انتها اینترنت اکسپلورر: مرورگر قدیمی پردردسر به ایستگاه نهایی می رسد

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، در روزگاری نه چندان دور، اینترنت اکسپلورر برترین مرورگری بود که هر کاربر فضای مجازی برای گشت و گذار در اینترنت از آن استفاده می کرد. اما با گذشت زمان مرورگر شرکت مایکروسافت نه تنها حرفی در برابر رقبایش نداشت بلکه آهسته آهسته دچار مسائل بیشتری هم شد. مسائلی که در نهایت باعث شدند مایکروسافت این مرورگر را در حاشیه همه فعالیت هایش قرار دهد و نقش آن را هر روز کم رنگ تر از قبل کند. اما این سرانجام کار نبود و با عرضه مرورگر مایکروسافت اج، تقریبا هیچ دلیلی برای پشتیبانی از اکسپلورر وجود نداشت. حالا مایکروسافت به صورت رسمی از سرانجام این مرورگر قدیمی و شاید نه چندان محبوب خبر داده است.

انتها اینترنت اکسپلورر: مرورگر قدیمی پردردسر به ایستگاه نهایی می رسد

از ویندوز 95 تا شکست در برابر گوگل و موزیلا

نخستین نسخه از مرورگر اینترنت اکسپلورر در سال 1995 و برای ویندوز 95 عرضه شد. نسخه های بعدی این مرورگر اگرچه پیشرفت های قابل قبولی داشتند اما عرضه مرورگر کروم به وسیله گوگل همه برنامه های مایکروسافت را تحت تاثیر قرار داد. مرورگر ضعیف، کند و بدون امکانات مایکروسافت حالا نه تنها باید با مرورگر قدرتمند گوگل رقابت می کرد بلکه رقیب دیگری به نام فایرفاکس از مجموعه موزیلا را در هم در برابر خودش می دید. به مرور زمان، کاربران اینترنت اکسپلورر به شدت کاهش پیدا کردند و افرادی که سیستم عامل ویندوز خود را عوض می کردند از این مرورگر تنها برای نصب مرورگرهایی مانند کروم و موزیلا کمک می گرفتند.

واقعیت این است که اینترنت اکسپلورر از سال ها پیش به مرورگری تبدیل شده بود که هیچ قابلیت ویژه ای نداشت. رابط کاربری ناامیدنماینده آن در کنار سرعت بسیار پایین اجرای صفحات مجازی بسکمک از کاربران را خشمگین می کرد و همین هم باعث می شد بسکمک از آن ها با ساخت جوک های گوناگون این مرورگر ضعیف و قدیمی را به باد انتقاد و حتی تمسخر بگیرند. نقدها بسیار زیاد از مرورگر پوسیده مایکروسافت که در عین حال سهم عظیمی از کاربران اینترنت روی سیستم عامل ویندوز این شرکت را به مرورگر کروم گوگل هم باخته بود باعث شد این غول حوزه نرم افزار در پی یک راهکار باشد.

آن ها در سال 2015 از مرورگر نوی به نام مایکروسافت اج رونمایی کردند. اگرچه مرورگر نو مایکروسافت مانع فعالیت اینترنت اکسپلورر نبود اما به نظر می رسد نخستین میخ به تابوت این مرورگر بیش از حد کهنه باشد. مایکروسافت در کوشش بود تا اکسپلورر را برای همواره از میدان مسابقه به بیرون هدایت کند و حتی کار به جایی رسید که یکی از توسعه دهندگان سرویس های ایمنی ویندوز با انتشار مقاله ای از لزوم عده استفاده از این مرورگر سخن گفت. اگر تنها یک بار با اینترنت اکسپلورر کار نموده باشید، می دانید که این مرورگر کوشش ویژه ای برای تبدیل شدن به مرورگر پیش فرص سیستم عامل شما دارد اما هیچ ویژگی مثبتی برای دست یابی به این افتخار در آن وجود ندارد.

در این زمینه بخوانید:

کدام غول فناوری تیک تاک را تصاحب می نماید؟

چگونه مشکل پخش نشدن فیلم در ویندوز 10 را رفع کنیم؟

برترین مروگر اینترنت برای ویندوز 10 کدام است؟

اینترنت اکسپلورر چه زمانی به پایان راه می رسد؟

با موفقیت مرورگر مایکروسافت اج تقریبا هیچ علتی برای پشتیبانی از اینترنت اکسپلورر که کاربران بسیار اندکی دارد، وجود ندارد. بنابراین مایکروسافت به صورت رسمی گفت که از تاریخ 30 نوامبر 2020 (10 آذر 99) پشتیبانی از این مرورگر محبوب را برای همواره به پایان می رساند. هم چنین سرویس های آنلاین مایکروسافت از تاریخ 17 آگوست 2021 (26 مرداد 1400) روی این مرورگر در دسترس نیستند. به عبارت دیگر، مرورگر اینترنت اکسپلورر حدود یک سال دیگر عملا قابل استفاده نیست و کاربردی ندارد.

اما اینترنت اکسپلورر تنها مرورگری نیست که مایکروسافت می خواهد آن را برای همواره متوقف کند. با انتشار نسخه نوی از مرورگر مایکروسافت اج که براساس هسته اصلی مرورگر کروم فعالیت می نماید، کاربران نسخه های کلاسیک مرورگر اج به سرعت در حال مهاجرت به این مرورگر هستند و آمارهای رسمی از محبوبیت بسیار زیاد مرورگر اج کرومیوم خبر می دهد. بنابراین مایکروسافت تصمیم گرفته از تاریخ 9 مارس 2021 (19 اسفند 99) پشتیبانی از نسخه کلاسیک مرورگر اج را نیز متوقف کند. به نظر می رسد این تصمیم های مایکروسافت تنها یک علت دارد؛ افزایش تمرکز روی مرورگر محبوب مایکروسافت اج کرومیوم که هر روز کاربران بسیار بیشتری را به خود جذب می نماید.

آن چه امروز به عنوان مرورگر اج در دسترس قرار گرفته در حقیقت نسخه کرومیوم آن است که براساس کدهای آزاد مرورگر کروم توسعه پیدا نموده و سرعت و امکانات بسیار جذابی دارد. همین بروزرسانی بزرگ هم بسکمک از کاربران را تحت تاثیر قرار داده و حالا اج کرومیوم به دومین مرورگر محبوب کاربران فضای مجازی تبدیل شده است. براساس آخرین آمارهای رسمی، گوگل کروم انتخاب 71 درصد کاربران بوده و پس از آن نوبت به اج کرومیوم می رسد که 8.46 درصد از بازار را در اختیار دارد. نکته جالب این که فایرفاکس با وجود سابقه بسیار طولانی تر تنها 7.27 درصد از کاربران را تحت تاثیر خود قرار داده تا از آن استفاده نمایند. بخشی از این موفقیت به تبدیل شدن مرورگر اج کرومیوم به مرورگر پیش فرض ویندوز بازمی شود. به نظر می رسد مایکروسافت راه نهایی پیشرفت مرورگر نو خودش را پیدا نموده و تصمیم دارد حساب ویژه ای روی اج کرومیوم باز کند.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 21 آذر 1400 بروزرسانی: 21 آذر 1400 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 1588

به "انتها اینترنت اکسپلورر: مرورگر قدیمی پردردسر به ایستگاه نهایی می رسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتها اینترنت اکسپلورر: مرورگر قدیمی پردردسر به ایستگاه نهایی می رسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید