کتاب آذربایجان و ارّان (آلبانیای قفقاز) منتشر شد

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، به گزارش خبرنگاران ، حزب مساوات که عنوان اصلی آن حزب دموکراتیک اسلامی مساوات بود، به سال 1911 میلادی در شهر باکو تأسیس یافت. هدف این حزب ایجاد کشور اسلامی بزرگ و واحد تحت رهبری ترکان آسیای صغیر بود. حزب مذکور در ماه ژوئن 1918 استقلال بخشی از قفقاز را زیر عنوان جمهوری مستقل آذربایجان گفت. حال آن که نام این سرزمین هیچگاه آذربایجان نبود.

کتاب آذربایجان و ارّان (آلبانیای قفقاز) منتشر شد

در سال 1920 بلوشویک ها قفقاز را به تصرف خود درآوردند و سرزمین مذکور دوباره ضمیمه خاک روسیه گشت. دولت وقت شوروی نام آذربایجان را همچنان بر بخشی از قفقاز باقی نگاه داشت.

در آن روزها، گذاردن نام آذربایجان بر بخشی از قفقاز گفت وگوهای بسیار پدید آورد و در ایران به ویژه آذربایجان، اعتراض عده کثیری از میهن پرستان را سبب گشت. سال ها گذشت و ماجرا به دست فراموشی سپرده شد. اکنون کمتر کسی می داند که سرزمین ترکی زبان قفقاز در گذشته نامی جز آذربایجان داشته و هرگز به این نام نامیده نمی شده است.

با گذاردن نام آذربایجان بر بخشی از قفقاز اندیشه ای تازه نیز عنوان شد مبنی بر اینکه گویا آذربایجان سرزمینی است دونیم گشته که بخشی در شمال و بخشی در جنوب رود ارس نهاده شده است. چندی نگذشت که واژه هایی چون آذربایجان شمالی (مقصود سرزمین ترکی زبانان قفقاز است) و آذربایجان جنوبی (آذربایجان تاریخی و راستین) عنوان شد. البته این خاتمه ماجرا نبود. چندی بعد نویسندگان شوروی اعلام داشتند که آذربایجان هیچ گاه بخشی از ایران نبوده و به طور موقت و در نتیجه اردوکشی های استیلاگران ایرانیان توسط آنها اشغال شده است.

حال آنکه در سراسر طول تاریخ و در هیچ یک از آثار مورّخان قدیم و جدید حتی یک اشاره به این اردوکشی استیلاگرانه نشده است.

نگارنده کتاب آذربایجان و ارّان (آلبانیای قفقاز) کوشیده است با خودداری از ورود به مسائل سیاسی، به پیشینه جغرافیایی و تاریخی آذربایجان و سرزمینی که در شمال رود ارس نهاده شده و بعدها جمهوری شوروی سوسیالیستی آذربایجان نام گرفت، بپردازد و برخی ابهام های موجود دربار نام و حدود جغرافیایی و تیره و زبان مردم آلبانیای قفقاز و مردم آذربایجان را پاسخ گوید.

آذربایجان و ارّان (آلبانیای قفقاز)، عنایت اللّه رضا، در 200 صفحه: مصور، شمارگان 1100 نسخه، بها 45000 تومان از سوی انتشارات دکتر محمود افشار منتشر شد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 17 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 749

به "کتاب آذربایجان و ارّان (آلبانیای قفقاز) منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب آذربایجان و ارّان (آلبانیای قفقاز) منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید