تور استرالیا: نشست آمریکا، هند، استرالیا، ژاپن علیه چین، پکن: محکوم به شکست هستید

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، نشست سران آمریکا، هند، استرالیا و ژاپن به میزبانی جو بایدن در کاخ سفید، با صدور یک بیانیه مشترک به کار خود انتها داد و واکنش پکن را در پی داشت.

تور استرالیا: نشست آمریکا، هند، استرالیا، ژاپن علیه چین، پکن: محکوم به شکست هستید

با تور استرالیا از بزرگترین کشور قاره اقیانوسیه دیدن کنید و شهرهای زیبای ملبورن و سیدنی استرالیا را ببینید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، در ادامه تحرکات ضد چینی واشنگتن، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در کاخ سفید با نخست وزیران هند، ژاپن و استرالیا یک نشست چهارجانبه مشترک برگزار کرد.

طبق گزارش ها، نشست مشترک روز آدینه (دیروز) رئیس جمهور آمریکا با نخست وزیران هند، استرالیا و ژاپن در کاخ سفید با صدور یک بیانیه مشترک به کار خود سرانجام داد. نشست این چهار کشور به کواد (Quad) موسوم شده است.

هر چند در بیانیه مشترک جو بایدن، نارندرا مودی، اسکات موریسون و یوشیهیده سوگا اشاره صریحی به چین نشده است، اما از نظر کارشناسان مسائل بین المللی و رسانه های معتبر این نشست چهارجانبه، یک نشست سراسر ضد چینی است.

در بخشی از بیانیه مشترک سران آمریکا، هند، استرالیا و ژاپن آمده است: ما تصدیق می کنیم که آینده مشترک ما در هند و اقیانوس آرام نوشته می گردد و کوشش های خود را مضاعف می کنیم تا اطمینان حاصل گردد که کواد (Quad) نیروی صلح، ثبات، امنیت و رفاه منطقه ای است.

آنها با اشاره به تنش ها و اختلافات در دریاهای چین جنوبی و شرقی میان چین و بعضی کشورهای منطقه اعلام کردند: در این راستا، ما همچنان به پایبندی به قوانین بین المللی به ویژه آنچه در کنوانسیون سازمان ملل در حقوق دریا منعکس شده است، می پردازیم تا به چالش های مربوط به نظم مبتنی بر قوانین دریایی از جمله در دریاهای چین شرقی و جنوبی بپردازیم. ما حمایت خود را از کشورهای کوچک جزیره ای به ویژه آنهایی که در اقیانوس آرام هستند، تقویت می کنیم.

سران کشورهای آمریکا، هند، استرالیا و ژاپن در بخش دیگری از این بیانیه به تنش ها در شبه جزیره کُره اشاره و خواسته های خودشان را از کره شمالی مطرح کردند.

بایدن و نخست وزیران هند، ژاپن و استرالیا

آنها تصریح کردند: ما بر تعهد خود مبنی بر خلع سلاح کامل کره شمالی مطابق قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد تأکید می کنیم و بعلاوه ضرورت حل فوری مسئله ربوده شدگان ژاپنی را تأیید می کنیم. ما از کره شمالی می خواهیم که به تعهدات خود در سازمان ملل پایبند باشد و از انجام اقدامات تحریک آمیز خودداری کند. ما بعلاوه از کره شمالی می خواهیم که وارد یک گفتگوی اساسی گردد.

درخواست سران کشورهای آمریکا، هند، ژاپن و استرالیا از کره شمالی برای ورود به مذاکرات و خلع سلاح اتمی در شبه جزیره کره در شرایطی مطرح شده که پیونگ یانگ بارها از واشنگتن خواسته از مواضع خصمانه خود علیه کره شمالی به ویژه در زمینه اعمال تحریم ها دست بردارد.

خبرگزایر رویترز در گزارش خود درباره این نشست چهار جانبه به میزبانی جو بایدن نوشت: رهبران ایالات متحده، ژاپن، هند و استرالیا در اولین اجلاس حضوری خود در بهبوحه نگرانی های مشترکشان در قبال چین، روز آدینه وعده دادند که در ایندوپاسفیک (منطقه ها حائل بین دو اقیانوس هند و آرام) در پی یک منطقه آزاد و بدون اجبار تحت فشار خواهند بود.

شبکه الجزیره انگلیسی هم در صفحه اینترنتی خود گزارشی درباره این نشست منتشر کرد و اطلاع داد: در حالی که چین در اظهارات عمومی چهار رهبر یا در بیانیه مشترک طولانی و برگه ای که پس از آن منتشر شد ، نامی برده نشد ، در این بیانیه به اصرار بر رفتار مبتنی بر قوانین در منطقه ای که چین کوشش می نماید در آن قدرت نمایی کند، اشاره شده است.

کیمبرلی هالکت خبرنگار حوزه کاخ سفید در الجزیره در این باره به این شبکه گفت: آنچه این چهار رهبر واقعاً اینجا برای بحث در خصوص آن صحبت می نمایند چین است، نفوذ روزافزون چین در همه جنبه های زندگی نه فقط در کشورهای آنها بلکه در سراسر دنیا.

مقام های دولت چین روز آدینه (دیروز) به شدت از نشست چهار جانبه آمریکا، هند، استرالیا و ژاپن انتقاد کردند و در رد مواضع ضد چینی آن اعلام کردند که این نشست محکوم به شکست است.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 1508

به "تور استرالیا: نشست آمریکا، هند، استرالیا، ژاپن علیه چین، پکن: محکوم به شکست هستید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور استرالیا: نشست آمریکا، هند، استرالیا، ژاپن علیه چین، پکن: محکوم به شکست هستید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید