مسجد سلطانی سمنان ، یادگاری معروفی که همچنان پابرجاست!

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، به گفته اهالی سمنان، حاکم وقت سمنان در دوره فتحعلی شاه، ذوالفقار خان، مالیات اضافی از مردم دریافت می کرد و مردم شکایت او را نزد شاه بردند و او دستور توقیف دارایی های ذوالفقار خان را صادر کرد و اموال وی به طور کامل مصادره شد. سپس فتحعلی شاه، دستور ساخت مسجد با اموال مصادره شده با مبلغی از پول شخصی خود را داد. به این شکل مسجد سلطانی سمنان ساخته شد.

مسجد سلطانی سمنان ، یادگاری معروفی که همچنان پابرجاست!

معماری مسجد

این بنا در رده مساجد چهار ایوانی است و دارای چهار در بزرگ ورودی از شمال، جنوب، شرق و شمال غربی می باشد که سردرهای شمالی آن با مقرنس های زیبا تزیین شده اند. ورودی شمال غربی به دالانی باز می شود که در انتهای آن تکیه پهنه است.

درهای شمال، جنوب و شرق دالان و دهلیز هستند. بالای درهای شمالی و شرقی تزیینات مقرنس کاری گچی زیبا با دو گوشواره دو طبقه در طرفین با پشت بغل های کاشی کاری شده دیده می شود. معماری مسجد به گونه ای طراحی شده است که در گذر زمان در اثر حوادث طبیعی آسیبی به آن نرسد. به گفته کارشناسان معماری، طاق های ایرانی که در مسجد سلطان به کار گرفته شده به عنوان یکی از پوشش های مستحکم دنیا شناخته می شوند. این بنا نمونه ای منحصر به فرد از هنر اصیل ایرانی است. وقف نامه مسجد نیز نشان دهنده ادبیات عصر قاجار می باشد.

ایوان غربی که ارتفاع آن 19.5 متر است، از دیگر ایوان ها مفصل تر و زیباتر ساخته شده و کاشی کاری و کتیبه های زیبایی دارد. در پشت ایوان، مقصوره ای زیبا - فضای جداشده با پرده یا جداساز، که برای اداءِ نماز جدا می شود یا مزاری که در آن قرار گرفته است - به ارتفاع 21 متر قرار گرفته است. در بالای این مقصوره گلدسته ای که شامل گنبدی کوچک با پوشش کاشی فیروزه ای و ساق هشت ضلعی بلند است خودنمایی می کند. در طرفین ایوان ها و چهار گوش صحن، چهار مهتابی بزرگ با اتاق ها و حجره هایی متعدد و در زیر آنها شبستان هایی با پنجره های مشبک آجری لعابدار ساخته شده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 14 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 806

به "مسجد سلطانی سمنان ، یادگاری معروفی که همچنان پابرجاست!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسجد سلطانی سمنان ، یادگاری معروفی که همچنان پابرجاست!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید