گاف به سبک تلویزیون

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، بهترین کار، استفاده تلویزیون از افرادی است که صاحب تجربه هستند. نوع دعوت برنامه ساز از میهمان هم به برنامه ساز برمی شود.

گاف به سبک تلویزیون

سریال بی خاتمه حاشیه های سیما همچنان با تب و تاب بسیار ادامه دارد. به تازگی موضوع میهمانان برنامه های تلویزیونی دوباره مورد توجه رسانه ها نهاده شده و روال غیردقیق این برنامه ها برای دعوت از میهمانان شان انتقاد های سفت و سختی را پیش کشیده است.

ضیافت ستاره های تقلبی

این موضوع از زمانی مورد توجه دوباره نهاده شده که یک فرد متقلب با حضور در تلویزیون خود را به عنوان یکی از رتبه های برتر کنکور جا زد و به مدت 20 دقیقه هم برای مخاطبان این غول رسانه ای درباره راز های پیروزیتش سخنرانی کرد. جالب تر آنکه همین فرد به مدت یک سال در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه شهید بهشتی مشغول تحصیل بوده است و پس از دستگیری او تازه معلوم می شود که او اصلا در کنکور شرکت ننموده است.

اما حاشیه های میهمانان تلویزیونی ریشه دارتر از یکی، دو مثال است. تقریبا ماهی نیست که خبری حاشیه ای از میهمانان برنامه های سیما مورد توجه رسانه ها و مخاطبان قرار نگیرد. بعضی از کارشناسان معتقدند که با توجه به وسعت بسیار شبکه های سیما و برنامه های متعدد و متنوع آن و همچنین با توجه به اینکه صداوسیما که هر روز طیف وسیعی از افراد جامعه را در برنامه هایش میزبانی می نماید، بروز حاشیه و مشکل هایی درباره میهمانان گریزناپذیر است.

اما بعضی دیگر عقیده دارند که مدیران هر یک از برنامه ها موظف هستند تا پیش از حضور میهمانان روی آنتن، ادعا های آنان را راستی آزمایی نمایند.

تجربه های مشابه در برنامه های مختلف تلویزیونی نشان داده است که گویا ساختار اداره یک مجموعه عظیم رسانه ای که انحصار دولتی دارد و رویه های مشخص و اتوکشیده ای برای برنامه هایش در نظر گرفته، نمی تواند به شکل یکدست و بدون مسئله ای ادامه پیدا کند و هر بار بحرانی تازه در میان ساختار پیچیده و تودرتوی برنامه های تلویزیونی بیرون می زند.

نمونه های مشابه فرد متقلبی که اصلا در کنکور هم شرکت ننموده، اما خود را رتبه برتر جا زده بود، کم نیست. زوج اینفلوئنسری که مدعی توبه شدند و در ویژه برنامه ماه مبارک رمضان از تغییر در زندگی خود گفتند، اما پس از برنامه تصاویر و ویدئو هایی تازه در صفحاتشان منتشر کردند که ناقض حرف هایشان در تلویزیون بود.

حتی پست های پیشین صفحات مجازی آن ها نشان می داد که پیش از حضور در برنامه هم دروغ بودن ادعای آنان قابل اثبات بوده است. یکی از مهمترین این دردسر ها مربوط به رزمی کاری بود که پس از مطرح شدن در این برنامه و پس از چند ماه، با انتشار ویدئویی ادعای دروغین امام زمان بودن را عنوان کرد و مشخص نیست موجبات حضور این فرد را چه کسی و با چه نیتی در برنامه حالا خورشید فراهم کرد و پس از انتشار این ویدئو نیز کسی این پرسش را مطرح نکرد که تریبون صداوسیما چرا در اختیار این فرد نهاده شد؟

گاف به سبک تلویزیون

اما ماجرا فراتر از خطا های شخصی یک زوج یا دروغ شیطنت آمیز بعضی از افراد است که فقط خواسته اند تصویرشان در تلویزیون پخش شود یا شهرتی دست وپا نمایند. بعضی از میهمانان تقلبی در تلویزیون عمده مردم جامعه را به اشتباه انداخته و حتی از آنان یاری اقتصادی طلب نموده اند.

درست سال گذشته همین روز ها در برنامه فرمول یک با اجرای علی ضیا، فردی ادعا کرد برای درمان کودکش مجبور به فروش کلیه اش شده است. این موضوع بازتاب بسیار گسترده ای در میان جامعه مخاطبان تلویزیون داشت و با اعلام شماره کارت بانکی این فرد، یاری های بسیاری جمع آوری و به حساب او واریز شد.

اما زمان زیادی طول نکشید که مدیرعامل انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی ادعای این فرد را تکذیب کرد. او همچنین بیان کرد: ای کاش دست اندرکاران برنامه های مختلف تلویزیونی قبل از فراوری و انتشار چنین برنامه هایی که احساسات مردم را جریحه دار می نماید، از انجمن های مردم نهاد مانند انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی با 200شعبه و نمایندگی در سطح کشور و 40 سال سابقه فعالیت، صحت و سقم ادعا ها را آنالیز می کردند و ای کاش یاری های مردمی به گونه ای باشد که اطلاعات صحیح و منطقی به مردم ارائه شود و مردم بتوانند امور خیریه خود را در جهت صحیح و منطقی، انجام دهند.

اما این همه ماجرا نبود. فردی در بسیاری از برنامه های سیما حضور یافت و خود را پزشک، ترانه سرا، خواننده و... معرفی می کرد و جالب آنکه در همه برنامه ها هم به سادگی مورد پذیرش قرار می گرفت و روی آنتن می رفت. جالب اینکه او پس از حضور در تلویزیون، کنسرت گذاشت و بلیت های اجرایش هم به سرعت فروخت.

او در برنامه های به ظاهر معقول و محبوبی هم حضور پیدا کرد. از جمله در برنامه های کتاب باز با اجرای سروش صحت و خندوانه با اجرای رامبد جوان. با این حال پخش چند ثانیه از اجرای ضعیف و فالش او در شبکه های مجازی کافی بود تا حضورش به عنوان خواننده در برنامه های پربیننده زیر علامت سوال قرار بگیرد و رامبد جوان به خاطر دعوت از این خواننده پزشک در برنامه اش از مردم عذرخواهی کند.

سیاوش صفاریان پور یکی از برنامه سازان تلویزیون و شبکه چهار سیما در این باره به ایسنا گفته است: سردبیری دقیق گره گشای تمام این حواشی و مسائل است. به نوعی که یکسری ممیزی برای راستی آزمایی و همچنین میهمانان برنامه در نظر بگیرند.

بهترین کار، استفاده تلویزیون از افرادی است که صاحب تجربه هستند. نوع دعوت برنامه ساز از میهمان هم به برنامه ساز برمی شود. به طور مثال برنامه سازانی در تلویزیون هستند که پرریسک هستند و تلویزیون حواسش به آن ها است، اما در عین حال برنامه سازانی هم هستند که به آن ها اعتماد کامل دارد که این اعتماد به پشتوانه تجربه های پیروز پیشین آن ها بوده است.

صفاریان پور درباره اینکه تلویزیون برای دعوت از میهمانان چه استاندارد هایی دارد و پروتکل دعوت از میهمانان در صدا و سیما چگونه است، شرح داد: برای برنامه های مختلف تقریبا یک شیوه پایه و پایداری وجود دارد. چه برنامه ای علمی باشد و چه شوی تلویزیونی. تقریبا شورای سردبیری و گروه سردبیری یا گروه طراح پروژه جهت آدم هایی را که در برنامه قرار است ظاهر شوند مشخص می نمایند.

مساله قابل توجه در این میان شو های تلویزیونی هستند که همه نوع میهمانی در آن ها دعوت می شوند. سلسله مراتب دعوت از این میهمانان هم به این شکل است که ابتدا در شورای طراحی برنامه مطرح و آنالیز و سپس به گروه برنامه ساز اعلام می شود.

اگر مدیر گروه موافقت کند که میهمان برنامه طبق سیاست های برنامه و شاخصه های تلویزیون است، مرحله دعوت انجام می گیرد. پس از اینکه دعوت انجام شد و میهمانان پذیرفتند که به برنامه بیایند، مراحل آفیش و هماهنگی حضورشان در برنامه انجام می شود که اگر قرار است داخل سازمان صداوسیما بیایند باید خود مدیران شبکه به دستگاه های مربوطه از جمله حراست نامه صادر نمایند که ترتیب ورود افراد به داخل سازمان داده شود.

مریم نوابی نژاد سوژه پرداز برنامه ماه عسل هم پیش تر در مصاحبه با خبرآنلاین گفته بود: سازوکار دعوت از میهمان ها به گونه ای شده که فضای مجازی به برنامه ها خوراک می دهد، درصورتی که باید برعکس باشد و ما در فضای مجازی فرهنگ سازی کنیم.

منبع: فرادید
انتشار: 14 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 117

به "گاف به سبک تلویزیون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گاف به سبک تلویزیون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید