چگونه گوشی اندرویدی را به تلویزیون متصل کنیم؟

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، خبرنگاران: چیزی بیشتر از یک دهه از حضور گوشی های هوشمند اندرویدی در میان کاربران می گذرد و در این مدت شاهد پیشرفت بسیار چشمگیر این گوشی ها بوده ایم. در نتیجه این روز ها گوشی های اندرویدی را با صفحه نمایش های بسیار باکیفیت سراغ داریم که حتی رزولوشن برخی از گوشی های ترازاول اندرویدی از تلویزیون هایی که در خانه داریم هم بیشتر است. از طرف دیگر روزی نیست که با گوشی خود عکس یا فیلم نگیریم و این فیلم ها را مشاهده نکنیم. اما انصافاً باید گفت تماشای عکس ها و فیلم هایی که با گوشی گرفته ایم در صفحه بزرگ تلویزیون لطف دیگری دارد.

چگونه گوشی اندرویدی را به تلویزیون متصل کنیم؟

خوشبختانه گوشی های هوشمند اندرویدی این امکان را در اختیار کاربران قرار می دهند تا با اتصال گوشی به تلویزیون، محتوای گوشی را بر روی صفحه بزرگ تلویزیون تماشا کرد، در نتیجه در ادامه راهنمای ساده و راحتی آماده نموده ایم تا با یاری این راهنما در کمترین زمان ِ ممکن گوشی اندرویدی را به تلویزیون وصل کنید.

اتصال کابلی گوشی اندرویدی به تلویزیون

اولین روشی که مدت ها است برای اتصال گوشی به تلویزیون استفاده می گردد، یاری دریافت از کابل های مخصوص انتقال تصویر و صدا از گوشی به تلویزیون است. این روش ممکن است نسبتاً قدیمی به نظر برسد، اما همان گونه که در جریان هستید انتقال سیگنال های صوتی و تصویری به وسیله سیم، ثبات بیشتری نسبت به روش های بدون سیم دارد و در نتیجه خبری از کندیِ پخش شدنِ محتوای گوشی در تلویزیون نیست.

ناگفته نماند که برخی از تلویزیون ها امکانات خاصی را برای اتصال بی سیمِ گوشی در اختیار کاربران قرار نمی دهند و چاره ای ندارید به غیر از اینکه دست به دامان روش های کابلی شوید. برای این کار احتیاج به یک کابل مبدل یو. اس. بی (USB) به اچ. دی. ام. آی (HDMI)، دارید. گفتنی است این روش تنها برای تلویزیون هایی کاربرد دارد که به ورودی اچ. دی. ام. آی، مجهز هستند. از طرف دیگر گوشی اندرویدی شما نیز باید قابلیت اتصال به تلویزیون به وسیله کابل اچ. دی. ام. آی را دارا باشد.

برای نمونه گوشی های هواوی مِیت 10، اچ. تی. سی 10، اچ. تی. سی. یو 11، ال. جی جی 5، ال. جی وی 20 و گلکسی اس 8 از قابلیت اتصال کابلی به تلویزیون بهره می برند.

کابل مورداحتیاج برای اتصال گوشی اندرویدی به تلویزیون

پس از اینکه از امکان اتصال گوشی اندرویدی خود به تلویزیون با کابل یو. اس. بی به اچ. دی. ام. آی اطمینان خاطر حاصل کردید نوبت آن فرا می رسد که به فکر خرید کابل مورداحتیاج برای این کار باشید. غالباً دو نوع متفاوت از این کابل ها در بازار موجود است، بیشتر گوشی های جدید و ترازاول از کابل های یو. اس. بی. سی (USB-C)، پشتیبانی می نمایند و بسیاری از گوشی های نسبتاً قدیمی تر نیز از کابل های میکرو. یو. اس بی ام. اچ. ال (Micro USB MHL)، پشتیبانی می نمایند.

کابل های میکرو یو اس بی به اچ. دی. ام. آی (کابل ام. اچ. ال)

اگر گوشی هوشمند اندرویدی شما به درگاه ام. اچ. ال مجهز است به راحتی می توانید با استفاده از این کابل ها، گوشی خود را به تلویزیون متصل کنید. انجام این کار احتیاج به تنظیمات خاصی ندارد و کافی است تا گوشی را بوسیله این کابل ها به درگاه اچ. دی. ام. آی تلویزیون متصل کنید و از تماشای محتوای گوشی در تلویزیون لذت ببرید.

کابل های یو. اس. بی. سی به اچ. دی. ام. آی

تجربه نشان داده است گوشی هایی که به قابلیت خروجی اچ. دی. ام. آی به وسیله درگاه یو. اس. بی سی مجهز هستند به صورت پیش فرض دارای کابل مخصوصِ این کار نمی باشند و باید این کابل را جداگانه خریداری نمایید. پس از خرید این کابل، کافی است تا یک سر آن را به درگاه یو. اس. بی سی که در گوشی هوشمند قرار گرفته است متصل نمایید و سر دیگر آن را به درگاه اچ. دی. ام. آی در تلویزیون بزنید.

اتصال گوشی هوشمند اندرویدی به تلویزیون بدون کابل اچ. دی. ام آی

همان گونه که اشاره کردیم اتصال گوشی اندرویدی به تلویزیون با کابل ثبات بیشتری نسبت به اتصال بی سیم دارد، اما انصافاً باید اعتراف کرد که این روش دردسر های خاص خودش را هم دارد و با توجه به گسترش اتصالات بی سیم، کاربران تمایلی به استفاده از روش های کابلی ندارند. ناگفته نماند که برخی از گوشی ها نیز از اتصال کابلی پشتیبانی نمی نمایند. اما احتیاجی نیست غم به دل خود را بدهید چرا که روش های بسیار راحت و ساده ای برای اتصال بی سیم گوشی هوشمند اندرویدی به تلویزیون وجود دارد.

چگونه گوشی هوشمند را با وای فای (WiFi) به تلویزیون متصل کنیم

انتقال داده های دیجیتال در بستر وای فای روزبه روز هواداران بیشتری پیدا می نماید و به همین دلیل نیز بهترین روش انتقال تصاویر و اطلاعات گوشی به صفحه نمایش تلویزیون، ارسال این محتوا در پهنای وای فای به حساب می آید.

برای انجام این کار 2 رویکرد متفاوت را می توانید در پیش بگیرید:

دانگل کروم کست (Chromecast)

رواج استفاده از فناوری وای فای باعث شده تا تلویزیون های هوشمندِ ترازاولی را سراغ داشته باشیم که به تجهیزات وای فای داخلی مجهز هستند و بدون احتیاج به خرید سخت افزار های جانبی به وای فای متصل می شوند. اما نباید فراموش کنیم که هنوز تلویزیون های زیادی در منازل مان وجود دارد که از وای فای داخلی بهره نمی گیرند.

اینجاست که می توانید از دانگل کروم کست بهره بگیرید. این دانگل و دیگر دانگل های شبیه به آن، به درگاه اچ. دی. ام. آی متصل می شوند و امکان دریافت تصاویر را برای این تلویزیون ها به صورت بی سیم و وای فای مهیا می نمایند.

به این ترتیب پیشنهاد می کنیم دانگل کروم کست یا دیگر دانگل هایی که استریم ویدئو و تصویر از گوشی به تلویزیون انجام می دهند را خریداری نمایید، سپس دانگل را به وسیله درگاه اچ. دی. ام. آی به تلویزیون متصل کنید. (این دانگل ها دارای آداپتور جداگانه ای برای تأمین برق هستند که این آداپتور هم باید به دانگل متصل گردد). در نهایت نیز باید اپلیکیشنِ دانگلی که خریداری نموده اید را روی گوشی هوشمند نصب نمایید و دستورات این اپلیکیشن را مرحله به مرحله اجرا کنید تا شرایط انتقال محتوای گوشی به تلویزیون به وسیله دانگل آماده گردد.

اتصال گوشی هوشمند به تلویزیون های قدیمی

درگاه اچ. دی. ام. آی اتصال گوشی های هوشمند به تلویزیون ها را راحت نموده است، اما تلویزیون های قدیمی نیز هنوز وجود دارند که خبری از ورودی اچ. دی. ام. آی، در آن ها نیست. شاید جالب باشد بدانید حتی گوشی های هوشمند را به این تلویزیون های قدیمی نیز می توان متصل کرد به شرط اینکه کابل مخصوص آر. سی. اِی (RCA) را خریداری کنید. این کابل که در بازار با نام کابل کامپوزیت (Composite) هم شناخته می گردد با یاری یک مبدل، تصاویر را از گوشی هوشمند به تلویزیون های قدیمی که وروی اِی. وی، (AV) دارند منتقل می نماید. ناگفته نماند از آنجایی که تلویزیون های قدیمی قابلیت نمایش رزولوشن های بالا را ندارند و کابل کامپوزیت نیز توان انتقال تصاویر را رزولوشن فول. اچ. دی (FullHD) را ندارد، تصاویر و ویدئو ها با این روش با افت تصویر به تلویزیون های قدیمی منتقل خواهد شد.

گفتنی است با توجه به قدمتی که تلویزیون های لامپی دارند و کابل هایی که در بازار موجود است، احتمال عدم اتصال گوشی هوشمند به این تلویزیون ها وجود دارد.

تجهیزات لازم برای اتصال گوشی هوشمند به تلویزیون های قدیمی

اولین چیزی که برای این کار احتیاج دارید گوشی هوشمندی است که حتماً خروجی اچ. دی. ام. آی، داشته باشد. سپس به یک کابل اچ. دی. ام. آی از نوع یو. اس. بی سی یا ام. اچ. ال، احتیاج دارید. در نهایت نیز همان گونه که اشاره کردیم باید یک مبدل اچ. دی. ام. آی به کامپوزیت (اِی وی /آر. سی. اِی) خریداری کنید.

توجه داشته باشید که گوشی هوشمند شما محتوا را با کیفیت اچ. دی (HD) آماده می نماید، اما در تلویزیون های قدیمی خبری از قابلیت پخش اچ. دی تصاویر نیست و این تصاویر باید به کیفیت اس. دی (SD)، تبدیل شوند. در نهایت نیز یک کابل اِی. وی (AV) برای اتصال میان مبدل کامپوزیت و تلویزیون احتیاج دارید.

همان گونه که اشاره کردیم در حالت تئوری، هدایت که برای انتقال تصاویر از گوشی هوشمند به تلویزیون های قدیمی آماده نموده ایم کاملاً عملی است، اما باز هم با توجه به مبدل های موجود در بازار، نوع گوشی هوشمند شما و همچنین تلویزیونی که برای این کار آماده نموده اید ممکن است سازوکار انتقال تصویر با این راهنما به راحتی انجام نگردد.

پس از اینکه تجهیزات لازم را آماده کردید باید یک سر کابل اچ. دی. ام. آی را به گوشی هوشمند متصل کنید و سر دیگر کابل را به دستگاه مبدل اچ. دی. ام. آی به کامپوزیت بزنید. سپس کابل ای. وی را به دستگاه مبدل بزنید و سر دیگر کابل را به تلویزیون قدیمی متصل نمایید. در نهایت نیز وارد تنظیمات تلویزیون شوید و ورودی آن را بر روی اِی. وی قرار دهید.

اتصال گوشی هوشمند به تلویزیون به وسیله بلوتوث

تا این قسمت به روش هایی برای نمایش عکس و فیلم های گوشی اندرویدی بر روی صفحه نمایش تلویزیون اشاره کردیم، اما جالب است بدانید حتی گوشی را با بلوتوث هم می توان به تلویزیون متصل کرد. البته با این روش امکان انتقال تصویر وجود ندارد و تنها می توانید صدا را از گوشی به تلویزیون انتقال دهید.

این روش تنها برای تلویزیون های هوشمند قابل پیاده سازی است و اتصال گوشی به تلویزیون در این روش فرقی با اتصال گوشی به هدفون های بی سیم ندارد و کافی است تا بلوتوث تلویزیون را روشن کنید و گوشی را با بلوتوث به تلویزیون متصل نمایید.

منبع: برترین ها
انتشار: 27 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 275

به "چگونه گوشی اندرویدی را به تلویزیون متصل کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه گوشی اندرویدی را به تلویزیون متصل کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید