مهرماه در قاب نجوم، اعتدال پاییزی از چه ساعتی آغاز می شود

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، علی آزادگان در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه اول مهر در تقویم هجری شمسی آغاز پاییز و اعتدال پاییزی را نشان می دهد، اظهار کرد: اول مهرماه در ساعت 11:21 دقیقه، پاییز در نیمکره شمالی زمین آغاز می شود و این در شرایطی است که ساکنان نیمکره جنوبی زمستان سرد را پشت سر گذاشته و به فصل بهار وارد می شوند.

مهرماه در قاب نجوم، اعتدال پاییزی از چه ساعتی آغاز می شود

کارشناس نجوم خاطر نشان کرد: اعتدال پاییزی لحظه ای است که مرکز قرص خورشید بر صفحه استوای زمین قرار می گیرد و از آن گذشته به جنوب صفحه استوای زمین می رود.

آزادگان با بیان اینکه همانطور که در روز اول بهار طول روز و شب تقریبا برابر است، در اعتدال پاییزی که با اول مهر شروع می شود نیز طول روز و شب برابر است، افزود: از انقلاب تابستانی سه ماه گذشته و روزها در این مدت روز به روز کوتاهتر شده اند تا اینکه در اعتدال پاییزی با هم تقریبا برابر شده و پس از آن شبها به تدریج طولانی تر از روزها خواهند شد تا به انقلاب زمستانی (شب یلدا) برسیم.

وی بیان نمود: اعتدالها و انقلابها رخدادهایی نیستند که تمام روز در حال وقوع باشند بلکه فقط در لحظه خاص پیش بینی شده رخ می دهند.

به گفته وی، اعتدال پاییزی در تقویم مصادف با اول مهر است اما در تقویم میلادی به دلیل دقت پایین آن تا چند روز ممکن است جابجا شود و از 21 تا 24 سپتامبر قرار بگیرد.

کارشناس نجوم گفت: نقاط اعتدال که یکی بهاری و دیگری پاییزی است از تقاطع دو دایره بزرگ استوای آسمان (استوای آسمان از ادامه استوای زمین و انطباق آن بر آسمان به دست می آید) و دایره البروج که همان جهت حرکت ظاهری خورشید بر کره آسمان است، حاصل می شود.

وی افزود: بعد از اعتدال پائیزی و شروع فصل سوم سال به مرور از روز اول مهر از طول روز کاسته و به طول شب اضافه کرده می شود.

کارشناس نجوم افزود:حرکت سالیانه خورشید بر روی دایرة البروج واقع شده است و هر روز حدود یک درجه روی آن حرکت می کند. لحظه اعتدال پاییزی زمانی است که خورشید درست در میان آسمان واقع شده است. در این زمان طول شب و روز باهم برابر است.

وی ادامه داد: قبل از اعتدال پاییزی اهالی نیم کره شمالی در تابستان بسر می بردند که طول روزهایشان بلندتر از شبها بود. با رسیدن اعتدال پاییزی طول شب و روز برابر می شود و پس از آن به تدریج طول شبها بیشتر می شود تا به انقلاب زمستانی برسیم. البته این روند برای اهالی نیم کره جنوبی برعکس است و برای آنها امروز بهار شروع می شود.

آزادگان افزود: لحظه اعتدال پاییزی ساعت 11:21 روز دوشنبه اول مهر است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 5 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 93

به "مهرماه در قاب نجوم، اعتدال پاییزی از چه ساعتی آغاز می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهرماه در قاب نجوم، اعتدال پاییزی از چه ساعتی آغاز می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید