد معدنی را شتاب بخشید؛ به طوریکه وزارت صمت برای صادرات بعضی کالاهای معدنی، عوارض صادراتی را در حدود 10 تا 25 درصد افزایش داد. روز 26 شهریور موضوع اخذ عوارض 25 درصدی برای صادرات مواد خام معدنی به گمرک جمهوری اسلامی ایران ابلاغ شد و از یکم مهر سال شکل اجرایی به خود گرفت.

اصلاح عوارض صادراتی بعضی کالاهای معدنی

پس از آن در تاریخ 30 دی ماه امسال، وزارت صمت طی نامه ای محرمانه و آنی به رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران اصلاح عوارض صادراتی بعضی مواد معدنی را خاطرنشان کرد. همچنین در راستای رونق بخشیدن به فراوری داخل و ایجاد ارزش افزوده در کشور، جلسه کارگروه هماهنگی سیاست های صادراتی در وزارت صمت تشکیل و مقرر شد که مصوبه افزایش عوارض 10 تا 25 درصدی صادرات کالاهای معدنی اصلاح و از تاریخ 10 بهمن ماه امسال اجرا و اعمال گردد.

براین اساس عوارض سنگ مس و کنسانتره آن از 10 به 5 درصد کاهش یافت. همچنین عوارض صادراتی سنگ کروم و کنسانتره آن از 25 به 10 درصد و سرب و کنسانتره آن از 20 به 12 درصد کاهش یافت؛ ضمن اینکه با هدف تامین احتیاج صنایع ذوب فولاد، 10 درصد عوارض بر صادرات آهن اسفنجی از تاریخ مذکور اعمال می گردد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 20 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 430

به "اصلاح عوارض صادراتی بعضی کالاهای معدنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصلاح عوارض صادراتی بعضی کالاهای معدنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید