چگونه با ورزش بر سردرد ناشی از روزه داری غلبه کنیم؟

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم ورزشی معتقد است که در ایام ماه مبارک رمضان برای جلوگیری از سردرد ناشی از افت قند خون، با انجام فعالیت ورزشی می توان بر سردرد خود غلبه کرد.

چگونه با ورزش بر سردرد ناشی از روزه داری غلبه کنیم؟

به گزارش خبرنگاران و به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی، دکتر هادی روحانی عضو هیئت علمی پژوهشگاه گفت: مهم ترین عامل ایجاد سردرد در طول روز برای افراد روزه دار، افت قند خون است که به دلیل نخوردن غذا توسط فرد روزه دار پس از وعده سحر رخ می دهد. این سردرد به طور معمول اندکی پس از ساعت ظهر بروز می کند و به همراه خود، بوی بد دهان را نیز به دنبال دارد که علامت کاهش قند خون و استفاده بدن از مواد جایگزین قند مانند کتون بادی ها است. البته این مسئله به این معنا نیست که در بدن شما هیچ قندی وجود ندارد، بلکه قند در مخازن ویژه مثل کبد به صورت گلیکوژن ذخیره می شود، اما به اندازه کافی در دسترس سلول های مغزی قرار ندارد.

وی گفت: از آنجایی که سلول های عصبی و مغز فقط می توانند قند مصرف کنند، بنابراین کمبود قند منجر به سردرد و عصبانیت شما می شود. پس برای این که بتوانید در ایام ماه مبارک رمضان بر سردرد و بی حالی خود غلبه کنید، بهتر است با یک ترفند علمی و با انجام یک حرکت ورزشی، قندها را از مخازن بدن رها کرده و به سمت خون و مغز هدایت کنید.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم ورزشی در پایان اعلام کرد: زمانی که در این ایام احساس سردرد دارید، در همان لحظه از روی صندلی خود بلند شوید و شروع کنید تعداد 20 پله را با سرعت بالا بروید، یا یک جهت 30 متری را با سرعت بدوید، یا اینکه در جا، چند بار با سرعت بالا و پایین بپرید. با این کار به مغز پیغامی ارسال می کنید مبنی بر این که می خواهید یک فعالیت بدنی انجام دهید و مغز هم دستور ترشح هورمون های کاتکولامینی را صادر و منجر به رهاسازی قند باقیمانده در کبد می شود.

وی شرح داد: البته ناگفته نماند که برای اینکه ذخیره قندی خوبی در کبد داشته باشید، باید روز قبل، در فاصله افطار تا سحر به مقدار کافی غذاهای کربوهیدراتی مانند نان، خرما، عسل و غذاهای ویژه ماه مبارک رمضان مانند شله زرد، شربت، فرنی و بسیاری خوراکی های شیرین دیگر را مصرف کرده باشید. با این ترفند علمی به راحتی می توانید قند را در اختیار مغز خود قرار دهید و سردرد را تا حد زیادی از خود دور کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 18 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1400 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 1293

به "چگونه با ورزش بر سردرد ناشی از روزه داری غلبه کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه با ورزش بر سردرد ناشی از روزه داری غلبه کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید