آشنایی با یاغی های دربی

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، بازیکنان نسبتا زیادی در طول53 سال گذشته از استقلال به پرسپولیس رفته اند و یا اینکه از پرسپولیس راهی استقلال شده اند. در این مطلب به کسانی اشاره می گردد که مستقیما از یکی از دو تیم استقلال و پرسپولیس، راهی تیم رقیب شده اند و تجربه بازی در داربی را در لباس هر دو تیم دارند.

آشنایی با یاغی های دربی

ابتدای فصل جاری محمد نادری و در نیم فصل آرمان رمضانی از پرسپولیس به استقلال پیوستند و در صورت حضور در داربی تهران به پانزدهمین و شانزدهمین یاغی داربی تبدیل خواهند شد.

1- داریوش مصطفوی

داریوش مصطفوی اولین بازیکنی است که از استقلال راهی پرسپولیس شد. او با پیراهن استقلال سه داربی را تجربه کرد و در سال 49 راهی پرسپولیس شد. او با پیراهن پرسپولیس هم دوبار برابر استقلال به میدان رفت. گفته می گردد رفاقت او با همایون بهزادی دلیل ترک استقلال و پیوستن او به پرسپولیس بود.

داریوش مصطفوی بعدها وارد مباحث مدیریتی فوتبال ایران شد و مدت نسبتا قابل توجهی رئیس فدراسیون فوتبال ایران بود و البته مدت کمی هم مدیرعامل پرسپولیس شد.

2- منصور رشیدی

رشیدی در سال 49 اولین بار پیراهن استقلال را برابر پرسپولیس به تن کرد. او دروازه بان استقلال بود و با این تیم 6 داربی را تجربه کرد و در سال 56 به پرسپولیس پیوست و یک بار هم با پیراهن این تیم برابر استقلال حاضر شد که با شکست سه بر صفر سرخ ها برابر آبی ها به سرانجام رسید.

وی از کسانی است که در بازی معروف 6 تایی های 52 در استقلال حضور داشت.

3- جواد الله وردی

الله وردی مدافع استقلال در 52 بود و اولین داربی اش را هم همان سال برابر پرسپولیس انجام داد اما آنچه که باعث شهرت او شده است، بعد از بازی معروف شش تایی ها است. او بعد از آن بازی به پرسپولیس پیوست و این مسئله باعث شایعه کم کاری او در آن ملاقات شد. هرچند او و بعضی پیشکسوتان استقلال به شدت این اتهام را رد می نمایند اما پیشکسوتانی هستند از استقلال که این بحث را تایید می نمایند.

4- غلام رضا فتح آبادی

فتح آبادی در سال 58 برای اولین بار با لباس استقلال برابر پرسپولیس به میدان رفت و تک گل آبی ها را هم به ثمر رساند. او سال بعد به پرسپولیس پیوست و 4 بار با پیراهن این تیم برابر استقلال به میدان رفت. فتح آبادی در سال 65 بار دیگر به استقلال برگشت و یکبار دیگر در داربی با لباس استقلال به میدان رفت.

ظاهرا او قصد داشت بار دیگر به پرسپولیس برگردد اما درخشش رضا عابدیان در آن دوره برای پرسپولیس، تصمیم او را عوض کرد. وی از کسانی است که هم به استقلال و هم به پرسپولیس گل زده است.

5- شاهرخ بیانی

می گویند شاهرخ بیانی آنقدر محبوب بوده که روی دست مردم وارد زمین تمرین می شده است. او در سال 58 برای اولین بار با لباس استقلال در داربی بازی کرد. شاهرخ بیانی 5 بار با لباس استقلال برابر پرسپولیس بازی کرد و سال 65 راهی پرسپولیس شد. خود او یک بار دلیل این امر را اختلافات اقتصادی اش با مسئولان استقلال مطرح نمود و گفت علی پروین در حل مشکلاتش نقش بسزایی داشت و در تعارف اخلاقی با سلطان پرسپولیس نهاده شده بوده و به همین دلیل به این تیم رفت. علیرضا منصوریان پیشکسوت استقلال در یکی از اظهاراتش، رفتن بیانی به پرسپولیس را تلخ ترین اتفاق دوران نوجوانی اش عنوان نموده است.

او در سال 65 با لباس پرسپولیس به استقلال گل زد و بعد از مدتی دوباره به استقلال برگشت و با لباس استقلال به پرسپولیس گل زد.

بیانی سال گذشته از دستیاران قلعه نویی در استقلال بود.

6- علی علیزاده

با پرتاب اوت دستی هایش مشهور شد. اوت های بلند او مانند یک ارسال بود. علیزاده سال 84 با لباس پرسپولیس برابر استقلال به میدان رفت ولی سال بعد آن به استقلال رفت و پنج بار با پیراهن استقلال برابر پرسپولیس به میدان رفت. او با پیراهن استقلال یکبار به پرسپولیس گل زد اما مشهورترین صحنه ای که از او به یادگار مانده مربوط به داربی 66 است که در آخرین دقایق بازی مانند یک والیبالیست توپ را از جلوی سر علی کریمی دور کرد و با اهدا این پنالتی باعث شد پرسپولیس بازی باخته را به تساوی بکشاند.

بعد از آن داربی علیزاده تا مدتی به تمرینات استقلال نرفت و اقدام او شایعه مشخص نتیجه داربی از قبل را تقویت کرد.

7- امیر موسوی نیا

وی در سال 70 اولین بار با پیراهن استقلال برابر پرسپولیس به میدان رفت. او بعد از سه بار تجربه داربی با پیراهن استقلال، به پرسپولیس پیوست. موسوی نیا بعد از دو تجربه داربی با پیراهن پرسپولیس، فوتبال را کنار گذاشت.

گفته می گردد دلیل اصلی انتقال او از استقلال به پرسپولیس، علاقه قلبی او به سرخ های پایتخت بوده است و او بنا داشته که از ابتدا هم به آن تیم برود اما حضور بازیکنان نامدار در پرسپولیس باعث شد تا به استقلال برود و سپس در تیم محبوبش عضو گردد.

8- سعید عزیزیان

سعید عزیزیان با وجود دروازه بانی در تیم جوانان پرسپولیس، برای دوران خدمت از این تیم جدا شد و سپس به استقلال پیوست. او دو بار در اواخر دهه 60 با پیراهن ستقلال بازی کرد و سپس به پرسپولیس رفت که بهروز سلطانی از آن جدا شده بود. او یک بار هم با پیراهن پرسپولیس برابر استقلال به میدان رفت.

9- مهدی هاشمی نسب

گفته می گردد جنجالی ترین انتقال تاریخ میان استقلال و پرسپولیس متعلق به هاشمی نسب است. او بارها برای پرسپولیس برابر استقلال گلزنی نموده بود و در نزد طرفداران این تیم بسیار بازیکن محبوبی به شمار می رفت. انتقال او به استقلال با استعاره بمب ترکاندن در فوتبال ایران رواج یافت و انتقال او به استقلال رکورد قیمت بازیکن در لیگ ایران را شکست.

او بعد از حضور در استقلال با لباس این تیم در داربی معروف 2 بر 2 گلزنی کرد و غش کرد.

10- علیرضا نیکبخت واحدی

نیکبخت برای بعضی از طرفداران استقلال چیزی فراتر از یک بازیکن بود و هنوز هم با یک جست وجوی اینترنتی می توان وبلاگ های زیادی را یافت که در زمان حضور او در استقلال ساخته شده بودند و با رفتن او به پرسپولیس بسته شدند. او به دلیل اختلافات اقتصادی و مسائلی از این دست با مدیران وقت استقلال از جمله قریب، استقلال را ترک کرد و به پرسپولیس رفت. درخشش های او در پرسپولیس ادامه یافت و او از پایه گذاران قهرمانی پرسپولیس هم بود.

نیکبخت خیلی سریعتر از آنچه انتظار می رفت افت کرد و کوشش قلعه نویی برای احیای او در فوتبال ایران بی نتیجه بود.

11- علی انصاریان

با انتقال نیکبخت به پرسپولیس، علی انصاریان راهی استقلال شد. همان زمان هم طرفداران استقلال مطمئن بودند انصاریان تنها به دلیل مسائل شخصی حاضر شده به استقلال بیاید و به هیچ وجه دلش با تیم آنها نیست ولی این مسئله موجب بروز توهین هایی به وی نشد. انصاریان بعد از یک سال کم فروغ در استقلال از این تیم جدا شد. انصاریان زمستان سال گذشته به علت ابتلا به ویروس کرونا درگذشت.

12- هوار ملا محمد

ملا محمد هافبک عراقی ریز نقشی بود که به تازگی فوتبال را کنار گذاشته است. او در پرسپولیس دوران خوبی را پشت سر گذاشت. او با لباس پرسپولیس دوبار و با لباس استقلال یک بار در داربی پایتخت بازی کرد. او از معدود بازیکن خارجی است که در هر دو تیم استقلال و پرسپولیس به میدان رفته است.

13- محمد قاضی

قاضی در پرسپولیس زیر سایه کریم انصاری فرد قرار داشت و به او کمتر بازی می رسید. انتقال او به استقلال برعکس نفراتی که پیشتر به آنها اشاره شد، سر و صدایی به همراه نداشت و هرچند که او جزو یاغی ها نهاده شد ولی برخورد طرفداران دو تیم با او، خیلی متفاوت از نفرات قبلی بود.

14 - گادوین منشا

مهاجم خارجی سابق استقلال و پرسپولیس دیگر بازیکنی بود که به طور مستقیم بین 2 تیم ترانسفر شد. او که با پرسپولیس به فینال لیگ قهرمانان آسیا هم صعود نموده بود با وجود محبوبیت زیاد بین طرفداران، ترجیح داد راهی استقلال گردد. منشا در ابتدا عملکرد بدی نداشت اما در دربی 90 بازی درخشانی از خود به نمایش نگذاشت و استقلال با حساب یک بر صفر نتیجه را واگذار کرد.

همانطور که گفته شد در حال حاضر محمد نادری و آرمان رمضانی دو بازیکنی هستند که در داربی برای پرسپولیس بازی کردند و احتمال می رود در داربی شماره 95 پایتخت نیز در ترکیب استقلال به میدان بروند و به پانزدهمین و شانزدهمین یاغی این مسابقه تبدیل شوند.

منبع: فرارو
انتشار: 22 خرداد 1400 بروزرسانی: 22 خرداد 1400 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 1346

به "آشنایی با یاغی های دربی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با یاغی های دربی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید